Program 1 Polskiego Radia
W niedzielę, 1 listopada o godz. 21.05, w „Teatrze Polskiego Radia” będzie można wysłuchać sztuki Małgorzaty Imielskiej pt. „Próba generalna”. Słuchowisko jest przejmującą opowieścią na głosy i dźwięki. Autorka, a zarazem reżyserka słuchowiska, przygląda się bezradności wobec spraw ostatecznych – umierania i śmierci. Jednocześnie przedstawia je w kontekście codzienności, w której trzeba wypić kawę, kupić buty i palto. Czy wiemy, kiedy umieramy? Czy przeczuwamy śmierć? Co myślimy, kiedy to się już wydarza? Jak poradzić sobie z ogromnym bólem po stracie najbliższej osoby? Te i wiele innych pytań zostaje postawionych w słuchowisku, ale nie padają na nie żadne ostateczne odpowiedzi. Wystąpili: Adam Ferency (Mężczyzna), Maria Ciunelis (Dziewczyna), Zbigniew Suszyński (Terapeuta), Stanisława Celińska (Starsza pielęgniarka), Monika Pikuła (Młodsza pielęgniarka), Marek Barbasiewicz (Lekarz 1), Mariusz Bonaszewski (Lekarz 2), Oskar Hamerski (Lekarz 3), Marcin Jędrzejewski (Sanitariusz), Sławomir Holland (Mężczyzna w średnim wieku), Joanna Lissner (Kobieta), Wiktoria Gorodeckaja (Młoda kobieta), Martyna Sommer (Dziewczynka), Beata Łuczak (gwary) oraz Sebastian Świerszcz (gwary).
We wtorek, 3 listopada o godz. 0.05, Anna Stempniak zaprosi na „Nocne spotkania” – jej gościem będzie Tomasz Raczek, który opowie m.in. o swojej współpracy z Zygmuntem Kałużyńskim.
Program 2 Polskiego Radia
W niedzielę, 1 listopada, w cyklu „Pożegnania”, ukazane zostaną sylwetki kilkunastu wybitnych osobowości polskiej kultury, które odeszły w ostatnim czasie. W godz. od 7.45 do 22.40 będzie można wysłuchać wspomnień o m.in. Aleksandrze Ziemnym – poecie, prozaiku, reportażyście, tłumaczu literatury pięknej, Joannie Guze – znakomitej polskiej tłumaczce z języka francuskiego, a także autorce książek o historii sztuki, Marii Dernałowicz – jednej z najwybitniejszych historyków literatury, współautorce wielotomowej „Kroniki życia i twórczości Adama Mickiewicza”, prof. Barbarze Skardze i prof. Leszku Kołakowskim.
Na spotkanie ze sztuką Alicii de Larrochy - wielkiej katalońskiej pianistki zmarłej 25 września tego roku, o 15.10 zaprosi Grażyna Teodorowicz.
O godz. 18.00 Iwona Malinowska w programie „Literacka zakładka – Nie wyjdą już na brawa” przypomni kreacje znakomitych aktorów: Zbigniewa Zapasiewicza, Marka Walczewskiego, Wojciecha Alaborskiego, Igora Przegrodzkiego, Krystyny Borowicz i Jacka Jarosza.
Późnym wieczorem, o godz. 22.00, w Dwójce słuchowisko pt. „Matka odchodzi” według prozy Tadeusza Różewicza. „Matka odchodzi” to jedna z najbardziej osobistych książek w dorobku autora, będąca wspomnieniowym szkicem opartym na osobistych przeżyciach autora, ukazującym relacje pomiędzy synem a matką w obliczu jej śmierci. Dzieło złożone jest z przemyśleń, wierszy, zapisków matki autora i jego braci. W słuchowisku, w reżyserii Waldemara Modestowicza i w adaptacji Witolda Malesy, wystąpili: Irena Jun, Krzysztof Chamiec i Jarosław Gajewski.
W poniedziałek, 2 listopada o godz. 22.30 zapraszamy na audycję Iwony Malinowskiej i Bogumiły Prządki „Od faktów do fikcji: Wspomnienie o Romanie Bobrowskiej”, dedykowana zmarłej w październiku br. wybitnej reżyserce radiowej, autorce wielu spektakli i słuchowisk, laureatce m.in. Złotego Mikrofonu oraz nagrody IV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Sopot 2004”.
Ponadto w dniach 2 – 6 listopada w cyklu „Głosy z przeszłości” (godz. 11.45) z taśm archiwalnych wspomnienia Jadwigi Żylińskiej – pisarki, eseistki, autorki powieści historycznych, dla młodzieży, a także słuchowisk i adaptacji.
Program 3 Polskiego Radia
1 listopada upłynie w Trójce w atmosferze wspomnień. Nie zabraknie także praktycznych informacji dla tych, którzy chcą bezpiecznie wyjechać i spokojnie powrócić.
Baszka Marciniak, Wojciech Mann oraz Kuba Strzyczkowski w specjalnych świątecznych audycjach od godz. 10.00 do 20.00 będą wspominać tych, którzy odeszli, między innymi: Jana Machulskiego, Kamilę Skolimowską, Zbigniewa Zapasiewicza, Jana Błońskiego, Leszka Kołakowskiego i Zbigniewa Religę.
Polskie Radio Euro
W związku z Dniem Wszystkich Świętych, w niedzielę 1 listopada, przez cały dzień, co godzinę – od godz. 8.00 do 17.00, Polskie Radio Euro przedstawi opowieści etnografów, podróżników o tradycji obchodzenia Wszystkich Świętych i Dnia Zmarłych w różnych kulturach na całym świecie.