"Oczywiście ta intryga jest taka, jak w setkach innych utworów komediowych, ale mam wrażenie, że tu pod tę intrygę jest podłożona pewnego rodzaju mina. To znaczy, właśnie w nieoczywisty sposób zarysowane są postaci kobiece" – tak o sztuce mówi reżyser Jarosław Tumidajski. I przekonuje, że "w tym tekście jest bardzo mocno obecna perspektywa kobieca, żeby nie powiedzieć feministyczna. Wręcz padają słowa o tym, że to jest już koniec aranżowanych małżeństw, co za tym idzie, prawie że zmierzch patriarchatu. I oto te kobiety, a przede wszystkim młoda córka Antonia, żądają prawa do samostanowienia".
Aleksander Fredro urodził się w 1793 roku w Surochowie niedaleko Jarosławia w bogatej rodzinie szlacheckiej. Zmarł we Lwowie 15 lipca 1876. Był autorem komedii obyczajowych z życia szlachty, głównie prowincjonalnej. Pisywał również wiersze, poematy, aforyzmy. Debiutował w 1817, jednak nie wpisał się nurt romantyzmu. W swych komediach Fredro wykazał się mistrzostwem w charakterystyce bohaterów, kształtowaniu akcji i giętkości języka. Do utworów wprowadzał akcenty humorystyczne i elementy komiki ludowego teatru, ówcześnie właściwe tylko farsie. Utwory Fredry weszły na stałe do kanonu polskiej literatury i teatru.
59:57 TPR Słuchowisko "Godzien litości " na podstawie prozy Aleksandra Fredy, w adaptacji i reżyserii Jarosława Tumidajskiego
Aleksander Fredro "Godzień litości"
adaptacja i reżyseria: Jarosław Tumidajski
reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska
muzyka: Dobrawa Czocher
Obsada: Szymon Kuśmider (Warski), Sara Lityńska (Antonja, jego córka), Katarzyna Dąbrowska (Laura Łęcka), Grzegorz Kwiecień (Dormund), Marcin Januszkiewicz (Elwin)
Słuchowisko "Godzien litości" emitowane było 30 grudnia 2023 na antenie Programu 2.
POSŁUCHAJ INNYCH SŁUCHOWISK TEATRU POLSKIEGO RADIA
***
Teatr Polskiego Radia/jw/mt