Czy e-sport uzależnia?
E-sport (czyli sport elektroniczny) to forma rywalizacji, w której przedmiotem działań zawodników są gry komputerowe. Wbrew temu, czego można się domyślać, rozgrywki e-sportowe najczęściej nie obejmują gier, będących symulacją prawdziwych dyscyplin sportowych, jak np. piłka nożna czy koszykówka, ale gry strategiczne (League of Legends) czy "strzelanki" (Counter Strike).
E-sport dziś traktuje się jak sport umysłowy, podobny do szachów, jednak, jak zwraca uwagę Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog Uniwersytetu SWPS w Warszawie, od elektronicznych rozgrywek można się uzależnić.
– Każdy element naszego świata, gdy staje się dla nas ogromną przyjemnością, zaczyna nas wciągać, może nas uzależnić. Uzależnienie pojawia się w momencie, kiedy na początku coś sprawiało nam przyjemność, ale po jakimś czasie zaczynamy wytwarzać niezdrową więź z daną czynnością czy produktem i nie jesteśmy w stanie bez tego wytrzymać. Jeżeli chodzi o gry komputerowe, wpływ nadmiernego grania w powstawaniu uzależnienia jest bardzo dobrze udokumentowany – wyjaśnia.
Czytaj także:
Psycholog: żadna grupa wiekowa nie jest chroniona przed rozwinięciem się uzależnienia
Czy dzieci mają większe predyspozycje, jeżeli chodzi o uzależnienie od gier komputerowych? – Jeżeli jesteśmy dorośli, nasz mózg jest dojrzały. Kora przedczołowa i struktury odpowiedzialne za racjonalne, chłodne, strategiczne zachowanie, są dobrze rozwinięte. Im młodszy jest człowiek, tym mniejszą ilością narzędzi dysponuje, żeby sobie w takich sytuacjach radzić. Natomiast byłoby naiwnym sądzić, że tylko dzieci się uzależniają. Wystarczy rozejrzeć się wokół i zobaczyć, ilu dorosłych jest uzależnionych od różnych rzeczy, w tym od gier komputerowych, ale nie tylko. Żadna grupa wiekowa nie jest chroniona przed rozwinięciem się zjawiska uzależnienia – odpowiada Ewa Jarczewska-Gerc.
E-sport to dziś wielomilionowy biznes. Czy to, że gracze stają się wzorami dla młodych, może sprawiać, że chętniej spędzają czas z grami komputerowymi?
– Wszystko, co jest ucieczką w to, co łatwe, wymaga pewnej sprawności, ale niezbyt dużej ilości wysiłku, wciąga i uzależnia. To doświadczenia zastępcze. Uciekanie do świata wirtualnego jest typową ucieczką od problemów, które mamy tu i teraz, w życiu realnym. Dlatego wchodzimy w to tak łatwo i łatwo rozwijamy zjawisko uzależniania – tłumaczy psycholog.
02:45 Trojka Pora na Trojke esport 2022_06_01-08-19-37.mp3 Uzależniający e-sport (Pora na Trójkę)
E-uzależnienia - przyczyny, objawy, leczenie - Joanna Flis, Joanna Gutral/Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
***
Tytuły audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Mateusz Drozda
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 01.06.2022
Godziny emisji: 8.19
kr