Historia

"Wyjątkowy zabytek kultury polsko-litewsko-ruskiej". Badania nad rękopisem z Supraśla

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 05:40
Międzynarodowy zespół naukowców podjął się opracowania naukowego i przekładu na język polski najstarszego liturgicznego rękopisu z prawosławnego monasteru w Supraślu.
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w Supraślu
Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w SupraśluFoto: Shutterstock

Przedmiotem badań będzie księga (antologion) liturgiczna Mateusza Dziesiątego, pierwszego znanego supraskiego kopisty, datowana na 1507 rok. To najstarszy cerkiewnosłowiański rękopis spisany w Supraślu, do tego ze znanym autorem, który podpisał się i krótko opisał w nim swoje życie.

Uniwersytet w Białymstoku dostał na ten 5-letni projekt badawczy blisko 990 tys. zł dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

288 stron w idealnym stanie

Jak podkreślają autorzy projektu, supraski rękopis jest "wyjątkowym zabytkiem kultury polsko-litewsko-ruskiej początków XVI wieku". Oryginał tego dokumentu znajduje się w bibliotece w Petersburgu. Powstały na jego podstawie rękopis zachowany został w idealnym stanie: liczy 288 stron, składa się z typikonu (reguły monasterskiej) i miniei, czyli księgi liturgicznej zawierającej teksty liturgiczne świąt wypadających w poszczególne dni roku.

– Mam nadzieję, że dzięki naszym badaniom uda się przedstawić analizę historyczną tego rękopisu – powiedział Polskiej Agencji Prasowej kierownik projektu ks. dr hab. Marek Ławreszuk z Katedry Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku. Badania te, dodał znawca, pozwolą też porównać lokalną praktykę liturgiczną opisaną w tym antologionie z tą przedstawioną w księgach serbskich, bułgarskich czy ukraińskich.

Z dziejów monasteru

Supraski rękopis stanowi bardzo ważne świadectwo lokalnego dziedzictwa. Dowodzi przy tym, jak prężny był ośrodek monastyczny w Supraślu.

Ks. dr hab. Marek Ławreszuk zwracał uwagę, że - jeśli rękopis został zakończony w Supraślu (pierwsze prace Mateusz Dziesiąty podjął w Wilnie) - to supraski monaster (założony pod koniec XV w.) musiał już dysponować biblioteką.

W realizację projektu zaangażowana będzie międzynarodowa, interdyscyplinarna grupa badawcza złożona z dwudziestu dwóch naukowców z Polski, Włoch, Litwy i Ukrainy. Wśród nich kilkoro naukowców z Uniwersytetu w Białymstoku.

Przywrócić polskiemu dziedzictwu

W związku z tym, że oryginał rękopisu jest w Rosji, naukowcy będą pracować na kopiach.

– Rosyjscy naukowcy (...) starają się go przypisać kulturze rosyjskiej, jakby zupełnie ignorując geograficzną i historyczną przynależność tego dokumentu. Nasza praca ma też na celu przywrócenie odpowiedniego miejsca temu rękopisowi – podkreślał w rozmowie z PAP dr hab. Marek Ławreszuk.

– Chcemy go przywrócić do polskiego dziedzictwa, bo jest to dziedzictwo naszych ziem, naszej kultury i historii – dodał.

Realizacja projektu zajmie pięć lat. W tym czasie naukowcy chcą "odszyfrować" rękopis pisany cyrylicą, w wielu miejscach odwołujący się do praktyki, która nie przetrwała do naszych czasów. W efekcie mają powstać trzy tomy prac badawczych: typikon, minieja oraz studia i analiza zabytku.

***
Czytaj także:

***

Badanie nad rękopisem z Supraśla to kolejny, po unikatowym "Słowniku polskiej terminologii prawosławnej", projekt naukowy realizowany w ramach współpracy Katedry Teologii Prawosławnej i Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.

PAP/Robert Fiłończuk/jp

Czytaj także

W poszukiwaniu najstarszych wyrazów. "Niektóre mają pięć tysięcy lat"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2024 05:50
Polszczyzna, jak każdy inny język, ma swoją historię. W dużej mierze składają się na nią dzieje wyrazów: ich narodziny, rozwój i odchodzenie. Zdarzają się jednak i wyrazy prastare, którymi posługujemy się na co dzień, nie wiedząc nawet, że brzmią w nich echa wielu tysiącleci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Nowosielski. Malarstwo żarliwej wiary, sztuka trudniej nadziei

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2024 05:55
– Nie stworzyłby tak wspaniałych fresków w cerkwiach i kościołach, gdyby nie był człowiekiem naprawdę, mimo okresu zwątpienia, wierzącym – podkreślał w archiwalnym nagraniu Polskiego Radia Zbigniew Podgórzec, znawca prawosławia, opowiadając o Jerzym Nowosielskim. 7 stycznia br. mija 101. rocznica urodzin tego znakomitego malarza i myśliciela.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak naprawdę brzmiał język polski sto lat temu? Kazimierz Nitsch i jego odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:47
– Na przełomie XIX i XX wieku około 30 procent Polaków, a może i mniej, używało języka ogólnego. Reszta mówiła gwarą. To między innymi skłoniło Kazimierza Nitscha do badań – podkreślał w Polskim Radiu językoznawca prof. Władysław Lubaś. Dziś wspominamy 150. rocznicę urodzin Kazimierza Nitscha, twórcy polskiej dialektologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W powiecie hrubieszowskim odkryto starożytną broń

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2024 05:40
Zabytkową broń barbarzyńskich plemion, prawdopodobnie z okresu Imperium Rzymskiego, znaleziono w lesie w powiecie hrubieszowskim.
rozwiń zwiń