Artykuł dotyczy przedstawienia musicalu "Kabaret", którego premiera odbyła się niedawno w Ratyzbonie. Autor recenzji pisze, że fundatorem teatru, na któreg odeskach odbyło się przedstawienie, był żydowski kupiec Simon Oberdorfer, który "został zamordowany w kwietniu 1943 roku w polskim obozie zagłady w Sobiborze".
Niedawna nowelizacja ustawy o IPN penalizuje zwrot "polskie obozy zagłady". Na razie użycie tych słów w "Mittelbayerische Zeitung" nie spotkało się z reakcją polskich władz. Ustawa o IPN ma być przedmiotem poniedziałkowego spotkania kanclerz Angeli Merkel z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie.
Zobacz internetowy serwis edukacyjno-społeczny Polskiego Radia - GermanDeathCamps.info >>>
44 zawiadomienia
"Do Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu wpłynęły 44 zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa 55a ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej" - podała w czwartek "Rzeczpospolita". O dalszych losach każdego z zawiadomień zdecydują prokuratorzy, którzy dostaną konkretne sprawy. "Lada dzień" mają one zostać przesłane oddziałowym komisjom.
Jak podaje dziennik, zawiadomienia - najczęściej o obraźliwych wypowiedziach - przesłano głównie pocztą elektroniczną. Kilka z nich dotyczy określeń, które padły w filmach. Na liście znalazły się m.in. produkcja BBC "Auschwitz - fabryka śmierci". To serial, który powstał, aby upamiętnić 60. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Pojawia się w nim określenie "polskie getto żydowskie"
dcz