Niepodległa 2018

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. 75 rocznica śmierci rodziny Ulmów.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 06:00
24 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów, święto zainicjowane przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 roku. Tego dnia będzie też obchodzona 75 rocznica zamordowania rodziny Ulmów z Markowej.
Audio
  • Rodzina Ulmów z Markowej (reportaż Marty Rebzdy, Program 1 PR, 11.04.2016)
  • Dom Ulmów (audycja Bartosza Panka, Program 2 PR, 17.03.2016)
Winieta pisma konspiracyjnego wydawanego w getcie warszawskim
Winieta pisma konspiracyjnego wydawanego w getcie warszawskimFoto: (foto. zbiory Elżbiety Berus-Tomaszewskiej)

W 1942 roku Józef i Wiktoria Ulmowie przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów, rodzinę Goldmanów z Łańcuta i Markowej. Dwa lata później, 24 marca 1944 roku, Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę, jego żonę, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży i szóstkę ich dzieci. Razem z Ulmami zginęli wszyscy ukrywani przez nich Żydzi. Tę tragiczną historię Polaków ratujących Żydów przypomina reportaż „Rodzina Ulmów z Markowej” wyemitowany na antenie Polskiego Radia w kwietniu 2016 roku.

17 marca 2016 roku otwarte zostało w Markowej, rodzinnej miejscowości Ulmów, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Jest ono hołdem dla rodziny bohaterskich Polaków, jednej z wielu zresztą, a także nową na mapie Polski instytucją edukacyjno-naukową. W nagranej w dniu otwarcia muzeum audycji „Dom Ulmów” o instytucji tej opowiada jej pierwszy dyrektor Mateusz Szpytma, spokrewniony z rodziną Ulmów.

"Ważnym wymiarem pomocy Polaków ratujących Żydów w czasie niemieckiej okupacji była pomoc indywidualna, której symbolem była między innymi rodzina Ulmów, ale także rodzina Baranków czy Kowalskich" – przypomniał niedawno prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

W czasie II wojny światowej za pomoc Żydom groziła w Polsce śmierć. Niemcy mordowali nie tylko osoby bezpośrednio w pomoc zaangażowane, ale także całe ich rodziny.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak