Najstarsze korytarze pod miastem powstały w XIII wieku ze względów obronnych. Dopiero później mieszkańcy miasta doszli do wniosku, że skoro miasto leży na takich bogatych pokładach kredy, to można zacząć na niej zarabiać.
Wielką atrakcją okolic Chełma są także torfowiska węglanowe charakteryzujące się niezwykłym bogactwem flory i fauny. Powstały one w obniżeniu terenu na płytko zalegających pokładach kredy piszącej. - Powstał taki szczególny twór przyrodniczy powodujący niezwykłą kombinację siedlisk. Mamy obszar torfowiska a dosłownie kilka, kilkanaście kilometrów obok wypiętrzenie skał kredowych - mówi w "Lecie z radiem" Janusz Holuk z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Jakie rzadko spotykane gatunki zwierząt żyją na torfowiskach pod Chełmem? Jakie atrakcje czekają na nas w Chełmie i okolicach? Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
Ponadto w ramach akcji "Lato z radiem spełnia marzenia" historia Pani Mirosławy, która adoptowała niepełnosprawną dziewczynkę.
Poza tym konkursy, felieton "Jest jak jest", kolejny odcinek książki Katarzyny Bondy "Czerwony Pająk", czytany przez Agatę Kuleszę i "Strofy dla Ciebie".
***
Tytuł audycji: Lato z radiem
Prowadzący: Monika Tarka i Robert Kilen
Reporter: Dominik Gil
Goście: Janusz Holuk (Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie), Zbigniew Lubaszewski (historyk i regionalista z Muzeum Ziemi Chełmskiej), prof. Andrzej Buko (Instytut Archologii i etnologii PAN), Stanisław Gołub (archeolog), ksiądz Andrzej Sternik (kustosz Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej), Pani Mirosława
Data emisji: 22.08.2018
Godzina emisji: 9.00-12.00
kh