Section00

Rzeź wołyńska

Więcej

Wspomnienia świadków

Przeżyłem tam piekło

play_circle_outline

- Calutka wieś była wyrżnięta, kobiety rozprute brzuchy, mężczyźni głowy odcięte, a małe dzieci na kołki nawsadzane - mówił Wacław Gąsiorowski. Wspomnienia świadków. (PR, 2016)

Wszystkich zabili

play_circle_outline

- Podszedł i uderzył ciotkę Irenę siekierą w głowę. Do mnie strzelali, dostałem pod pachę - wspominał Bolesław Ćwinarowicz. (PR, 2013)

Podźgali mnie nożem

play_circle_outline

- Wszystko płonęło. Słyszałam krzyki, straszny jęk mamy. Widziała, jak sąsiadce odrąbali siekierą głowę. A tatusia nie poznałam, zdarli z niego skórę - wspomnienia Ireny Gajowczyk. (PR, 2013)

Wołyńskie łuny

play_circle_outline

Wspomnienia mieszkańców Porycka, miasteczka położonego 30 km od Włodzimierza Wołyńskiego. Reportaż Antoniego Szybisa.  (PR, 2.11.2003)

Śni mi się wieś dzieciństwa

play_circle_outline

- Oprócz mnie i mojej siostry Ukraińcy zabili około 60 osób z mojej rodziny – mówił Stanisław Kowalski. (PR, 12.03.2017)

To nie byli ludzie

play_circle_outline

- Trudno wypowiedzieć to, co się działo, jeden pisk, wrzask, krzyk, dzieci wystrzelane, chodzili po matkach, po trupach, dobijali – mówił Stanisław Bzymek. (PR, 11.07.2013)

Trudno opisać, co się działo

play_circle_outline

- Z pociętych sióstr przewieszonych przez parapet spływała krew – wspomnienia dwojga ocalonych z Równego i z Rokitnianki na Wołyniu. (PR, 11.07.2013)

Tyle lat obok siebie

play_circle_outline

- Nikt nie wierzył, że to się może stać. Jeden drugiemu mówił, że to nieprawda – wspominał Aleksander Pradun ze wsi Ostrówka, gmina Huszcza, woj. wołyńskie. (PR, 11.07.2013)

Pamiętny dzień 11 lipca

play_circle_outline

- Ludzie zaczęli wychodzić z kościoła i w tym momencie rozpoczęła się strzelanina. Krzyk mordowanych i rannych ciągle mi się śni - mówił Stanisław Filipowicz. (PR, 20.08.2009)

Domy popalone, wszędzie zgliszcza

play_circle_outline

- Ukraińcy mówili: "Na górze pierogi, a na dole kasza. Uciekajcie Polacy, Ukraina nasza" - wspominał świadek wydarzeń, Stefan Wiechnik. (PR, 12.06.2013)

Więcej dźwięków

kulisy zbrodni

Rzeź wołyńska 1943. Korzenie zbrodni

Nie sposób pojąć tak niewyobrażalnej zbrodni, jaką była rzeź wołyńska, bez nakreślenia krajobrazu polityczno-społecznego ...

Więcej

Czystka etniczna

"Krwawa niedziela" na Wołyniu 11 lipca 1943 była to seria napadów członków UPA na ludzi w czasie mszy świętych w ...

Więcej

prof. Grzegorz Motyka, historyk:

-  To nie były działania spontaniczne. To była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne.

Więcej

Ewa Siemaszko, historyk:

- Polacy byli mordowani zbiorowo i pojedynczo. Było to ludobójstwo barbarzyńskie. Marzeniem była śmierć od kuli, a nie przy pomocy narzędzi gospodarkich.

Więcej

wspomnienia świadków

Polsko-ukraiński spór o historię

play_circle_outline

- W kwestii zbrodni wołyńskiej trudno o polsko-ukraiński konsensus, zwłaszcza w sferze politycznej – mówił dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. (PR24, 12.07.2017)

Wołyń skąpany we krwi

play_circle_outline

- Nie ulega wątpliwości, że była to zorganizowana akcja, wydawano rozkazy - mówił historyk, prof. Michał Tomecki. (PR, 16.02.2016)

Rzeź była zorganizowana

play_circle_outline

- Dokonywali jej miejscowi chłopi, zmobilizowani przez członków UPA. Ich dziełem były te potworne mordy przy pomocy narzędzi gospodarczych - wyjaśniała Ewa Siemaszko, historyk. (PR, 20.08.2009)

"Śmierć Lachom"

play_circle_outline

- Dla nacjonalistów ukraińskich najgorszym wrogiem byli Polacy, których uważano za głównych przeciwników niepodległej Ukrainy - wyjaśniała dr Ewa Siemaszko, historyk. (PR, 20.08.2009)

Prace nad poznaniem prawdy

play_circle_outline

- Dla polskich historyków oczywiste jest, że było to ludobójstwo, działanie z pobudek etnicznych – mówił historyk, prof. Wojciech Polak. (PR24, 8.07.2018)

Przeszłość to fakt

play_circle_outline

- Ukraincy są rozdarci między narracją komunistyczną i nacjonalistyczną - mówił Roman Kabaczij, historyk. (PR, 2013)

Wołyń
Section01

Rocznica rzezi wołyńskiej w polskim radiu

Ukraińcy odsłonią pomnik dowódcy UPA. "Robią to cynicznie"

We Lwowie ma zostać odsłonięty pomnik Romana Szuchewycza, dowódcy UPA. - Ukraińcy robią to celowo, cynicznie. Nie może być tak, że my wyciągamy dłoń gotową do ...

Apel Sikorskiego w sprawie Wołynia. "To w interesie Ukrainy"

- Mam jedną prośbę do strony ukraińskiej: potraktujcie ofiary rzezi wołyńskiej nie gorzej niż żołnierzy Wehrmachtu, którzy zostali ekshumowani i pochowani - ...

Prof. Motyka: Polska i Ukraina uległy rosyjskiej prowokacji

- Nie wierzę w żadne porozumienie między polskim a ukraińskim IPN w tej sprawie. Obie strony, mimo że w międzyczasie wybuchła wojna, nie potrafią nawet ze sobą ...

Wraca sprawa Wołynia. Polskie MSZ odpowiada Ukrainie

Ukraiński IPN zapowiedział prace poszukiwawcze ofiar rzezi wołyńskiej. - Oczekujemy nie planów, a podjęcia decyzji - powiedział rzecznik MSZ Paweł Wroński.

Radosław Sikorski gościem porannej audycji "Bez Uników" [WIDEO]

Minister spraw zagranicznych był gościem Renaty Grochal w Programie 3 Polskiego Radia. Radosław Sikorski jest politykiem, dziennikarzem i politologiem. W latach ...

Section025