W poniedziałkowym "Wybieram Dwójkę" same nagrody.
Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia odbyła się gala wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor. Wielki Splendor to nagroda Teatru Polskiego Radia dla aktora/aktorki, przyznawana od 1988 roku za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Przyznaje ją zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. Od 2006 r. przyznawana jest również nagroda specjalna – Splendor Splendorów. Ponadto okazjonalnie przyznawany jest również Honorowy Wielki Splendor za całokształt dorobku twórczego w dziedzinie reżyserii, pisarstwa radiowego.
W tym roku Wielkiego Splendora otrzymała Teresa Lipowska, Splendora Splendorów przyznano Ludmile Łączyńskiej i Kazimierzowi Kaczorowi, a laureatami Honorowego Wielkiego Splendora zostali Adam Marszałek i Marian Szałkowski.
Relację z wręczenia nagród Teatru Polskiego Radia przedstawił Tomasz Obertyn.
Literacka Nagroda Europy Środkowej "Angelus" to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski - stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu. Wrocław, ze względu na swoją historię i położenie, zawsze stanowił miejsce ścierania się najrozmaitszych narodowości, kultur i prądów umysłowych. Nagroda przyznawana jest corocznie dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
W tym roku nagrodę zdobył węgierski pisarz Gyoergy Spiró, za powieść "Mesjasze", która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. Po raz pierwszy w historii konkursu w finale znalazło się aż 4 Polaków: Wojciech Albiński "Achtung! Banditen!" (W.A.B.), Jacek Dukaj "Wroniec" (Wydawnictwo Literackie), Zbigniew Kruszyński "Ostatni raport" (Wydawnictwo Literackie), Antoni Libera "Godot i jego cień" (Znak), Norman Manea "Powrót chuligana" (Pogranicze), Eginald Schlattner "Fortepian we mgle" (Czarne) oraz György Spiró "Mesjasze" (W.A.B.).
Relację z tegorocznego "Angelusa" przygotował Grzegorz Chojnowski.
Podsumowaliśmy również Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage w Bydgoszczy. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage jest największym i najbardziej znanym festiwalem poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Camerimage znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu - jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Plus Camerimage Market, Plus Camerimage Forum, pokazy specjalne, premiery, różnego rodzaju przeglądy kina i retrospektywy, spotkania a także imprezy towarzyszące takie jak wystawy czy koncerty.
Relację z festiwalu przygotowała Bogumiła Wresiło.
Audycję przygotował Piotr Matwiejczuk.