Konkurs Szymanowskiego 2018

Arkadiusz Kubica

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 18:28
KWARTET SMYCZKOWY
Arkadiusz Kubica
Arkadiusz KubicaFoto: mat. organizatora Konkursu Szymanowskiego

W latach 1975–1980 studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec Klemensa Bortla.

W latach 1978–1983 pracował w charakterze muzyka orkiestrowego WOSPRiTV (obecnie NOSPR). Jednocześnie, w 1978 r., zainicjował działalność Kwartetu Śląskiego, z którym jest związany do chwili obecnej. W latach 1986–1987 był członkiem Orkiestry Sinfonia Varsovia, z którą odbył międzynarodowe tournée z Yehudim Menuhinem.

Jako współtwórca Kwartetu Śląskiego dokonał ponad 130 prawykonań utworów polskich i zagranicznych kompozytorów oraz otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Nagrywał dla radia i telewizji, występował w najsłynniejszych salach koncertowych na całym świecie. W swoim dorobku posiada ponad 60 albumów, z których pięć uzyskało nagrodę Fryderyk, a kilkanaście było nominowanych do tej statuetki. W 2017 r. dokonane przez formację nagranie zawierające komplet kwartetów smyczkowych G. Bacewicz zostało uhonorowane Gramophone Classical Music Award. Jako członek Kwartetu Śląskiego, w 1999 r. otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a w 2008 r. – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

W latach 1998–2004 był prezesem Koła Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, od 2002 r. pełni funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest także wiceprezesem Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem i jednym z założycieli Stowarzyszenia Katowice Kultura Natura. Zasłynął jako pomysłodawca licznych projektów artystycznych, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Kwartet Śląski i jego goście.

Zajmuje się również działalnością pedagogiczną; pracuje jako nauczyciel gry na skrzypcach w POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego i jest zatrudniony na stanowisku profesora w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie w 2015 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i pełni obecnie funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki.

Wielokrotnie zasiadał w jury konkursów muzycznych w Polsce i za granicą oraz był zapraszany w charakterze wykładowcy warsztatów kameralnych i skrzypcowych.

źr. materiały prasowe organizatora konkursu

Zobacz więcej na temat: kwartet smyczkowy