Dr hab. Grzegorz Berendt: powstańcy z getta warszawskiego nie mieli nadziei na zwycięstwo
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uczestnicy powstania w warszawskim getcie walczyli do samego końca i umierali jak bohaterowie. - Nie godzili się na śmierć w obozach, nie godzili się na śmierć w komorach gazowych - mówił. - To była walka do końca, bo oni nie mieli prawa do kapitulacji - dodał prezydent. Zwrócił uwagę, że walczący wiedzieli, że nie mogą liczyć na to, że zostaną potraktowani jak jeńcy wojenni, nie mogli więc liczyć na to, że zostaną objęci jakimikolwiek międzynarodowymi konwencjami.
04:04 Jedynka-19-04-2021-ekspres-jedynki.mp3 78 rocznica powstania w getcie warszawskim (Ekspres Jedynki)
Andrzej Duda przypomniał, że Żydzi, którzy przeżyli powstanie w getcie walczyli również potem w Powstaniu Warszawskim, a ich przodkowie brali udział we wszystkich bitwach toczonych o niepodległość Polski. - Powstanie w getcie było pierwszym powstaniem w Warszawie i w okupowanej Europie - podsumował prezydent.
Naczelny rabin Polski Michael Schuldrich podkreślał, że 19 kwietnia ma kilka wymiarów. - Ten dzień jest inspiracją, że można walczyć o coś, co jest moralnie słuszne - mówił.
Dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski podkreślał symbolikę żydowskiego zrywu. - Getto warszawskie jest na świecie symbolem walki o godność i szacunek - wskazywał. Jego zdaniem, rocznica powinna być dla wszystkich ludzi symbolem walki o godność i prawa człowieka. Hołd powstańcom złożyli też mieszkańcy Warszawy, którzy podkreślali, że historia Żydów, to również historia narodu polskiego.
W powstaniu i egzekucjach zginęła większość bojowników, a ludność została wywieziona do obozów zagłady. Teren getta został zniszczony, a symbolicznym końcem likwidacji getta było wysadzenie w powietrze 16 maja 1943 roku z rozkazu Jürgena Stroopa Wielkiej Synagogi przy ulicy Tłomackie.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Ekspres Jedynki
Autor materiału: Witold Banach
Data emisji: 19.02.2021
Godzina emisji: 15.24
ag