Kultura

Europa w kulturalnej pigułce

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 07:00
Popatrzymy przez lupę na życie kulturalne Europejczyków. Co było w 2010 dla nas najważniejsze? A kto nas zaskoczy w tym roku?
Audio

- Czasami uświadamiamy sobie jak wiele nas łączy, jak wiele sobie zawdzięczamy. Wzajemne uzupełnianie się, wzbogacanie jest bardzo ważne - mówi prof. Robert Traba - dyrektor Centrum Badań historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie. Profesor był gościem Europejskiego Magazynu Kulturalnego w Dwójce.

Jakim tyglem narodów i kultur jest Europa, pokazało Zagłębie Ruhry - Europejska Stolica Kultury 2010. W całorocznych imprezach wzięło tam udział 170 zamieszkujących region narodowości i 53 najważniejsze okoliczne miasta.

- W ramach projektu "SchachtZeichen" mieliśmy do czynienia z ponad trzystoma wielkimi, żółtymi balonami znaczącymi miejsca, w których znajdują się nieczynne szyby kopalniane - mówił w programie rzecznik Ruhr 2010 Marc Oliver Hänig. - Tam gdzie dawniej pracowało się pod ziemią odbywały się liczne dyskusje i imprezy. Za pomocą różnych działań artystycznych stworzono przejście od mitów Ruhry do współczesności, w ten sposób uaktywniło się nasze motto - "Zmiana poprzez kulturę".

Od 1 stycznia Europa ma dwie nowe stolice kultury. Ten tytuł przez najbliższy rok nosić będą: stolica Estonii - Tallin i położone w Finlandii miasto Turku. Posłuchaj co dwa bałtyckie kraje mają w kulturalnych planach.

Tallin i Turku o kulturalnych planach dla Europy


W 2010 roku do europejskiego kina szturmem wdarli się polscy filmowcy. Nasze filmy odnosiły spore sukcesy i zdobywały prestiżowe statuetki.

- Czas już przestać mówić nieustanie o kryzysie, o naszej nieobecności - mówi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski w Europejskim Magazynie Kulturalnym - Właśnie byliśmy obecni i takie filmy, jak "Chrzest" Marcina Wrony, czy "Matka Teresa od kotów" zdobywały nagrody na europejskich festiwalach w San Sebastian, czy w Kalowych Warach. Moim zdaniem, film "Erratum" Marka Lechkiego to najlepszy polski debiut tego roku! To bardzo subtelne kino triumfowało w Chicago!

Jedna z najciekawszych europejskich produkcji filmowych dopiero trafi do naszych kin. "Another Year" wyreżyserował Brytyjczyk Mike Leigh. Ogólnopolska premiera 18 lutego.

 

 

- Jest to kapitalny, głęboko przejmujący film o sprawie, z którą właściwie każdy z nas ma do czynienia. Są ludzie lepiej postawieni, są tacy, którym się nie wiedzie - opowiada Tadeusz Sobolewski - Na ile można komuś pomóc? Na ile sam sobie szkodzi człowiek permanentnie nieszczęśliwy, któremu się nie wiedzie?

Zdaniem kytyka film wytwarza bliską komitywę między widzem, a postaciami.

-  Tak jakbyśmy wszyscy siedzieli razem przy jednym stole - opowiada Sobolewski.

Aby wysłuchać całej dwójkowej audycji Europejski Magazyn Kulturalny, kliknij dźwięk "Europejskie podsumowanie roku" w boksie "Posłuchaj".

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Chiny ratują Europę

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 14:14
Chiny zamierzają kupować papiery skarbowe Grecji i Portugalii i w ten sposób pomagać tym, ale także innym, zadłużonym krajom europejskim. Co na tym zyskają?
rozwiń zwiń