Historia

Prokuratura IPN ponownie zajmie się akcją "Wisła". Sąd uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2024 05:40
Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję prokuratury IPN o umorzeniu śledztwa w sprawie akcji "Wisła". Nie zgodził się z argumentem, że przeprowadzona w 1947 roku deportacja 140 tys. Ukraińców i Łemków nie była zbrodnią komunistyczną.
Deportacja Ukraińców w ramach akcji Wisła, kwiecień 1947 r.
Deportacja Ukraińców w ramach akcji "Wisła", kwiecień 1947 r.Foto: Wikimedia commons/dp

Postanowienie warszawskiego Sądu Okręgowego o uchyleniu decyzji prokuratury IPN zapadło 17 lipca, ale Instytut informację o tym zamieścił dopiero 12 sierpnia. Prof. Grzegorza Motykę, dyrektora Wojskowego Biura Historycznego i autora wielu publikacji poświęconych problematyce polsko-ukraińskiej, taka zwłoka nie dziwi.

- To dla IPN żaden powód do chwały, bo sąd nie zostawił na decyzji o umorzeniu śledztwa suchej nitki. Wytknął prokuraturze szereg błędów i brak elementarnej wiedzy – powiedział prof. Motyka w rozmowie z PAP.

Historyk zwrócił uwagę również na to, że "IPN, który przy wielu okazjach słusznie podkreśla zbrodniczość systemu komunistycznego, przy analizie akcji »Wisła« znalazł całe morze argumentów, żeby ją usprawiedliwić, choć w wyniku tej akcji ucierpiało aż 140 tys. polskich obywateli".

- Takie postępowanie IPN w moim przekonaniu podważa zaufanie do tej instytucji – skomentował prof. Motyka w rozmowie z PAP.

Sprawa do ponownego rozpatrzenia

Śledztwo w sprawie akcji "Wisła" prowadził prokurator z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie i umorzył je 24 listopada 2023 roku. Decyzja ta spotkała się z gorącą krytyką wielu badaczy, którzy przypominali, że akcja "Wisła" pod względem skali i sposobu przypominała stalinowskie czystki etniczne, których ofiarami padli m.in. Polacy, narody Kaukazu i Tatarzy krymscy. Tymczasem w uzasadnieniu umorzenia śledztwa znalazło się sformułowanie, że celem akcji "Wisła" była ochrona ludności cywilnej.

- Takiego samego argumentu dla uzasadnienia akcji »Wisła« używały władze komunistyczne – mówił prof. Motyka.

Na listopadową decyzję prokuratury IPN zażalenie złożył Związek Ukraińców w Polsce. Sprawą zajął się najpierw Sąd Apelacyjny (w maju 2024), a następnie warszawski Sąd Okręgowy. W obu instancjach konkluzja jest taka sama: IPN będzie musiał sprawą zająć się ponownie.

"Wskazania Sądu Okręgowego zostaną wykonane"

"W uzasadnieniu postanowienia Sąd Okręgowy zakwestionował stanowisko prokuratora, zaprezentowane w zaskarżonym postanowieniu o umorzeniu śledztwa, że działania ówczesnych władz państwowych, polegające na podjęciu decyzji o przeprowadzeniu wysiedlenia ludności z terenów południowo-wschodniej Polski w ramach akcji »Wisła«, nie wyczerpały znamion zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości – poinformował na swojej stronie internetowej IPN.

Dodał, że "Sąd Okręgowy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, iż w toku dalszego śledztwa należy dokonać kompleksowej oceny stanu faktycznego sprawy korzystając z »prac naukowych na temat »akcji Wisła« osób o największym dorobku naukowym w tym zakresie« i ponownie podjąć decyzję kończącą śledztwo". IPN zaznaczył, że innych zaleceń, co do uzupełnienia materiału dowodowego w tej sprawie, Sąd Okręgowy nie sformułował.

"Powyższe wskazania Sądu Okręgowego są dla prokuratora wiążące i zostaną w dalszym śledztwie wykonane, niezależnie od tego, że w toku dotychczasowego postępowania prokurator zapoznał się z licznymi pracami naukowymi autorów polskich oraz zagranicznych, tematyką których było przeprowadzenie »akcji Wisła«, co szczegółowo przedstawił w uzasadnieniu decyzji o umorzeniu śledztwa" - podsumował IPN w komunikacie.

***

Akcja "Wisła" została przeprowadzona w okresie od kwietnia do końca lipca 1947 roku przez władze komunistyczne. Jej formalnym celem była likwidacja Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Pretekstem uzasadniającym wysiedlenie mieszkańców Ukrainy i zastosowanie w stosunku do nich odpowiedzialności zbiorowej było zastrzelenie 28 marca 1947 roku wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego w zasadzce, zorganizowanej przez UPA. Operacja objęła ok. 140 tys. osób, które zostały wysiedlone na tzw. ziemie odzyskane.

PAP/Józef Krzyk/th

Czytaj także

Akcja "Wisła" – wysiedleni z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 06:03
Dwa lata po II wojnie światowej władze komunistyczne rozpoczęły akcję wysiedlenia ludności ukraińskiej, łemkowskiej i bojkowskiej z Bieszczad. Akcja "Wisła" rozpoczęły się 28 kwietnia 1947 roku o godzinie 4 nad ranem i trwała do 31 lipca 1947 roku. Z terenu Bieszczad wysiedlono wówczas 140 tysięcy osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Grzegorz Motyka: to była etniczna czystka na Polakach

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2024 05:53
- To nie były działania spontaniczne, to była etniczna czystka na Polakach zorganizowana przez banderowskie ugrupowania nacjonalistyczne - mówił prof. Grzegorz Motyka, historyk, w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łemkowie - wielobarwna wschodniosłowiańska grupa etniczna

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 05:35
33 lata temu, 15 marca 1989 roku, zostało powołane do życia Stowarzyszenie Łemków. Organizacja powstała w Legnicy (województwo dolnośląskie) i 7 kwietnia 1989 roku została zarejestrowana jako oficjalna organizacja Łemków polskich powstała już po demokratycznych zmianach naszego kraju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamordowani za ukrywanie Żydów. IPN odnalazł prawdopodobnie szczątki rodziny Pochwatków

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2024 05:40
Szczątki mężczyzny, trzech kobiet oraz nienarodzonego dziecka odnalazł Instytut Pamięci Narodowej podczas prac badawczych we wsi Kolczyn (Lubelskie). To prawdopodobnie rodzina Pochwatków, zamordowana przez Niemców w 1943 roku w odwecie za ukrywanie Żydów.
rozwiń zwiń