Teatr Polskiego Radia

Ruszają zgłoszenia do tegorocznej edycji Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "DWA TEATRY" SOPOT 2025

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2025 10:15
XXIV festiwal "Dwa Teatry" Sopot 2025 zaplanowany jest na ostatnie dni czerwca. Jak co roku jury i publiczność wybiorą najlepsze radiowe i telewizyjne spektakle teatralne, które swoją premierę miały w 2024 roku. Słuchowiska można zgłaszać do 30 kwietnia. 
Festiwal Dwa Teatry w tym roku od 27 do 30 czerwca w Sopocie
Festiwal "Dwa Teatry" w tym roku od 27 do 30 czerwca w Sopocie Foto: Cezary Piwowarski

W konkursie mogą brać udział wszystkie rozgłośnie radiofonii publicznej w Polsce oraz cztery programy ogólnopolskie Polskiego Radia, a także Teatr Polskiego Radia. Do konkursu można zgłaszać słuchowiska, które swoją premierę miały w 2024 roku. Konkurs obejmuje wszystkie gatunki słuchowiska - oryginalne utwory dramaturgii radiowej, adaptacje prozy, dramatu scenicznego, dialogu filozoficznego oraz monodramu. 30 kwietnia jury spośród wszystkich zgłoszeń wybierze te najlepsze, które wezmą udział w konkursie. 


DWA TEATRY 2025 Regulamin.pdf

DWA TEATRY 2025 Karta zgłoszeniowa.pdf


"Dwa Teatry” to przede wszystkim konkurs na najlepsze słuchowiska radiowe i spektakle telewizyjne, które zakwalifikowały się do konkursu. Jury przyznaje nagrodę Grand Prix, ale także nagrody za reżyserię, scenariusz, opracowanie muzyczne, realizację oraz najlepszą rolę kobiecą i męską.
W ubiegłym roku Grand Prix festiwalu otrzymało słuchowisko "Siostra Hioba" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza.



Wśród nagrodzonych byli także - Maciej Wiktor, Tomasz Man, Tadeusz Kabicz, Michał Zdunik i Cezary Reinert, Anna Seniuk, Olga Sarzyńska, Sara Lityńska oraz Mariusz Bonaszewski


Od 2006 roku przyznawana jest także prestiżowa Wielka Nagroda Festiwalu za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Do dziś Wielką Nagrodę festiwalu "Dwa Teatry" otrzymało 30 najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych - Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Jerzy Trela, Anna Seniuk i Jerzy Stuhr, Anna Polony i Ignacy Gogolewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Wojciech Pszoniak, Marian Opania i Maja Komorowska, Stanisław Celińska i Henryk Talar, Ewa Dałkowska i Olgierd Łukaszewicz, Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka, Halina Łabonarska, Jan Englert, Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik, Magdalena Zawadzka i Andrzej Mastalerz, Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński, a w ubiegłym roku Joanna Szczepkowska i Adam Ferency



W ciągu mijających lat na "Dwóch Teatrach" pojawiło się tysiące spektakli, aktorów i najważniejszych ludzi polskiego teatru.

Wszystkie zakwalifikowane do konkursu słuchowiska prezentowane są publiczności, ale Dwa Teatry to także spotkania z aktorami, warsztaty, wystawy, koncerty, a także słuchowiska i spektakle prezentowane na żywo. Teatralne spotkania w Sopocie to wyjątkowa okazja, by z bliska zobaczyć produkcję teatralnego spektaklu, poznać pracę aktorów czy samych aktorów, którzy w tych dniach są "na wyciągnięcie ręki". W 2024 roku na żywo prezentowane było słuchowisko "Ferdydurke" w reżyserii Marusza Malca oraz odcinek radiowej powieści "Matysiakowie"

Ważnym punktem festiwalu są także wydarzenia upamiętniające wybitnych artystów. W ubiegłym roku było to między innymi czytanie bajek autorstwa Aleksandra Fredry, wybranego na patrona roku 2023, a także wystawa poświęcona Gustawowi Holoubkowi, wielkiej postaci teatru i filmu, z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

Cechą wyróżniającą Festiwal "Dwa Teatry" jest też jego powszechna dostępność - wstęp na pokazy konkursowe i wszystkie imprezy towarzyszące jest bezpłatny.


Festiwal Dwa Teatry 2001-2021 Festiwal Dwa Teatry 2001-2021 /fot. Polskie Radio 

***

Teatr Polskiego Radia/mt