Teatr Polskiego Radia

Joanna Szczepkowska i Adam Ferency – laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 20:55
Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" to największe indywidualne wyróżnienie dla aktora teatralnego. Przyznawana jest bowiem za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Statuetka wręczana jest od 2006 roku. Do tej pory otrzymało ją 28 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych. Joanna Szczepkowska i Adam Ferency to kolejni wielcy, którzy dołączyli do tego grona.
Aktorzy Joanna Szczepkowska i Adam Ferency zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu Dwa Teatry za wybitne kreacje w teatrze radiowym i telewizyjnym.
Aktorzy Joanna Szczepkowska i Adam Ferency zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry” za wybitne kreacje w teatrze radiowym i telewizyjnym. Foto: Sebastian Gołos/PR
  • Aktorzy Joanna Szczepkowska i Adam Ferency zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje w teatrze radiowym i telewizyjnym.
  • W Sopocie trwa jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce - 23. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji "Dwa Teatry".
  • Wielka Nagroda Festiwalu przyznawana jest za całokształt pracy teatralnej.
  • Nagroda przyznawana jest od 2006 roku. Do tej pory wyróżniono 28 najlepszych i największych polskich aktorów teatralnych. Pierwszym laureatem nagrody był Gustaw Holoubek.

Joanna Szczepkowska przyznała, że dla aktorów radiowy teatr wyobraźni to miejsce szczególne. - My aktorzy zawsze biegliśmy do radia, jak tylko mieliśmy okazję zagrać w teatrze radiowym. Coś jest wspaniałego w graniu w takim niezwykle kameralnym medium, jakim jest radio i w tworzeniu ról samy głosem - powiedziała Joanna Szczepkowska.

laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 - Joanna Szczepkowska laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 - Joanna Szczepkowska/ fot.Paweł Kurek

Joanna Szczepkowska i Adam Ferency zostali uhonorowani Wielkimi Nagrodami Festiwalu "Dwa Teatry"  2024

Aktorka zagrała, między innymi, w radiowych adaptacjach "Konrada Wallenroda", "Przed sklepem jubilera". Interpretowała poezję Wisławy Szymborskiej czy Haliny Poświatowskiej. Adam Ferency z powodu choroby nie mógł być obecny w Sopocie. Aktor otrzymał już wcześniej najważniejszą nagrodę Teatru Polskiego Radia - "Wielki Splendor". Ma też na swoim koncie nagrodę aktorską festiwalu "Dwa Teatry" za role w słuchowisku "Noc Walpurgii albo kroki komandora".

Adam Ferency laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 20024 Adam Ferency laureatem Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 20024/ fot. Paweł Kurek/PR

Nagrody Specjalne na 70-lecie Teatru Telewizji


Podczas gali przyznane zostały także dwie Nagrody Specjalne na 70-lecie Teatru Telewizji Oldze Lipińskiej oraz Jerzemu Antczakowi. - Ja telewizję kocham i kochałam, do dzisiejszego dnia kocham. To jest mój dom. Ja się tam wychowałam i artystycznie i w ogóle - powiedziała Olga Lipińska.
Galę zakończył recital Stanisławy Celińskiej "Uwierz", będący podsumowaniem jej 55 lat pracy artystycznej.



Joanna Szczepkowska

Joanna Szczepkowska – tegoroczna laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry” to aktorka, reżyserka, scenarzystka i publicystka. Duża część jej twórczej pracy wiąże się z Teatrem Telewizji Polskiej, gdzie w 1974 roku, debiutowała w spektaklu "Trzy Siostry” Antona Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Od tego czasu zagrała w Teatrze Telewizji w ponad sześćdziesięciu przedstawieniach. Obdarzona sceniczną osobowością, niezwykłym talentem i inteligencją, z których korzystała, kreując kolejne znakomite role, zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. W Teatrze Telewizji wcieliła się zarówno w Antygonę, jak i w Lady Makbet czy Armadę. W 2016 roku zadebiutowała również jako reżyserka autorskim spektaklem "Goła baba”, za który otrzymała nagrodę aktorską podczas XVII edycji Festiwalu "Dwa Teatry”.

Joanna Szczepkowska Joanna Szczepkowska/ fort. Henryk Leszczyński/PR


W teatrze radiowym ma swoim koncie niemal trzysta ról. Zagrała w radiowych adaptacjach "Konrada Wallenroda", "Krzyżakach”, "Przed sklepem jubilera", "Kubusiu Fataliście i jego panu". Na radiowej scenie interpretowała poezję Wisławy Szymborskiej czy Haliny Poświatowskiej. Wielokrotnie nagradzana była za osiągnięcia w teatrze żywego planu, w filmie, a także Teatrze Telewizji. 

Krzysztof Zanussi powiedział kiedyś: - Jej kariera przebiega odwrotnie, niż to zazwyczaj bywa w teatrze czy w filmie. Zaczynała jako aktorka charakterystyczna, a dzisiaj jest wyraźnie amantką. Do tego łączy w sobie rzadką sprzeczność - dziewczęcą świeżość i przenikliwą inteligencję. Ta sprzeczność kwalifikuje ją jako kobietę niebezpieczną. Pani Joanna kontynuuje najlepszą tradycję aktorów, którzy nic nie pozostawiają przypadkowi i z całą świadomością wypracowują każdy szczegół roli.

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry” dla Joanny Szczepkowskiej to wyróżnienie za jej odwagę, determinację i wybitny talent aktorski. 

Adam Ferency

Drugi tegoroczny laureat Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry” – Adam Ferency – to aktor, reżyser teatralny, związany ze sceną telewizyjną i radiową od lat 70. W 1975 roku debiutował w „Piątym weselu” w reżyserii Wojciecha Siemiona. Na telewizyjnej scenie wykreował niemal sto ról, a na radiowej ponad trzysta. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland, Erwinem Axerem, Maciejem Prusem, Olgą Lipińską, Laco Adamikiem, Janem Englertem, Tomaszem Zygadłą, Krzysztofem Zaleskim, Henrykiem Rozenem, Waldemarem Modestowiczem i Januszem Kukułą. Uchodzi za specjalistę od trudnych ról postaci niejednoznacznych moralnie i stojących przed dramatycznymi wyborami. Wykreował między innymi główną rolę Henryka Szwejcera w "Golgocie wrocławskiej” Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka w reżyserii Jana Komasy – a spektakl ten zdobył Grand Prix podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w 2009 roku.

Adam Ferency Adam Ferency/ for. Piotr Podlewski/PR

Interesującą rolę stworzył w spektaklu "Walizka” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wyreżyserowanej przez Wawrzyńca Kostrzewskiego. Spektakl ten zdobył Grand Prix podczas Festiwalu "Dwa Teatry” w 2015 roku. 

Ma na koncie również role szekspirowskie, między innymi Horacego w "Hamlecie" w reżyserii Jana Englerta czy Petruchia z "Poskromienia złośnicy” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. 

 

- Rzeczą decydującą w aktorstwie nie jest samo rzemiosło, lecz osobowość, która musi przezierać przez każdy akt bycia aktorem – tak mówił przed laty o tegorocznym laureacie Krzysztof Zaleski, reżyser związany zarówno z Teatrem Telewizji, jak i Teatrem Polskiego Radia. - Adam reprezentuje to, co w polskim aktorstwie najcenniejsze, czyli tak zwaną refleksję inteligencką. On rozumie, co gra. Rozumie, co znaczy mówić cudzymi głosami” – to słowa Krzysztofa Zaleskiego o Adamie Ferencym. Sam laureat nagrody o sobie mówił z kolei, że… - nie wolno mi dorosnąć, bo muszę wchodzić na scenę i być zdziwionym. Pielęgnuję więc to zdziwienie w sobie. 



Do tej pory to wyróżnienie otrzymali: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Maja Komorowska, Marian Opania, Stanisława Celińska, Henryk Talar, Ewa Dałkowska, Olgierd Łukaszewicz, Barbara Krafftówna, Franciszek Pieczka, Halina Łabonarska, Jan Englert, Ewa Wiśniewska, Jerzy Zelnik, Magdalena Zawadzka, Andrzej Mastalerz, a w ubiegłym roku - Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.

 

Czytaj także:

Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" – wyróżnienie dla najlepszych aktorów teatralnych

 

"Dwa Teatry” obok wyróżnienia Wielką Nagrodą festiwalu to także nagrody dla najlepszych słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę w 2023 roku. To również wyróżnienia dla aktorów występujących na teatralnej scenie, reżyserów sztuk, nagrody za scenariusz, realizację i oprawę muzyczną. Tych laureatów poznamy na gali zamknięcia Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024, w poniedziałek 24 czerwca. 

Źródło: serwis YouTubecom / oficjalny kanał Polskiego Radia 

Przyznano także nagrody specjalne Festiwalu – w tym roku, z okazji 70-lecia Teatru Telewizji nagrodą specjalną uhonorowano Olgę Lipińską i Jerzego Antczaka.

Olga Lipińska - laureatka Nagrody specjalnej Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 oraz prowadząca galę Katarzyna Stoparczyk Olga Lipińska - laureatka Nagrody specjalnej Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024 oraz prowadząca galę Katarzyna Stoparczyk

Festiwal "Dwa Teatry" to przede wszystkim konkurs na najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne. Przed 3 dni Festiwalu wszystkie słuchowiska i spektakle są prezentowane publiczności, w poniedziałek wieczorem (24 czerwca 2024) poznamy to najlepsze.  

 

W poniedziałek też wyjątkowa okazja dla fanów teatru. Na żywo spektakl "Ferdydurke" według powieści Witolda Gombrowicza, w adaptacji i reżyserii Mariusza Malca. Muzykę stworzył Mikołaj Trzaska, a publiczność zostanie zaproszona do współpracy przy realizacji słuchowiska. Słuchowisko w poniedziałek (24 czerwca) o godzinie 13.00 w sopockim Teatrze Atelier.

Festiwal "Dwa Teatry" to prawdziwe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! W tym roku Festiwal "Dwa Teatry" 2024 rozpocznie się 22 czerwca w Sopocie Festiwal "Dwa Teatry" to prawdziwe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej! 


Czytaj także:

Słuchowiska na żywo, spotkania oraz warsztaty dla całych rodzin. Zapraszamy na Festiwal "Dwa Teatry" 2024!

Sopockie drzwi do teatru wyobraźni. Historia Festiwalu "Dwa Teatry” ma już 23 lata

"Dwa Teatry" Sopot 2024 minuta po minucie. Prezentujemy szczegółowy plan pierwszego dnia festiwalu

"Dwa Teatry" Sopot 2024. Szczegółowy plan festiwalu. Dzień drugi (niedziela, 23 czerwca 2024)

Plan wydarzeń na trzeci dzień Festiwalu "Dwa Teatry" Sopot 2024. Co czeka nas w poniedziałek


Festiwal Dwa Teatry 2001-2021 Festiwal Dwa Teatry 2001-2021

***

Teatr Polskiego Radia/mt/wmkor