Historia

80. rocznica utworzenia getta warszawskiego w muzeum POLIN

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 08:30
16 listopada 2020 roku przypada osiemdziesiąta rocznica zamknięcia getta warszawskiego. 80 lat temu zapadła decyzja o całkowitej izolacji Żydów warszawskich od reszty społeczeństwa, a wszelkie próby przekroczenia muru bez przepustki były srogo karane. Na okrągłą rocznicę tego wydarzenia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowało różnorodny program wydarzeń – wśród nich konferencja naukowa, wykład i dyskusje z ekspertami. Do tego w muzealnych serwisach dostępne będą artykuły tematyczne, archiwalne fotografie i wspomnienia świadków historii.
Ulica Chłodna na terenie getta warszawskiego.
Ulica Chłodna na terenie getta warszawskiego.Foto: mat. prasowe/POLIN

Obchody rocznicy zamknięcia getta warszawskiego otworzy w niedzielę, 15 listopada, o godz. 15:00  wykład online prof. Jacka Leociaka na temat życia w getcie, usytuowanego na terenie dawnej Dzielnicy Północnej i obecnego Muranowa. Wykład skoncentruje się na pierwszym roku okupacji niemieckiej w Warszawie: od listopada 1939 roku do listopada 1940 roku. Interesującym wątkiem może też być swoista prehistoria warszawskiego getta. Transmisja na kanale Muzeum POLIN na YouTube.

W poniedziałek, 16 listopada, między 10:00 a 14:00 Muzeum POLIN wraz z Żydowskim Instytutem Historycznym, Stowarzyszeniem Żydowski Instytut Historyczny,  Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Instytutem Polskim w Tel Avivie zapraszają na konferencję naukową online pt. "».. wiadomość ta spadła  jak grom«" 80 rocznica zamknięcia getta warszawskiego. Uczestnicy wydarzenia przyjrzą się uwarunkowaniom związanym z powstaniem getta warszawskiego, omówią zmieniające się niemieckie plany oraz działania, dylematy ludności żydowskiej oraz postrzeganie gettoizacji przez Żydów i ich polskie otoczenie.  Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie Muzeum POLIN i stronach współorganizatorów oraz na kanale Muzeum POLIN na YouTube a jego program jest dostępny na stronie muzeum.

Na rocznicę zamknięcia getta odbędą się także dwie dyskusje online. Pierwsza odbędzie się we wtorek, 17 listopada, o godz. 18:00 na Facebooku ZODIAKU Warszawskiego Pawilonu Architektury a jej tytuł to "Plany dla Waliców. Pamięć miejsca we współczesnym mieście" i jest organizowana we współpracy z Biurem Rozwoju Gospodarczego Urzędu m. st. Warszawy i Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Spotkanie będzie próbą odpowiedzi na pytania o to, czy kamienice przy ulicy Waliców w Warszawie – miejsca niemal w sercu stolicy, które pamięta tragiczną historię getta – mogą zyskać drugie życie oraz o to, jak pogodzić wielowątkowe dziedzictwo tego miejsca z potrzebami współczesnej metropolii.

W drugiej dyskusji online pt. Czy można być szczęśliwym na Muranowie? będzie można wziąć udział w czwartek, 19 listopada, o godz. 18:00. Będzie to okazja, by zastanowić się, czy żyjąc w miejscu, które jest naznaczone tragiczną historią, można być szczęśliwym oraz jak historia wpływa na nasze szczęście, szczęśliwe życie. Rozmowę z udziałem Moniki Tutak-Goll, Patrycji Dołowy i Cezarego Harasimowicza poprowadzi Remigiusz Grzela. Transmisja online na profilu Muzeum POLIN na Facebooku.

W ramach obchodów portal Wirtualny Sztetl udostępni artykuły tematyczne oraz zdjęcia archiwalne. Dział Zbiorów Muzeum Historii Żydów Polskich udostępni zaś informacje o wybranych obiektach z terenu getta. Wśród nich wyjątkowe listy wysyłane z getta do członków rodzin przebywających w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najliczniejsza w zbiorach muzealnych korespondencja z getta warszawskiego to listy rodziny Justmanów do córki, siostry - Pauliny (Pesy, Pepy) Włodawer, która uciekła z mężem, Arturem, jesienią 1939 na wschód. Główna autorka prezentowanego listu z kolekcji, Regina Justman, została w Warszawie, aby opiekować się rodzicami.

Natomiast na portalu Polscy Sprawiedliwi znajdą się historie Żydów ocalałych z getta warszawskiego. Będzie można tam poznać z historię ocalenia z getta warszawskiego Joanny Flatau, bohaterki filmu "Formularz", który zostanie pokazany w Muzeum POLIN podczas Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej, 22 listopada. Historia dotychczas nieznana.

We wszystkich rocznicowych wydarzeniach przygotowanych przez muzeum można wziąć udział bezpłatnie. Program rocznic jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

mat. prasowe/bm

Czytaj także

Getto warszawskie. Niemcy zakończyli wielką akcję likwidacyjną

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2024 05:45
21 września 1942 roku Niemcy, w ramach tak zwanej "Aktion Reinhard", zakończyli likwidację warszawskiego getta. W czasie jej trwania ponad 250 tys. Żydów wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tysięcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gęsiówka". Obóz koncentracyjny w środku Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2024 05:46
81 lat temu, 11 czerwca 1943 roku, Reichsführer SS Heinrich Himmler wydał rozkaz o utworzeniu na terenie ruin getta warszawskiego obozu koncentracyjnego - Konzentrationslager Warschau, zwanego potocznie "Gęsiówką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Żydowskie serce Warszawy". Wystawa "Tu Muranów" w Muzeum Historii Żydów Polin

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 18:32
Marta Dziewulska z Muzeum Historii Żydów Polin opowiadała w Polskim Radiu 24 o wystawie "Tu Muranów", poświęconej historii i współczesności dzielnicy Muranów, w której powstało również Muzeum Historii Żydów Polin.
rozwiń zwiń