Pekin 2015

Lekkoatletyczne MŚ: Polska kadra jest wyjątkowo silna. "Może być rekordowo"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 13:10
W nocy z piątku na sobotę czasu polskiego w Pekinie rozpoczną się 15. mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Polskę będzie w nich reprezentować 50 zawodniczek i zawodników. - Na pewno reprezentacja jest wyjątkowo silna. Natomiast czy to będą rekordowe mistrzostwa pod względem liczby medali? Trudno będzie przebić to, co zrobiliśmy 6 lat temu w Berlinie - mówi Jerzy Skucha, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w rozmowie z Polskim Radiem.
Audio
  • Z prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Jerzym Skuchą rozmawiał Rafał Bała (IAR)
Sofia Ennaoui i Joanna Jóźwik
Sofia Ennaoui i Joanna JóźwikFoto: Rafał Bała/Polskie Radio

Serwis specjalny
stadion Pekin 1200 F.jpg

Mistrzostwa w Pekinie zapowiadają się wyjątkowo dla naszej ekipy. Medalowych szans jest kilka, a takiej dominacji w świecie w rzucie młotem, czy dyskiem już dawno nie mieliśmy.

- Na pewno reprezentacja jest wyjątkowo silna. Natomiast czy to będą rekordowe mistrzostwa pod względem liczby medali? Trudno będzie przebić to, co zrobiliśmy 6 lat temu w Berlinie. Przypomnę - 8 medali. Jeśli chodzi o liczbę złotych krążków, może być rzeczywiście rekordowo, bo mamy takich zawodników, którzy są w tym roku liderami w świecie. Mamy też lekkoatletów, którzy nie liderują jeśli chodzi o wyniki, na przykład w biegu na 800 metrów, ale są bardzo skuteczni w walce i wyjątkowo dobrzy w tym roku. Tu też upatruję szans medalowych - mówi Jerzy Skucha, prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w rozmowie z Rafałem Bałą.

Ekipa "biało-czerwonych" w Pekinie mieszka bardzo blisko stadionu Ptasie Gniazdo. Stadion, który jest wyjątkowy dla polskiej lekkoatletyki.

- Specjalnie wybraliśmy ten hotel, żeby był komfort dla zawodników dotarcia na start. Żeby nie było sytuacji, gdy autokar jadący na stadion stoi w korkach, które zdarzają się tu o każdej porze dnia i nocy - wyjaśnia prezes i dodaje, że stadion jest szczęśliwy nie tylko dla medalistów olimpijskich z 2008 roku, czyli dla Tomka Majewskiego i Piotrka Małachowskiego, ale również dla tych, którzy w Pekinie startowali z powodzeniem, a medali nie zdobywali. - Przypomnę, że w ekipie jest Artur Noga, tutaj zaczynała też karierę Anita Włodarczyk, która - o ile dobrze pamiętam - była szóstą zawodniczką igrzysk.

Mistrzostwa w Pekinie odbywają się na rok przed igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. To sprawdzian nie tylko formy sportowej, ale także wytrzymałości psychicznej dla niektórych. Czy młodzi, debiutujący w mistrzostwach świata poczują atmosferę wielkiego sportu? - Chciałbym zamienić kilka słów z zawodnikami na zebraniu, które będzie oficjalną odprawą, wręczeniem nominacji przed udziałem w mistrzostwach świata. To sprawdzian generalny dla wszystkich. Dla tych, którzy zdobywali już medale - czy w dalszym ciągu ich stać, by w dobrym stylu stawać na podium. A dla tych, którzy jeszcze nie sprawdzili się na dużej imprezie - jak psychicznie wytrzymają. Jeśli dobrze, to utwierdzą się w tym, że na igrzyskach będą jeszcze lepsi. Jeśli słabo, to trzeba będzie szukać pomocy psychologa i trenera, żeby zawodnicy, którzy są bardzo dobrzy - bo tu przyjechali tylko nasi najlepsi reprezentanci - na igrzyskach wypadli lepiej.


Podczas poprzedzającego rozpoczęcie mistrzostwa kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) do komisji chodu wybrano Roberta Korzeniowskiego, a nowym przewodniczącym lekkoatletycznej centrali został Sebastian Coe.
Rafał Bała z Jerzym Skuchą rozmawiał także o tym jak pod rządami nowych władz może zmienić się IAAF.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio zaprasza na relacje ze stolicy Chin. Dla radiowej Jedynki zawody relacjonować będą Cezary Gurjew i Rafał Bała, a dla radiowej Trójki - Tomasz Gorazdowski.

ah

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka Pekin 2015

Czytaj także

Polskie Radio na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Pekinie

30.08.2015 13:10
W dniach 22-30 sierpnia w Pekinie odbędą się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Będzie to 15. edycja imprezy. Zapraszamy na relacje z tego wydarzenia na antenach i portalu Polskiego Radia.
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)
Dziennikarze Polskiego Radia. Od lewej: Cezary Gurjew (Jedynka), Rafał Bała (Jedynka), Tomasz Gorazdowski (Trójka)Foto: PolskieRadio.pl
Posłuchaj
06'04 Relacja z pierwszego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
07'28 Relacja z drugiego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
10'43 Relacja Tomasza Gorazdowskiego z mistrzostw świata w Pekinie w Trzeciej Stronie Medalu (Trójka)
05'35 Relacja z trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
04'26 Relacja z czwartego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
06'49 Relacja z piątego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
03'23 Rafał Bała konkurs rzutu młotem, w którym zwyciężyła Anita Włodarczyk komentował wraz z Krzysztofem Kaliszewskim, trenerem mistrzyni (PR1)
06'00 Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w szóstym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka))
07'27 Tomasz Gorazdowski podsumowuje szósty dzień rywalizacji w Pekinie (Trójka)
03'29 Cezary Gurjew i Rafał Bała o wydarzeniach w siódmym dniu lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
04'20 Relacja z ósmego dnia lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie (Kronika Sportowa/Jedynka)
więcej

W stolicy Chin nie zabraknie dziennikarzy sportowych Polskiego Radia. Dla radiowej Jedynki zawody relacjonować będą Cezary Gurjew i Rafał Bała, a dla radiowej Trójki - Tomasz Gorazdowski.

Cezary Gurjew w Pekinie będzie komentował zmagania lekkoatletów:

Rafał Bała będzie bardzo blisko polskiej ekipy dzięki czemu możemy liczyć na gorące wywiady z zawodnikami:

Tomasz Gorazdowski będzie kontrolował wydarzenia w "Ptasim Gnieździe", ale to co się wydarzy poza stadionem także nie umknie uwadze redaktora:

Specjalnie z okazji lekkoatletycznych mistrzostw świata w Pekinie powstał też specjalny serwis na portalu Polskiego Radia - Pekin 2015. Można na nim znaleźć wszystkie informacje związane z zawodami w tym - historię lekkoatletycznych mistrzostw świata, czy opis Stadionu Narodowego w Pekinie.

Na naszych stronach znajdują się też oczywiście najświeższe informacje na temat Polaków biorących udział w zawodach. Serwis uzupełnia tabela z klasyfikacją medalową, a także galerie zdjęć z imprezy w stolicy Chin. Od pierwszego do ostatniego dnia mistrzostw zapraszamy również do śledzenia dnia na żywo ze zmagań w Pekinie.

Serwis specjalny
stadion Pekin 1200 F.jpg

Nie zabraknie też podsumowań komentatorów sportowych Polskiego Radia, czy ich wejść na żywo z anten. Dodatkowo użytkownicy strony mają możliwość śledzenia wiadomości publikowanych na portalu społecznościowym Twitter (#‎Beijing2015), dotyczących zawodów.

Lekkoatletyczne mistrzostwa świata pierwszy raz w historii odbędą się w Chinach, a czwarty raz gospodarzem tych zawodów będzie kraj azjatycki. Pekin gościł już dużą imprezę lekkoatletyczną - w 2006 odbyły się tutaj mistrzostwa świata juniorów.

Komentatorzy Polskiego Radia zasiądą na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym też "Ptasim Gniazdem", który był główną areną olimpijską letnich igrzysk w 2008 roku. Odbyły się tu wszystkie konkurencje lekkoatletyczne oraz ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk olimpijskich.

Podczas igrzysk olimpijskich stadion pomieścił 91 000 widzów. Po ich zakończeniu liczba miejsc została zredukowana do 80 000. Stadion ma 330 m długości, 220 m szerokości i 69,2 m wysokości. Budowla zajmuje powierzchnię 258 000 m². Powierzchnia użytkowa wynosi natomiast 204 000 m². Do budowy stadionu zużyto 36 km stali o łącznej wadze 45 000 ton. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 3,5 mld ¥ (ok. 423 mln dolarów).

PROGRAM MISTRZOSTW - PEKIN 2015

Plan wejść antenowych z mistrzostw świata w Pekinie w radiowej Jedynce (22-30 sierpnia):

23 sierpnia - niedziela

12.30 - Początek finału rzutu młotem z udziałem m.in. Pawła Fajdka

13.30 - Początek finału pchnięcia kulą z udziałem m.in. Tomasza Majewskiego
Między 14.00-15.00 biegi półfinałowe na 800 metrów (Kszczot, Lewandowski, Kuciapski), a także półfinały na 1500 metrów (Cichocka, Pliś, Ennaoui)

24 sierpnia - poniedziałek

13.05 -
Początek finałowego konkursu tyczkarzy ew. z udziałem (Lisek, Sobera, Wojciechowski)

15.15 - Początek finałowego biegu na 3000 metrów z przeszkodami

15.45 -  Finał biegu na 100 metrów kobiet

25 sierpnia-wtorek

14.25 - Finał biegu na 400 metrów przez płotki

14.35 - Finał biegu na 1500 metrów kobiet

14.55 - Finał biegu na 800 metrów mężczyzn

27 sierpnia-czwartek

13.00 - Początek finałowego konkursu rzutu młotem z udziałem m.in. Anity Włodarczyk

14.55 - Finał biegu na 200 metrów mężczyzn

28 sierpnia-piątek

15.00 -
Finał biegu na 200 kobiet

29 sierpnia-sobota

12.30 - Początek finałowego konkursu skoku wzwyż z udziałem m.in. Kamili Lićwinko

13.15 - Finał biegu na 800 metrów

13.50 - Początek finałowego konkursu rzutu dyskiem z udziałem m.in. Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka

14.50 - Finał biegu 4X100 metrów kobiet

15.10 - Finał biegu 4x100 metrów mężczyzn
                        
30 sierpnia-niedziela

14.05
- Finał biegu 4x400 metrów kobiet

14.25 - Finał biegu 4x400 metrów mężczyzn

Program 3 Polskiego Radia zmagania podczas mistrzostw relacjonować będzie rano w audycji Zapraszamy do Trójki - ranek (godz. 06.00-09.00), po południu w audycji Zapraszamy do Trójki - popołudnie (godz.16.00-19.00). Ponadto w audycji "Trzecia Strona Medalu" (23 i 30 sierpnia, godz. 17.00-19.00).

Marcin Nowak, Aneta Hołówek, wiki, PolskieRadio.pl

Czytaj także

Pekin 2015: tłum zawodników ma chrapkę na medal na "setkę", "dycha" mniej popularna

20.08.2015 08:35
Nazwiska ponad 1900 lekkoatletów z 207 krajów zawierają wstępne listy startowe rozpoczynających się w sobotę w Pekinie mistrzostw świata. Najwięcej osób zgłoszono na "setkę" - 75 zawodników z 53 państw, a najmniej do biegu kobiet na 10 00 m - 27 z 14 krajów.
Sprinterka, Amerykanka Tori Bowie w rozmowie z dziennikarzami na stadionie w Pekinie
Sprinterka, Amerykanka Tori Bowie w rozmowie z dziennikarzami na stadionie w PekinieFoto: EPA/ROLEX DELA PENA
Posłuchaj
00'17 Joanna Fiodorow o nastrojach po przylocie do Pekinu (IAR)
00'26 Paweł Fajdek o trudnych warunkach podczas pierwszego treningu w Pekinie (IAR)
00'25 Wojciech Nowicki o pierwszym treningu w "Ptasim Gnieździe" i planach na Pekin (IAR)
więcej

Serwis specjalny
stadion Pekin 1200 F.jpg


Również 27 zawodniczek zamierza pchać kulę. Najliczniej obsadzoną konkurencją wśród blisko 900 szykujących się do rywalizacji lekkoatletek będzie 200 m - 60 sprinterek z 37 państw.


Nowymi federacjami, niedawno przyjętymi do IAAF, są Sudan Południowy i Kosowo. Spośród 207 krajów, 94 będą reprezentowane zaledwie przez jednego zawodnika (71) albo jedną zawodniczkę (23).

Najliczniejsze ekipy to: USA - 158 lekkoatletów, Chiny - 83, Rosja - 77, Niemcy - 69, Wielka Brytania - 64, Brazylia - 58, Ukraina - 57, Jamajka i Japonia - po 53, Kenia - 52 oraz Polska - 50.

Zawody na Stadionie Narodowym w Pekinie, znanym również jako "Ptasie Gniazdo", potrwają do 30 sierpnia.

Dotychczas, podczas mistrzostw globu polscy lekkoatleci wywalczyli 35 medali mistrzostw świata - w tym 12 tytułów mistrzowskich.

Polskie Radio zaprasza na relacje ze stolicy Chin. Dla radiowej Jedynki zawody relacjonować będą Cezary Gurjew i Rafał Bała, a dla radiowej Trójki - Tomasz Gorazdowski.

ah

Zobacz więcej na temat: Lekkoatletyka Pekin 2015

Czytaj także

Lekkoatletyczne MŚ: Wojciechowskiego interesuje tylko złoto

20.08.2015 16:35
Skok o tyczce to zawsze loteria – mówią eksperci. Pokazała to historia, kiedy po złoto mistrzostw świata nie sięgali faworyci. Na to też liczy w Pekinie Paweł Wojciechowski.
Paweł Wojciechowski
Paweł WojciechowskiFoto: Wikipedia/Erik van Leeuwen/GNU

Polacy wysoko skakać potrafią. Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz) wie nawet, jak zdobywa się złoto mistrzostw świata. Wywalczył je cztery lata temu w Daegu. Nikt wówczas na niego nie stawiał. Teraz jest podobnie, a zawody znowu odbywają się w Azji.

Przez te cztery lata jednak wiele się w jego życiu zmieniło. Wrócił do trenera Romana Dakiniewicza, musiał zmienić technikę, walczył z kontuzjami. W 2011 roku nie docierało do niego, co właściwie zrobił. Teraz jest już dojrzałym zawodnikiem, który ostrożnie podchodzi do wszelkich prognoz.

SERWIS SPECJALNY
stadion Pekin 1200 F.jpg
Pekin 2015

- Mam nadzieję, że jestem na tyle dobrze przygotowany, że uda się poprawić rekord Polski. Oby tak się stało - powiedział mistrz kraju.

Rekord Polski należy do niego i wynosi 5,91. Jeśli osiągnie lepszy rezultat, w Pekinie może walczyć nawet o złoto. Choć to powinno być zarezerwowane dla Renaud Lavillenie. Francuz nie tylko jest rekordzistą świata, ale też jako jedyny w tym sezonie przekroczył granicę 6 metrów (6,05). Problem jest w tym, że wybitnie nie leżą mu mistrzostwa globu. Jeszcze ani razu nie udało mu się wrócić z tej imprezy ze złotem, mimo że przynajmniej w trzech ostatnich edycjach to on jechał z najlepszym wynikiem sezonu.

- W tym sezonie Renaud już przegrywał i wcale nie jest powiedziane, że w Pekinie znowu tak się nie stanie. Nie można tego wykluczyć. Ja przyjechałem z jednym zamiarem. Chcę znowu stanąć na najwyższym stopniu podium. Nic innego mnie nie interesuje. Szkoda pokonywać taki kawał drogi i walczyć tylko o finał. Przyjechałem walczyć o medal i wiem, że mnie na to stać - powiedział ambitnie Wojciechowski.

Nie zastanawia się nad rywalami. Nie chce mówić, kto może stanąć mu na drodze po medal. - Nigdy nie jadę na zawody, by walczyć z rywalami. Mnie radują udane skoki i przyjechałem po to, by je oddawać - zaznaczył.

bor