Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Mędrcy świata

Uroczystość Trzech Króli przypomina, że chociaż Bóg narodził się w Palestynie, to przyszedł do ludzi wszystkich czasów i kultur. A ludzie w każdej kulturze doświadczają Go na miarę własnej wrażliwości i ujmują Go w sobie właściwy sposób.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Pokoju

W audycji wspomnimy postać papieża seniora Benedykta XVI, powiemy też o orędziu papieża Franciszka na 56. Światowy Dzień Pokoju. Papież w orędziu zwraca również uwagę na czujność, jaka potrzebna jest w wychodzeniu z ciemności pocovidowych konsekwencji. Papież podkreśla w orędziu, że teraz jest czas na to, aby wzbudzać w sobie świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem oraz poczucie, że nikt z nas nie może ocalić się sam. Wzywa także do pielęgnowania w sobie solidarności i postawienia w centrum słowa „razem”.

czytaj więcej

Wokół koncepcji wolności religijnej

W świecie narastają prześladowania na tle religijnym. Obecnie w największym stopniu uderzają one w chrześcijan. O wolności religijnej widzianej z różnych perspektyw  dyskutowano podczas  ogólnopolskiej konferencji naukowej <Wokół koncepcji wolności religijnej>. Gościem audycji jest o. prof. Tomasz Szyszka - współorganizator spotkania.
play_arrow

czytaj więcej

Czas ucieka, wieczność czeka…

Zwykle zajęci, wiecznie spieszący się. To ile mamy zajęć często traktujemy jako miernik  naszej wartości, a równocześnie narzekamy…. na brak czasu, na podwyżki, na pogodę… Pomiędzy tym co było, a tym co będzie – w poranek noworoczny zatrzymujemy się  tu i teraz. Tak naprawdę to jest ważne.
play_arrow

czytaj więcej

Obrońcy cywilizacji

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia Kościół przywołuje postać św. Szczepana męczennika, który poniósł śmierć za przywiązanie do Chrystusa. W ten sposób Szczepan stał się figurą wszystkich tych, którzy stają w obronie tego, co najważniejsze.
play_arrow

czytaj więcej

Chrześcijaństwo na rozdrożu

Chociaż wciąż jeszcze przywiązani jesteśmy do świąt BN to w coraz mniejszym stopniu stanowi to wyraz naszej wiary., w Boga, który stał się człowiekiem. O chrześcijaństwie o rozdrożu, które z trudem  wypracowuje nowe formy wiary przekonujące dla człowieka XXI wieku traktuje książka ks. prof. Tomasza Halika zatytułowana „Popołudnie chrześcijaństwa”. Gościem audycji jest teolog ks. prof. Przemysław Artemiuk
play_arrow

czytaj więcej

Zaskoczeni kolędą

Wśród nocnej ciszy śpiewamy Dzisiaj w Betlejem. Powtarzając Wesołą nowinę, że Bóg się rodzi. Słuchamy co Anioł Pasterzom mówił, Gdy śliczna Panna Syna kołysała. Zdumiewając się: Ach ubogi żłobie cóż ja widzę w tobie, zachęcamy wzajemnie Pójdźmy wszyscy do stajenki. W Mizernej cichej stajence lichej wsłuchujemy w Triumfy Króla niebieskiego, Gdy się Chrystus rodzi.
play_arrow

czytaj więcej

Radość z oczekiwania

Zbliżający się czas Bożego Narodzenia dla jednych jest czasem miłości, pielęgnowania relacji rodzinnych;  dla innych to najtrudniejszy czas w roku. W audycji zastanowimy się jak zadbać o siebie aby relacje z innymi były źródłem wewnętrznego pokoju i dawały nam radość życia. Już niedługo będziemy przeżywać fakt, że „Słowo stał się ciałem”, dlatego powiemy o logo terapii.
play_arrow

czytaj więcej

Sobór z perspektywy lat

Z okazji 60 rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zorganizowano cykl debat poświęconych temu wydarzeniu oraz jego wpływowi na współczesny Kościół.  Gościem audycji jest Grzegorz Polak współorganizator debat.
play_arrow

czytaj więcej

Chleb pokoju i nieba

„Na ziemie w noc wtuloną, Bóg schodzi jak przed wiekami. Braćmi się znowu poczyńmy, przebaczmy krzywdy, gdy trzeba. Podzielmy się opłatkiem, chlebem pokoju i nieba”. Tak pisał myśląc o wigilijnym spotkaniu i polskich tradycjach C.K. Norwid. A dziś czy opłatek i łamanie się nim przy wigilijnym stole – nadal jest czymś wiece niż przaśnym płatkiem chlebowym, którym wypada się przełamać?
play_arrow

czytaj więcej

Lwów Stanisława Lema

Poeta i prozaik Mariusz Olbromski i lwowska dziennikarka Anna Gordijewska,  pokazali w swej książce lwowskie ścieżki i zakamarki, które słynny w całym świecie autor powieści i opowiadań, wtedy nazywanych futurystycznymi, teraz since fiction, zapamiętał na całe życie.  Całe wielokulturowe miasto  ukształtowały go także duchowo poprzez swój specyficzny, niemal mistyczny klimat.
play_arrow

czytaj więcej

Życie religijne za kratami

Samotność i oddzielenie na długie lata  od świata to dla wielu okazja do głębszej refleksji nad swoim życiem. Dlatego czas pozbawienia wolności staje się często dla osadzonych czasem głębokich przemian. W audycji opowiemy o opowiemy o życiu religijnym za kratami i o głębokich metamorfozach, jakie tam się tam dokonują.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025