Kultura

1-2-3 - szansa dla dramaturgii

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 10:00
W Białymstoku mają szanse zaistnieć Ci, którzy piszą jednoaktowe dramaty na dwóch aktorów i trzy rekwizyty.

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku organizuje po raz trzeci konkurs na małe formy dramaturgiczne. Chce w ten sposób promować polską dramaturgię i wyszukiwać dobre, współczesne teksty, które można przenieść na scenę.

Jak powiedziała Sylwia Lubiniecka z Teatru Dramatycznego w Białymstoku, Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3 jest szansą dla młodych dramaturgów, by pokazać swoje teksty profesjonalnemu jury, a także skonfrontować je z publicznością. A w jury zasiądą: Piotr Dąbrowski – Dyrektor Artystyczny Konkursu, Jacek Sieradzki – redaktor naczelny miesięcznika Dialog, Ryszard Klimczak – redaktor naczelny Dziennika Teatralnego, Wojciech Śmigielski – kierownik literacki Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze, Przemysław Grzesiński – dramaturg, Marta Guśniowska - dramaturg, Anna Danilewicz - sekretarz konkursu.

Dwie wcześniejsze edycje odbyły się w 2007 i 2009 roku. Jak przypomniała Lubiniecka, w pierwszej wygrał tekst "Trzy razy łóżko" autorstwa Jana Jakuba Należytego, który od 2008 roku został wystawiony ponad 150 razy. Scenariusz nagrodzony w drugiej edycji - "Wisielec" Marleny Hermanowicz - będzie miał swoją premierę w białostockim teatrze w maju.

Lubiniecka powiedziała, że teatrowi zależy, aby konkurs z każdą edycją był coraz bardziej atrakcyjny.

"Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3" nie zakłada ograniczeń tematycznych tekstów, jedyne wytyczne to forma (do czego nawiązuje jego nazwa): jeden akt, dwóch aktorów i trzy rekwizyty.

Konkurs składa się z dwóch etapów. Spośród nadesłanych scenariuszy jury wybierze najlepsze. Następnie, 24 września, zostaną zaprezentowane one w teatrze podczas wstępnych inscenizacji, a laureata wybierze oglądająca je publiczność. W przygotowaniu inscenizacji wezmą udział studenci białostockiej Akademii Teatralnej. Próby będą trwać od 7 do 10 dni. Reżyserzy i aktorzy będą też mieli do dyspozycji konsultanta scenograficznego i muzycznego, którzy pomogą im w przygotowaniu zrębów realizacji.

W konkursie mogą brać udział teksty oryginalne, nigdzie nie publikowane oraz nie prezentowane podczas tzw. czytań dramatu. Każdy uczestnik może nadesłać maksymalnie trzy scenariusze. Teksty należy nadsyłać do białostockiego teatru do 31 maja.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Film ze scenorysem

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2011 10:20
Storybordzista jest w stanie wykonać 4 do 5 rysunków na godzinę. Jak się rozkręci to nawet 10.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lawrence & Holloman" zobacz nasz materiał wideo z próby!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2011 10:00
- Ta sztuka pokazuje jak bardzo boli nas sukces sąsiada. Jeśli u innych dzieje się coś pozytywnego, to zazwyczaj bardzo boleśnie to znosimy – zdradza reżyser Grzegorz Chrapkiewicz.
rozwiń zwiń