Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Barwne dźwięki Wielkopolski

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 06:00
W sobotę, 16 lipca na Krakowskim Przedmieściu pod siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się kolejna edycja Sceny Letniej. Tym razem wydarzenie poświęcone było kulturze Wielkopolski. W „Kiermaszu pod kogutkiem” i my pochylamy się nad tym regionem.
Audio
  • Barwne dźwięki Wielkopolski (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
zdobiona głowa kozła, instrumentu z Wielkopolski.
zdobiona głowa kozła, instrumentu z Wielkopolski.Foto: Kuba Borysiak

To właśnie temu obszarowi Oskar Kolberg poświęcił siedem (!) tomów swojej monografii etnograficznej. Wielkopolska – jeden z najstarszych regionów historycznych Polski, o bogatej, zróżnicowanej kulturze – była „bohaterką” tegorocznej drugiej odsłony Letniej Sceny NIKiDW. Pod siedzibą Instytutu w Warszawie zabrzmiały kozły, bieliły się kopki a biskupiańska purpura zalała deptak stolicy! Pośród wielu atrakcji, m.in. warsztatów rękodzielniczych, degustacji potraw regionalnych, zabaw dla dzieci, nie zabrakło muzyki. Wystąpili m.in.: Romuald Jędraszak, Kapela Koźlarska z Sini oraz Kapela „Nowe Lotko”. To właśnie na spotkanie z tą ostatnią zapraszamy Państwa w „Kiermaszu”.

Bukówiec Górny to prężnie działający ośrodek kulturowy Wielkopolski. Właśnie tu, w 1970 r. powstał Szkolny Zespół Regionalny, którego naturalną kontynuacją stała się grupa „Nowe Lotko”. Jeszcze w latach 70. w zespołowej kapeli na dudach przygrywała młodzież! Ponadto w „Nowym Lotku” usłyszymy też skrzypce podwiązane, na których także gają młodzi członkowie grupy. Repertuar zespołu obejmuje tańce i przyśpiewki okolic Bukowca, ale także starodawne gry i zabawy dziecięce, przedstawienia starych obrzędów i zwyczajów. Sama nazwa – Nowe Lotko – zaczerpnięta została z jednego z nich – wiosennego kolędowania po wsiach przez dzieci i młodzież.

- Kapelę zainicjowała pani Anna Markiewicz. Ona miała taką świadomość, że kapele w Bukówcu się kończą. Dudziarze umierają. A jedynym dudziarzem w okolicy, który miał też umiejętność pedagogiczną był Edward Ignyś – wspominał Michał Umławski, który od lat był członkiem Nowego Lotka, a obecnie uczy młodych członków gry na dudach i skrzypcach podwiązanych. – Dudziarze byli, grali, ale uczyli na zasadzie „weź dudy i graj”. Nie sprzedawali swojej wiedzy. Nie było zapisu nutowego. Ignyś i Brzeskot, którego ja byłem uczniem, wypracowali sobie metodę nauki.

W tym roku Michał Umławski i Rafał Zając występowali na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w kategorii kapel dorosłych jako „Nowe Lotko”. Członkowie zespołu opowiadali m.in. o nieocenionej roli Edwarda Ignysia i Bolesia Kupczyka w kształtowaniu młodych muzyków, o tym, co jest ważne przy nauce gry na dudach oraz o początkach kapeli.

- Ostatni raz w Kazimierzu byłem w 1998 roku. 24 lata temu! Aż nie chce się wierzyć! Grę w Bukówcu zawiesiłem, ponieważ przeprowadziłem się do Poznania. Nie było czasu ani autostrad, by dojeżdżać. Ale wracałem – mówił Rafał Zając. – Pierwszy raz w Kazimierzu byłem w 1983. Tez nie do wiary. Byłem wtedy z Edwardem Ignysiem, był Tomasz Kiciński, jeszcze 2 kolegów. Zajęliśmy wtedy pierwsze miejsce w kategorii Duży-Mały.

W pamięci Rafała Zająca zachował się obraz Edwarda Ignysia przyjeżdżającego na „Komarku” pod szkołę, by uczyć młodych adeptów gry na dudach.

- Należy zaznaczyć, że w krótkim okresie czasu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa  kulturowego zostało wpisanych kilka tradycji: w 2017 tradycje Biskupizny, w 2018 tradycj dudziarskie Wielkopolski, a bodaj rok temu znalazły się na liście tradycje Bukówca Górnego – dodał Michał Umławski.


tabor wielkopolski 280.jpg
Przeczytaj:
O Taborze Wielkopolskim sprzed pandemii

Ponadto zaprosiliśmy na Tabor Wielkopolski na Biskuźnie, który rozpocznie się 20 lipca w Starej Krobi. „Głównym celem Taboru Wielkopolskiego jest przekazanie w interesujący, nowatorski i bezpośredni sposób niematerialnego dziedzictwa kulturowego Wielkopolski młodszym pokoleniom. Tabor co roku ma inny temat wiodący. Nadchodzącą edycję chcemy poświęcić Biskupiźnie. Tegoroczne warsztaty zatem poświęcone będą przede wszystkim miejscowym pieśniom, przyśpiewkom i tańcom, z którymi jednak wyjdziemy szerzej do lokalnej społeczności – na urokliwe mostki w Posadowie i ulice Bukownicy” - piszą organizatorzy wydarzenia. Warto wspomnieć, że poza „głównym” Taborem (20-22 lipca), odbywa się także „Mały Tabor” (18-22.07) dla jego uczestników przygotowane zostaną zajcia i zabawy nawiązujące do tradycji kulturowych Biskupizny. Naśladowanie zwierząt? Zajęcia krawieckie? Budowanie najprawdziwszego szałasu? To wszystko czeka na najmłodszych!

W audycji zabrzmiała także muzyka z Brazylii, czyli Maria Gad oraz szwedzka grupa Kolonien.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 17.07.2022

Godzina emisji: 5.05 


Czytaj także

Zielone Świątki

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2018 09:00
- Między 10 maja a 12 czerwca obchodzi się uroczystość Zesłania Ducha Świętego na apostołów. To ważne święto w tradycji ludowej - w "Abecadle Etnografa" tłumaczyła dr Barbara Ogrodowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajki. Cudowne lekarstwo!

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2022 16:00
Bajki. Opowiadały je matki, babcie i nianie w polskich i białoruskich zaściankach Wileńszczyzny. Mógł ich słuchać przed snem mały Adam, jeden z synów państwa Mickiewiczów z Nowogródka. Być może tym samym opowieściom przysłuchiwał się także mały Antoni Gliński, urodzony 19 lat później w Szczorsach nad Niemnem, 25 kilometrów na wschód od Nowogródka?
rozwiń zwiń