Roman Jasiński w latach 1945-1969 był dyrektorem muzycznym Polskiego Radia, autorem ponad tysiąca audycji z cyklu "Rozmaitości muzyczne", a także książek o życiu muzycznym Warszawy. Kilka lat temu ukazały się również jego wspomnienia zatytułowane "Zmierzch starego świata". Jego córka Elżbieta, która opracowała ów tom, opowiadała w Dwójce, że jej ojciec był prawdziwym pasjonatem muzyki i prowadził skrupulatny wielogodzinny nasłuch radiowej anteny, podczas którego wynotowywał uwagi na temat prezentowanych utworów. - Na zewnątrz sprawiał wrażenie człowieka chaotycznego i roztrzepanego, ale tak naprawdę był metodyczny i pedantyczny.
Elżbieta Jasińska dodawała, że jej ojciec miał poczucie misji podzielenia się ze społeczeństwem mniej znanym polskim repertuarem, dlatego chętnie zamawiał nagrania utworów symfonicznych i operowych spoza kanonu. - Choć nie był entuzjastą muzyki współczesnej, to umiał ocenić, co jest wartościowe, dzięki czemu wybrane przez niego utwory reprezentujące Polskie Radio podczas Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów przez lata zwyciężały.
W audycji mówiliśmy też, dlaczego Roman Jasiński, który był dobrze zapowiadającym się pianistą, zrezygnował z kariery zawodowego muzyka oraz dlaczego postrzegał los pianistów jako ciężki. Ponadto Elżbieta Jasińska opowiadała o powojennych zapiskach swojego ojca, z których wyłania się fascynujący obraz ówczesnego życia muzycznego w Polsce. W audycji zabrzmiały też archiwalne wypowiedzi legendarnego radiowca.
***
Przygotowała: Joanna Szwedowska
Gość: Elżbieta Jasińska (córka Romana Jasińskiego)
Data emisji: 1.03.2017
Godzina emisji: 18.00
bch/mc