Festiwal "Neapol Herlinga". Włosi czytają Grudzińskiego
Festiwal literacki poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu odbywa się w dniach 24-26 października w Castel Nuovo w Neapolu, w którym pisarz mieszkał przez 45 lat. Wydarzenie jest częścią obchodów ogłoszonego przez polski sejm roku autora "Innego świata".
2019-10-25, 10:45
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Gustaw Herling-Grudziński. Serwis specjalny
24 października po uroczystym otwarciu z udziałem burmistrza miasta Luigiego de Magistrisa i ambasador Anny Marii Anders, odbyła się prezentacja włoskiego wydania zbioru dzieł pisarza pod tytułem "Etyka i literatura". Ambasador Anders przypomniała, że Gustaw Herling-Grudziński był żołnierzem jej ojca. Polskiemu Radiu powiedziała, że wartość twórczości znakomitego pisarza wybiega daleko poza literaturę.
– Dzisiejszy wieczór jest szczególnie ważny, bo to jest osoba, która z pierwszej ręki opowiadała o Gułagach, o Syberii. Te sprawy są niestety mało znane na świecie – mówiła Anna Maria Anders.
Burmistrz de Magistris zwrócił uwagę, że Gustaw Herling-Grudziński wpisał się w historię literatury polskiej i włoskiej, a Neapol był bardzo ważnym elementem jego pisarstwa. Zaznaczył, że postać Herlinga symbolizuje bliskie związki Polski i Włoch. Przypomniał, że Polak był zięciem jednego z najwybitniejszych włoskich filozofów i myślicieli XX wieku Benedetta Crocego.
W czwartkowej uroczystości otwarcia festiwalu wzięła udział córka pisarza Marta Herling, opiekująca się spuścizną po ojcu.
REKLAMA
***
Unikatowe nagrania głosu pisarza, eseisty, krytyka literackiego, więźnia sowieckich łagrów. Obszerna dźwiękowa biografia jednego z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku. Zobacz specjalny serwis poświęcony Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu >>>
***
Powiązany Artykuł
Armia Andersa - zobacz serwis specjalny
W drugim dniu festiwalu - w piątek 25 października - przewidziano wykłady i dyskusje z udziałem naukowców, krytyków i wydawców z Polski i Włoch. Na festiwal przybyła setka studentów polonistyki włoskich uniwersytetów.
REKLAMA
Po czterech sesjach naukowych jeden z najwybitniejszych włoskich aktorów Toni Servillo w bazylice św. Klary, którą pisarz często odwiedzał, przeczyta opowiadanie "Podzwonne dla dzwonnika".
W sobotę 26 października na na uniwersytecie L’Orientale włoscy studenci polonistyki, pod okiem Andrei Ceccherelliego, znawcy polskiej literatury, zaprezentują własne przekłady tekstów Herlinga-Grudzińskiego. Odbędzie się także spotkanie z Martą Herling, która podzieli się wspomnieniami o swoim ojcu.
Ponadto będzie można odwiedzić wystawę "Gustaw Herling. Portret neapolitański" oraz obejrzeć film dokumentalny Andrzeja Titkowa poświęcony pisarzowi z 1995 roku pod tytułem "Dziennik pisany pod wulkanem".
IAR/mc
REKLAMA
REKLAMA