Jerzy Nel, mało znany autor przebojowych piosenek

68 lat temu, 12 grudnia 1956 roku, zmarł w Warszawie Jerzy Nel, mało znany autor tekstów takich przebojowych piosenek jak "Już taki jestem zimny drań", "Baby, ach te baby" czy "Ułani, ułani".

2023-12-12, 05:30

Jerzy Nel, mało znany autor przebojowych piosenek
Afisz z reklamą jasełek Świątecznych 1945-1946. Foto: Polona

Artysta, żołnierz

Był też wziętym scenarzystą. Zapisał się jako uczestnik bitwy pod Kockiem, będąc później żołnierzem AK i jako taki uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Jego najlepszy okres twórczości przypada na lata międzywojenne. Po wojnie organizował rewiowy teatr "Wróbelek warszawski", a później współpracował jako scenarzysta z Polskim Radiem i Wytwórnią Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Ten urodzony w Warszawie twórca naprawdę nazywał się Jerzy Zyms, a biogramy dotyczące historii jego życia, te dostępne w są niezwykle oszczędne.

Co dziwne, przecież przed wojną, jak również i po niej, słowa jego piosenek były powszechnie nucone, choćby te z "Zimnego drania" - piosenki, która otrzymała swoje drugie życie w wykonaniu Bogdana Łazuki. Wspomnijmy, że w pierwowzorze wykonywał go niezapomniany Eugeniusz Bodo. Inną znaną z jego wykonania piosenką jest przebój "Baby, ach te baby", który w naszych czasach rozsławili w duecie Ryszard Rynkowski i Andrzej Zaucha. Portal Cyfrowa Biblioteka Piosenki Polskiej dorzuca jeszcze kilka informacji więcej do biografii artysty: "Autor tekstów. Ukończył Gimnazjum Towarzystwa Kultury Polskiej, następnie studiował w Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie. W 1924 r. rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Wojskowych. W tym czasie zaczął publikować pod pseudonimem Nel swe pierwsze utwory literackie. Od 1926 do 1936 r. działał wyłącznie jako autor, piszący dla prasy, radia, teatru".

Twórca przebojów


Był autorem sztuk i komedii muzycznych, felietonistą, pisał teksty piosenek, małe formy literackie, scenariusze filmowe. M.in. w 1932 r. napisał teksty piosenek do filmu "Ułani, ułani" oraz był współtwórcą jego scenariusza. W tym samym roku napisał dialogi i teksty piosenek do filmu "10% dla mnie"; w 1933 r. przygotował scenariusz filmu "Każdemu wolno kochać". Rok 1934 przyniósł film "Zabawka" (napisał do niego piosenki), rok 1935 – "Pieśniarza Warszawy" (scenariusz i teksty piosenek wspólnie z Ludwikiem Starskim), 1937 – "Królową Przedmieścia" (scenariusz). Najbardziej znaną jego piosenką jest superprzebój z filmu "Pieśniarz Warszawy" – "Już taki jestem zimny drań".

Jak widać, Jerzy Nel w dwudziestoleciu międzywojennym był znanym i cenionym artystą i autorem wielu wziętych scenariuszy. Wybuch wojny pozwolił mu pokazać drugie, to bohaterskie oblicze. Najpierw w brygadzie gen. Franciszka Kleeberga brał udział w kampanii wrześniowej... walczył m.in. w bitwie pod Kockiem. Później zaś uczestniczył w podziemnym ruchu oporu jako żołnierz ZWZ i później AK. Do niedługiej biograficznie historii powojennego życia portal dorzuca kolejną garść informacji: "Od października 1945 r. w Domu Żołnierza w Łodzi, potem był pracownikiem wydawnictwa „Wiedza”. W 1947 r. zorganizował teatr rewiowy "Wróbelek Warszawski". Od 1948 r. pracował w Agencji Teatralnej "Agtif", następnie jako scenarzysta Filmu Polskiego. Współpracował z Wytwórnią Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Polskim Radiem, był prezesem Sekcji Drobnych Utworów Literackich Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych oraz członkiem jego Zarządu. W ostatnim okresie życia pracował w Ministerstwie Kultury i Sztuki".

Jerzy Nel zmarł w Warszawie 12 grudnia 1956 roku, nie doczekawszy swoich 54. urodzin. Wspomnijmy tego artystę, odsłuchajmy jego przeboje, a jest ich wiele w różnym, gwiazdorskim wykonaniu.

PP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze