Teatr Polskiego Radia

Powstanie warszawskie w Teatrze Polskiego Radia [POSŁUCHAJ SŁUCHOWISK]

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 11:00
Wśród tysięcy słuchowisk nagranych w Teatrze Polskiego Radia nie brakuje też tych nawiązujących swoją tematyką do powstania warszawskiego. Przypominamy niektóre z nich.
Pomnik Małego Powstańca
Pomnik Małego PowstańcaFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

"Ostatnia akcja Antka Rozpylacza"

Każde polskie dziecko, szczególnie mieszkające w stolicy, powinno poznać historię Antka Rozpylacza - bohatera powstania warszawskiego. Ten 21-letni żołnierz batalionu "Sokół", student tajnych kompletów Politechniki Warszawskiej, wykazał się niezwykłym męstwem w początkowej fazie zrywu.

Nagranie słuchowiska "Ostatnia akcja Antka Rozpylacza" Nagranie słuchowiska "Ostatnia akcja Antka Rozpylacza"/fot.PR

Uzbrojony w zrzutowy pistolet maszynowy sten, zwany "rozpylaczem", siał postrach wśród Niemców. Jego zaangażowanie w walkę przyniosło mu przydomek Antek Rozpylacz. Podobno każdego zabitego odznaczał na lufie swego karabinu. Zginął 8 sierpnia na rogu ul. Brackiej i Alej Jerozolimskich, miejsce to upamiętnia wmurowana tablica. Jego pomocnikiem był 12-letni Miki Bandyta, niezwykle waleczny łącznik.

Słuchowisko opisuje te postaci w sposób niemal dokumentalny, ponieważ powstało na kanwie wspomnień Stefana Godlewskiego, jednego z przyjaciół Antka Rozpylacza, któremu udało się przeżyć powstanie i wojnę.



Słuchowisko Dobrosławy Bałazy emitowane było 29 listopada 2021 roku na antenie Programu 1.
W słuchowisku występują: Joanna Pach-Żbikowska, Mirosław Wieprzewski, Julia Kołakowska-Bytner, Jakub Strach i Damian Kulec.


"Autobiografia" to słuchowisko poetyckie poświęcone twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Krzysztof Kamil Baczyński herbu Sas, polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, podharcmistrz Szarych Szeregów, jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów. W czasie okupacji związany z pismem "Płomienie" oraz miesięcznikiem "Droga". Urodził się 22 stycznia 1921 roku, zginął podczas powstania warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, jako żołnierz batalionu Armii Krajowej "Parasol".

Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego Krzysztof Szczepaniak czyta poezję Baczyńskiego/fot.Marta Rebzda/PR

Jego poezja wyraża emocje i los generacji Kolumbów. Pisał wiersze katastroficzne, chciał zmierzyć się ze swoją epoką, opisać czas wojny, która w jego wierszach ukazana jest jako ogromna siła, niszcząca dawne systemy wartości i wprowadzająca nowe, okrutne prawa.

Słuchowisko "Autobiografia" w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły. Wiersze czytają: Krzysztof Banaszyk, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Kwaśny i Marcin Przybylski.



Słuchowisko emitowane było 5 września 2020 roku na antenie Programu 1. 


POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA


***

Teatr Polskiego Radia/mt/wmkor