Teatr Polskiego Radia

Stanisława Grotowska. Tomasz Łubieński. Andrzej Mularczyk. Krzysztof Banaszyk. Lech Sołuba. Pamiętamy

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2024 08:00
Współtwórczyni serialu radiowego "Matysiakowie", współtwórca "W Jezioranach", twórcy radiowych słuchowisk i znakomici aktorzy związani także z Teatrem Polskiego Radia. W tym roku pożegnaliśmy między innymi Stanisławę Grotowską, Tomasza Łubieńskiego, Andrzeja Mularczyka, Krzysztofa Banaszyka i Lecha Sołubę.
Krzysztof Banaszyk. Stanisława Grotowska. Andrzej Mularczyk. Tomasz Łubieński. Lech Sołuba
Krzysztof Banaszyk. Stanisława Grotowska. Andrzej Mularczyk. Tomasz Łubieński. Lech SołubaFoto: PR

Stanisława Grotowska

9 lutego 2024 zmarła Stanisława Grotowska, ponad 50 lat związana z Polskim Radiem. Najpierw jako realizatorka, później reżyserka słuchowisk i audycji. W 1956 roku dołączyła do zespołu realizującego popularny serial radiowy “Matysiakowie” emitowany na antenie Programu 1. Jako realizator akustyczny stworzyła ponad tysiąc odcinków tej powieści. W 1978 roku została jej reżyserem. Całe swoje życie zawodowe poświęciła tworzeniu "Matysiaków". Brała udział w tworzeniu powieści nieprzerwanie przez 53 lata. Stworzyła też wiele słuchowisk i audycji dla najmłodszych. Są wśród nich między innymi "Król Maciuś Pierwszy" Janusza Korczaka, "Bracia Lwie Serce" Astrid Lindgren, "Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena, "Koniec wakacji" Janusza Domagalika, "Kopciuszek" Charlesa Perrault i "Mio, mój Mio" Astrid Lindgren. W 2001 roku w związku z jubileuszem 45-lecia powieści została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Tomasz Łubieński

W marcu 2024 pożegnaliśmy Tomasza Łubieńskiego. Pisarz, poeta i dramaturg miał 85 lat. Pisał książki i dramaty, ale był także związany z Polskim Radiem jako autor wielu znakomitych słuchowisk. Jego słuchowiska emitowane były często w Programie 2. Sam mówił, że dla niego szalenie ważna jest właśnie ta forma, kiedy tylko głosy opowiadają i z tych dialogów, z tego napięcia, które się między tymi głosami wytwarza, rysuje się jakiś zasadniczy konflikt.

Andrzej Mularczyk

21 czerwca odszedł Andrzej Mularczyk. Pisarz, scenarzysta i wielka postać radia i kina.

Andrzej Mularczyk, lata 70-te Andrzej Mularczyk, lata 70-te/ fot. PR

To dzięki niemu mamy Kargula i Pawlaka, czyli bohaterów filmów "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", a także dozorcę Popiołka i innych bohaterów serialu "Dom". Był autorem scenariuszy kilkudziesięciu filmów. Ale to również dzięki niemu mamy jedną z najpopularniejszych radiowych powieści "W Jezioranach" nadawaną w Programie 1 od 1960 roku. Także dzięki niemu mamy kilkadziesiąt radiowych słuchowisk oraz reportaży, które powstały w Polskim Radiu.

Krzysztof Banaszyk

Kolejna przykra wiadomość przyszła 1 sierpnia 2024. Związek Zawodowy Aktorów Polskich podał informację o śmierci Krzysztofa Banaszyka.

Krzysztof Banaszyk w 2014 roku Krzysztof Banaszyk w 2014 roku/ fot. Wojciech Kusiński/PR

Ten popularny aktor zmarł w wieku 53 lat. Był aktorem teatralnym, filmowym, serialowym i dubbingowym. Związany był z różnymi teatrami, między innymi z Teatrem Polskim w Poznaniu czy Teatrem Nowym w Łodzi. Także z Teatrem Polskiego Radia. Zagrał w 407 słuchowiskach. Banaszyk był także cenionym lektorem. Na pewno zapadł w pamięci miłośników audiobooków. To jego głosem mówił między innymi Geralt w słuchowisku o przygodach Wiedźmina. Artysta wcielił się też w postać Joela w grze "The Last of Us". Krzysztof Banaszyk występował także w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Wcielił się w postać analityka finansowego u progu kariery w międzynarodowych funduszach inwestycyjnych w słuchowisku Rafała Kepelińskiego "Ależ masz, bracie, szczęście". Zagrał Marka Hłasko w słuchowisku Roberta Mirzyńskiego "Ostatni list". Wystąpił też w słuchowisku "Autobiografia" na podstawie znanych i mniej znanych wierszy Bolesława Leśmiana

a także "On był samą Polską" na podstawie wybranych wierszy Tadeusza Kościuszki. Obok Piotra Bajtlika i Andrzeja Ferenca stworzył słuchowisko "Autobiografia" Józefa Czechowicza.


Na antenie Programu 2 Krzysztof Banaszyk czytał też w odcinkach jedną z najpopularniejszych książek Wojciecha Chmielarza "Żmijowisko". W Programie 1 czytał natomiast poruszającą powieść Antona Marklunda "Przyjaciele zwierząt".

Lech Sołuba

18 września 2024 zmarł Lech Sołuba. Aktor znany był z drugoplanowych, ale charakterystycznych ról. Wystąpił między innymi w kultowej scenie z "Misia" Stanisława Barei jako członek ekipy filmu "Ostatnia paróweczka hrabiego Barry Kenta". Publiczność pamięta go także z ról w takich filmach, jak dziennikarz w "Człowieku z żelaza" w reż. Andrzeja Wajdy, minister Tadeusz Romer w "Katastrofie w Gibraltarze" w reż. Bohdana Poręby, Bończak w filmie i serialu "Historia Roja" w reż. Jerzego Zalewskiego czy kolega Walczaka w "Hydrozagadce" w reż. Andrzeja Kondratiuka. W Teatrze Polskiego Radia zagrał w ponad 50 słuchowiskach.


***

Teatr Polskiego Radia/mt