Igrzyska olimpijskie w Pjongczagu można śledzić na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie na stronie PolskieRadio.pl. Zapraszamy!
Polskie Radio na arenach sportowych XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich PjongCzang 2018
Wśród tych 15 sportowców 13 jest czynnych, a dwóch zakończyło kariery i mieli znaleźć się w sztabach szkoleniowych. MKOl w uzasadnieniu podał, że CAS nie ujawnił publicznie wszystkich powodów swojej decyzji.
"Decyzja CAS nie zniosła podejrzeń o doping i nie daje naszemu panelowi pewności, aby tych 13 sportowców uznać za czystych" - napisano w oświadczeniu MKOI.
Piętnastu zawodników, o których zaproszenie na igrzyska prosiła strona rosyjska, to: czwórka skeletonistów - Aleksandr Trietjakow, Jelena Nikitina, Maria Orłowa, Siergiej Czudinow, biegacze narciarscy - Aleksandr Legkow, Jewgienij Biełow, Maksim Wylegżanin, Aleksandr Biessmiertnych, Jewgienija Szapowałowa i Natalia Matwiejewa, panczenistki - Olga Fatkulina, Aleksandra Rumjancewa, Artioma Kuzniecowa oraz saneczkarze - Albert Demczenko i Tatiana Iwanowa.
Już wcześniej MKOl zastrzegł, że decyzja Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS), uznająca apelację grupy rosyjskich zawodników dożywotnio wykluczonych z igrzysk, nie oznacza automatycznie ich udziału w olimpiadzie w Pjongczangu (9-25 lutego).
W niedzielę przewodniczący MKOl Thomas Bach powiedział, że decyzja CAS była "wyjątkowo rozczarowująca i zaskakująca".
CAS uznał apelację 28 spośród 39 rosyjskich sportowców i uchylił nałożone na nich przez MKOl kary dożywotniego wykluczenia z igrzysk za złamanie przepisów antydopingowych podczas olimpiady w Soczi w 2014 roku. Powodem decyzji CAS był brak wystarczających dowodów winy sportowców.
Jednocześnie trybunał potwierdził naruszenia reguł antydopingowych przez 11 innych reprezentantów Rosji, ale zmniejszył sankcje nałożone przez MKOl do wykluczenia tylko z igrzysk w Pjongczangu.
ah