Warszawa. Odsłonięto tablicę poświęconą Wacławowi Lipińskiemu

Przed gmachem warszawskiej PAST-y odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Wacławowi Lipińskiemu, historykowi, oficerowi Wojska Polskiego, który we wrześniu 1939 roku stał się głosem walczącej Warszawy. Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy każdego dnia nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie.

2024-05-28, 05:45

Warszawa. Odsłonięto tablicę poświęconą Wacławowi Lipińskiemu
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppłk. Wacława Lipińskiego przed gmachem warszawskiej PAST-y. Warszawa 28.05.2024 r.Foto: PAP/Piotr Nowak

Wacław Lipiński był także harcerzem, żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, w 1939 roku uczestniczył w obronie Warszawy, w czasie II wojny światowej włączył się w działania konspiracyjne oraz należał do powojennego podziemia niepodległościowego.

Powiązany Artykuł

wrzesie  w pr.jpg
Wrzesień 1939 roku w Polskim Radiu. Posłuchaj!

"Pozostawał wierny ideałom"

Uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej tej wyjątkowej postaci zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes IPN Karol Nawrocki, w postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego splata się historia Polski pierwszej połowy XX wieku.

- Przeszedł cały szlak bojowy Pierwszej Brygady Legionów, ale był też pisarzem, reportażystą, zawodowym historykiem w mundurze oficera Wojska Polskiego, następnie razem ze Stefanem Starzyńskim stał się głosem okupowanej Warszawy i na samym końcu więzień komunistycznych karcerów, zamordowany, zamęczony przez komunistów we Wronkach - mówił Karol Nawrocki.


Posłuchaj

- W postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego splata się historia Polski pierwszej połowy XX wieku - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki (IAR, 28.05.2024) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Podpułkownik Wacław Lipiński po wojnie działał w podziemiu antykomunistycznym. Jest autorem memoriału do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym wykazał podporządkowanie Polski ZSRS, informował Zachód o łamaniu porozumień międzynarodowych przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Został aresztowany w 1947 roku. Dwa lata później - zamordowany przez funkcjonariuszy UB we Wronkach.

- Pozostawał wierny niepodległościowym ideom, a tym samym stanowił zagrożenie dla komunistów, nie mieli dla niego litości, skazali na karę śmierci, a następnie został zamordowany we Wronkach, by nie oddziaływał na więźniów, by jego postawa nie była ujawniona - podkreślił profesor Wysocki.


Posłuchaj

- Pozostawał wierny ideałom, dlatego komuniści nie mieli dla niego litości - mówił historyk, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego prof. Wiesław Wysocki (IAR, 28.05.2024) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

***

REKLAMA

Wacław Lipiński urodził się w 1896 roku w Łodzi. Jeszcze przed I wojną światową należał do twórców tajnego skautingu w tym mieście. W czasie I wojny światowej służył w 5 pułku piechoty Legionów Polski, z którym przeszedł cały szlak bojowy. Uczestniczył w bitwach pod Łowczówkiem, Konarami i Kostiuchnówką, a także w obronie Lwowa. W kwietniu 1919 roku wziął udział w zajęciu Wilna. Za walkę o niepodległość Polski został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari piątej klasy, Krzyżem Niepodległości i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Historykowi Wacławowi Lipińskiemu zawdzięczamy m.in. opisanie szlaku I Brygady Legionów Polskich oraz walk o granice Rzeczpospolitej.

Pod koniec sierpnia 1939 roku Lipiński pracował w Biurze Propagandy Sztabu Naczelnego Wodza Wojska Polskiego, a następnie w dziale propagandy zagranicznej. Prowadził także pogadanki w Polskim Radiu - mówił o podjęciu walki z Niemcami, o obronie Westerplatte. Od 8 września regularnie wygłaszał w radiu swoje przemówienia do czasu zamknięcia stacji, które nastąpiło 23 września 1939 roku.

IAR/th

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze