Historia

Warszawa. Odsłonięto tablicę poświęconą Wacławowi Lipińskiemu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 05:45
Przed gmachem warszawskiej PAST-y odsłonięto tablicę poświęconą podpułkownikowi Wacławowi Lipińskiemu, historykowi, oficerowi Wojska Polskiego, który we wrześniu 1939 roku stał się głosem walczącej Warszawy. Jako szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy każdego dnia nadawał komunikaty radiowe o sytuacji na froncie.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppłk. Wacława Lipińskiego przed gmachem warszawskiej PAST-y. Warszawa 28.05.2024 r.
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej ppłk. Wacława Lipińskiego przed gmachem warszawskiej PAST-y. Warszawa 28.05.2024 r.Foto: PAP/Piotr Nowak

Wacław Lipiński był także harcerzem, żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, w 1939 roku uczestniczył w obronie Warszawy, w czasie II wojny światowej włączył się w działania konspiracyjne oraz należał do powojennego podziemia niepodległościowego.

wrzesie  w pr.jpg
Wrzesień 1939 roku w Polskim Radiu. Posłuchaj!

"Pozostawał wierny ideałom"

Uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej tej wyjątkowej postaci zostały zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Jak powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową prezes IPN Karol Nawrocki, w postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego splata się historia Polski pierwszej połowy XX wieku.

- Przeszedł cały szlak bojowy Pierwszej Brygady Legionów, ale był też pisarzem, reportażystą, zawodowym historykiem w mundurze oficera Wojska Polskiego, następnie razem ze Stefanem Starzyńskim stał się głosem okupowanej Warszawy i na samym końcu więzień komunistycznych karcerów, zamordowany, zamęczony przez komunistów we Wronkach - mówił Karol Nawrocki.


Posłuchaj
00:27 13008339_1.mp3 - W postaci podpułkownika Wacława Lipińskiego splata się historia Polski pierwszej połowy XX wieku - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki (IAR, 28.05.2024)

 

Podpułkownik Wacław Lipiński po wojnie działał w podziemiu antykomunistycznym. Jest autorem memoriału do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym wykazał podporządkowanie Polski ZSRS, informował Zachód o łamaniu porozumień międzynarodowych przez Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej. Został aresztowany w 1947 roku. Dwa lata później - zamordowany przez funkcjonariuszy UB we Wronkach.

- Pozostawał wierny niepodległościowym ideom, a tym samym stanowił zagrożenie dla komunistów, nie mieli dla niego litości, skazali na karę śmierci, a następnie został zamordowany we Wronkach, by nie oddziaływał na więźniów, by jego postawa nie była ujawniona - podkreślił profesor Wysocki.


Posłuchaj
00:28 13008339_2.mp3 - Pozostawał wierny ideałom, dlatego komuniści nie mieli dla niego litości - mówił historyk, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego prof. Wiesław Wysocki (IAR, 28.05.2024)

 

***

Wacław Lipiński urodził się w 1896 roku w Łodzi. Jeszcze przed I wojną światową należał do twórców tajnego skautingu w tym mieście. W czasie I wojny światowej służył w 5 pułku piechoty Legionów Polski, z którym przeszedł cały szlak bojowy. Uczestniczył w bitwach pod Łowczówkiem, Konarami i Kostiuchnówką, a także w obronie Lwowa. W kwietniu 1919 roku wziął udział w zajęciu Wilna. Za walkę o niepodległość Polski został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari piątej klasy, Krzyżem Niepodległości i czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Historykowi Wacławowi Lipińskiemu zawdzięczamy m.in. opisanie szlaku I Brygady Legionów Polskich oraz walk o granice Rzeczpospolitej.

Pod koniec sierpnia 1939 roku Lipiński pracował w Biurze Propagandy Sztabu Naczelnego Wodza Wojska Polskiego, a następnie w dziale propagandy zagranicznej. Prowadził także pogadanki w Polskim Radiu - mówił o podjęciu walki z Niemcami, o obronie Westerplatte. Od 8 września regularnie wygłaszał w radiu swoje przemówienia do czasu zamknięcia stacji, które nastąpiło 23 września 1939 roku.

IAR/th


Czytaj także

Wrzesień '39. Tego dnia od bomb zginęło 10 tysięcy warszawiaków

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 06:00
- Bombardowanie rozpoczęło się około godziny 7 rano, trwało przez 10 straszliwych godzin, godzin takiego piekła, że nikt, kto tego nie przeżył, nie jest w stanie sobie tego nawet w przybliżeniu wyobrazić – relacja płk. Tadeusza Tomaszewskiego z bombardowania Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Halo! Halo! Tu mówi Polskie Radio". Skarby Archiwum Polskiego Radia z września 1939 roku

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 05:58
- Najwcześniejszym nagraniem Polskiego Radia z września 1939 roku jest komunikat o wybuchu wojny, o którym wiemy, że był nagrany kilka dni wcześniej i odtworzony na antenie 1 września - mówił Wojciech Barcikowski z Archiwum Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Szwagrzyk o działaniach Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN: znajdujemy ofiary obu totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:17
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, podsumował działania Biura w mijającym roku. Jak wyjaśnił, eksperci prowadzili prace poszukiwawczo- ekshumacyjne w blisko 80 miejscach w Polsce i za granicą. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć i ekshumować szczątki blisko 2000 ofiar totalitaryzmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoskie dzieci poznają historię misia Wojtka i żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2024 05:40
Dzięki opowieściom i publikacjom o misiu Wojtku, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa tysiące włoskich uczniów zapoznaje się z dziejami polskiej armii. Dzięki popularyzacji tej historii i pomnikom niedźwiedzia dzieci coraz więcej wiedzą o udziale polskich żołnierzy w wyzwalaniu Włoch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Poznaniu stanie pomnik pamięci Wielkopolan przymusowo przesiedlonych w czasie II wojny

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 05:40
Nowy poznański pomnik zostanie postawiony na terenie Parku im. Karola Marcinkowskiego, u zbiegu ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Towarowej. Teren przeznaczony na monument badają obecnie archeolodzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto szczątki czterech osób zamordowanych "metodą katyńską". Czy są to ofiary "Szwadronu Śmierci"?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 05:45
W Łęgu Probostwie niedaleko Płocka podczas prac badawczych Instytutu Pamięci Narodowej odnaleziono szczątki co najmniej czterech osób, które zginęły od strzału w tył głowy. Nie jest wykluczone, że są to ofiary "Szwadronu Śmierci", działającego w latach 1945-47. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia Pomorska. IPN odnalazł w Chojnicach mogiły ze szczątkami ponad stu zamordowanych

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 12:00
W tzw. Dolinie Śmierci w Chojnicach (woj. pomorskie) śledczy IPN i biegli odkryli nieznane dotąd dwie zbiorowe mogiły Polaków wymordowanych jesienią 1939 roku przez formacje niemieckie. Według śledczych znajdują się tam szczątki ponad stu osób.
rozwiń zwiń