Teatr Polskiego Radia

"Monument Rapaporta". Słuchowisko Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 08:00
W niezwykle ważną rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim przypomnienie postać Natana Rapaporta, twórcy wstrząsającego w swej wymowie pomnika Bohaterów Getta. Z zabudowy Dzielnicy Zamkniętej, która obejmowała niemal jedną trzecią śródmieścia Warszawy, nie ocalało nic. Symbolem męczeństwa, zagłady oraz bezprzykładnego bohaterstwa bojowników Getta z roku 1943, stał się ten monument, który siłą swego wyrazu artystycznego i emocjonalnego poraża do dziś, wywierając na każdym piorunujące wrażenie.
Dorota Landowska, Wojciech Malajkat
Dorota Landowska, Wojciech MalajkatFoto: Cezary Piwowarski/PR

Zbudowany z cegieł, wydobytych ze zburzonych kamienic Muranowa oraz z labradorytu, zakupionego w 1947 roku dla Warszawy przez społeczność żydowską Szwecji. Szczególnie piękny kamień, posiadający odcienie ciepłego brązu i grafitowej, zimnej szarości, pochodził ze szwedzkich fiordów z okolic Hunnebostrand i był wstępnie obrobiony w roku 1942 dla Brekera, nadwornego rzeźbiarza Hitlera, z przeznaczeniem na pomnik wodza III Rzeszy. Pomnik ów miał stanąć w Warszawie przed Volkshalle na Placu Zamkowym, wzniesionej, jak planowali Niemcy, po zburzeniu Zamku. Stało się jednak inaczej, co poczytywano za fakt niezwykle symboliczny, i w roku 1948 kamień posłużył Rapaportowi do stworzenia wstrząsającego, wspaniałego pomnika, który pozostaje do dziś dnia jednym z najważniejszych symboli Warszawy.



Tomasz Skiler "Monument Rapaporta"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Dorota Landowska, Kinga Tabor, Wojciech Malajkat, Włodzimierz Press, Stefan Knothe, Mirosław Wieprzewski, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar, Waldemar Barwiński, Piotr Makarski


Słuchowisko "Monument Rapaporta" emitowane było 23 kwietnia 2023 po godz. 21.00 na antenie Programu 1. 

POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA



***

Teatr Polskiego Radia/jw/mt