Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

O zaangażowaniu polskiego episkopatu w prace soborowe

W tym roku przypada 60.rocznica inauguracji obrad Soboru Watykańskiego II. O zaangażowaniu polskiego episkopatu w prace soborowe, opowie w audycji prof. Michał Białkowski z UMK w Toruniu, który dotarł do nieznanych dotąd dokumentów.
play_arrow

czytaj więcej

Dojrzewanie do męskości – w drodze na Jasną Górę

Odpowiedzialność, rozwój, dojrzewanie, wspólnota – takie słowa poprowadzą mężczyzn, którzy 24 września spotkają się na Jasnej Górze na ogólnopolskiej pielgrzymce mężczyzn "Mężczyźni u Maryi. Oblężenie na Jasnej Górze". Temat tegorocznego spotkania to „Wspólna droga! Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie”
play_arrow

czytaj więcej

Dzień Modlitwy o Pokój

Europejski Dzień Modlitwy o Pokój odbędzie się 14 września –  w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, „szczególnie drogie wspólnotom chrześcijańskim obrządku wschodniego” - zapowiedział przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas z Litwy.
play_arrow

czytaj więcej

Duchowość pustyni

"Duchowość pustyni. Piętnaście spotkań ze słynnym trapistą" . Jej autor Thomas Merton w piętnastu wykładach dla młodych mnichów z amerykańskiego opactwa Gethsemani udowadnia, że tradycja chrześcijańska zakorzeniona jest w duchowości pustyni. To książka, która pozwala na niespieszną lekturę, choć świetnie napisana, wymaga namysłu. Rozmowa z O. Tomaszem Grabowskim - dyrektorem Wydawnictwa W drodze.
play_arrow

czytaj więcej

Siła macierzyństwa

Podstawowym i pierwszym prawem kobiety jest być matką. Wszystko co ją w tym wspiera - działa na korzyść naszej wspólnej przyszłości. Ochrona tego prawa to także zadanie stającego obok niej mężczyzny – ojca dziecka, oraz  DOBREGO LEKARZA towarzyszącego im w rodzicielstwie.
play_arrow

czytaj więcej

Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

W najbliższej audycji porozmawiamy o tegorocznych obchodach Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia, który przeżywany jest z inicjatywy papieża Franciszka. Powiemy o projektach Caritas Laudato Si.
play_arrow

czytaj więcej

Głos

Co roku do bram klasztorów pukają młodzi ludzie, którzy chcą swoje życie poświęcić Bogu. Zanim jednak złożą śluby wieczyste muszą rozeznać, czy rzeczywiście ich miejsce jest w zakonie. O nowicjacie, który jest czasem  poszukiwania odpowiedzi na to pytanie opowiada film dokumentalny <Głos>. Gościem audycji jest Dominika Montean-Pańków, która przez szereg miesięcy obserwowała przyszłych jezuitów w gdyńskim nowicjacie.
play_arrow

czytaj więcej

Zniszczenia wojenne i odbudowa Kościołów po II wojnie światowej

Wojenne  losy kościołów i ich kapelanów potoczyły się różnie. W Krakowie ocalały, w innych miejscach Polski ocalały podczas wojny – niszczone były po 1945 roku. Były i takie, których los nie oszczędził- wielkie, historyczne, bezcenne obracały się w gruz już od początku wojny- a  ludność pod okiem zakonników i księży próbowała przywrócić dawną świetność. W audycji wspominać będą historycy, historycy kościoła i znawcy tematu.
play_arrow

czytaj więcej

Młode wdowy

Straciły mężów w młodym wieku, kiedy ich wspólne życie dopiero się zaczynało. Dla wielu kobiet oznacza to katastrofę. Jest tęsknota, ból, ale i zagubienie. W posadach drży to, co udało się zbudować wspólnie, chwieje się też poczucie sensu własnego trwania, budowane na poczuciu przynależności i spełnienia.
play_arrow

czytaj więcej

Listy znad jeziora Como

Postęp poprawił warunki życia niezliczonej rzeszy ludzi, ale jednocześnie zniszczył świat, w który natura i kultura wzajemnie się dopełniały, tworząc harmonijną całość. Technika, która się weń wdarła uczyniła go zimnym i nieludzkim. O technice i potrzebie jej uduchowienia traktuje książka „Listy znad jeziora Como” autorstwa wybitnego XX-wiecznego teologa Romano Guardiniego.
play_arrow

czytaj więcej

Historia życia Edmunda Wojtyły

27 sierpnia 1906 w Wadowicach przyszedł na świat Edmund Wojtyła, brat późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. W listopadzie 1932 roku doktor Edmund Wojtyła zaraził się szkarlatyną ratując chorą pacjentkę. Zmarł po ciężkiej, trwającej 4 dni chorobie 4 grudnia 1932 roku.
play_arrow

czytaj więcej

Pielgrzymkowy szczyt

Rozmowa podsumowująca pierwszy sierpniowy szczyt pielgrzymkowy i uroczystości odpustowe 15 sierpnia - Wniebowzięcia NMP, w oczekiwaniu na kolejne pielgrzymki zmierzające na święto Matki Bożej Częstochowskiej.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025