Sercem miasta jest wysoki brzeg Wisły, nazywany Wzgórzem Tumskim. Nad skarpą górują czerwone wieże Zamku Książąt Mazowieckich, który w połowie XVI wieku uległ częściowemu zniszczeniu.
Według legendy, w Płocku w Wiśle mieszkała zła Wodnica. Była przebiegła i potrafiła przybrać postać pięknej rusałki. W taki sposób rozkochała w sobie rybaka Janka...
- Spełniał on wszystkie zachcianki Wodnicy, ale pewnego razu zażyczyła sobie naszyjnik, który miał być wykonany z sierpniowych gwiazd odbijających się w Wiśle. Trudno jednak takie życzenie spełnić. Wodnica miała się zdenerwować i z całej siły uderzyć w taflę Wisły. Wzburzyła ogromną falę, która podmyła wiślaną skarpę i do Wisły runęła największa i najpiękniejsza cześć Zamku Książąt Mazowieckich - mówi przewodnik Michał Stańczak.
W Płocku mieści się także jedna z najstarszych budowli sakralnych w Polsce, najstarsza szkoła w Polsce oraz jedyne w Europie molo na rzece. Dlaczego jest ono wyjątkowe? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzi: Monika Tarka i Robert Kilen
Reporterka: Ewa Chyra
Goście: Michał Stańczak (przewodnik), ksiądz Stefan Cegłowski (proboszcz Katedry w Płocku), Katarzyna Góralska (dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku), Elżbieta Ciesielska-Zając (absolwentka najstarszej szkoły w Polsce), Hubert Chiczewski (hejnalista miasta Płocka)
Data emisji: 24.07.2018
Godzina emisji: 9.19 i 11.15
kh