Generał Felicjan Sławoj Składkowski był postacią bez wątpienia nietuzinkową. Zaczynał karierę jako lekarz w Legionach Polskich, a zakończył jako premier. Wybrany na to stanowisko na okres przejściowy, zachował je najdłużej z szefów Rady Ministrów II RP.
Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej i zwolennikiem sanacji. Po przewrocie majowym został komisarzem rządu na miasto stołeczne Warszawę. Trzykrotny minister spraw wewnętrznych, drugi wiceminister spraw wojskowych i szef Administracji Armii, wreszcie premier rządu RP od 15 maja 1936 do 30 września 1939. Podczas II wojny światowej internowany wraz ze swoim gabinetem w Rumunii – tak pokrótce można opisać jego działalność jako żołnierza i polityka. Przez współczesnych znany był jako zagorzały piłsudczyk i bardzo sprawny administrator. Przez potomnych zapamiętany został także jako niestrudzony propagator szerzenia rozwoju higieny osobistej w kraju.
Był znakomitym urzędnikiem państwowym – tak oceniają go dziś historycy. To o nim marszałek Józef Piłsudski miał powiedzieć: „gdyby wszyscy tak pracowali w Sejmie, to ja bym nie był chory”.
W dyskusji o tej bardzo ciekawej postaci, udział biorą znakomici historycy, dr Jolanta Załęczny, kierownik Działu Historii i Badań Naukowych w Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz prof. Wiesław Jan Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
Teksty czyta Krzysztof Dumała.
Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.
Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka.