Historia

Kręcono tam "Indianę Jonesa". Teraz znaleziono tu szkielety sprzed 2000 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2024 05:33
Archeolodzy odkryli w Petrze, w Jordanii, grobowiec sprzed 2000 lat, w którym znajdują się szczątki 12 osób. Ruiny starożytnego miasta stały się znane na całym świecie za sprawą tego, że stanowiły tło dla akcji filmu "Indiana Jones i Ostatnia krucjata".
Świątynia Ad-Dajr w Petrze
Świątynia Ad-Dajr w PetrzeFoto: shutterstock.com/tenkl

Odkrycie zostało dokonane przez pracowników naukowych Wydziału Nauk o Ziemi i Środowisku Uniwersytetu St Andrews pod Skarbcem Faraona - najbardziej ikoniczną budowlą starożytnej Petry, rozsławioną filmem "Indiana Jones i Ostatnia krucjata". Funkcja Skarbca nie jest do dziś znana, ale naukowcy podejrzewają, że mogło to być mauzoleum nabatejskiego króla Aretasa IV Filopatrisa.

Jak wskazuje kierownik badań, dr Tim Kinnaird, osady i materiały z grobów datowane są na okres pomiędzy połową I w. p.n.e. a początkiem II w. n.e. Podczas wykopalisk w grobowcu archeolodzy niedawno odkryli pozostałości ceramiki, która została pochowana wraz z osobami. Odkryli, że jeden ze szkieletów trzymał naczynie ceramiczne przypominające kielich

Szczątki zostały odnalezione w grobowcu, który znajdował się nieopodal grobu odnalezionego w 2003 roku.

Czytaj także:

Kim byli Nabatejczycy?

- Odkrycie ma znaczenie międzynarodowe, ponieważ bardzo niewiele kompletnych pochówków wczesnych Nabatejczyków zostało odnalezionych w Petrze – powiedział Bates w oświadczeniu. - Można się spodziewać, że pochówki, szczątki ludzkie i pogrzebane z nimi dobra, pomogą wypełnić luki w naszej wiedzy na temat tego, jak powstała Petra i kim byli Nabatejczycy.

Państwo nabatejskie rozkwitło w południowej Jordanii około 2000 lat temu. Przez ich królestwo przebiegały szlaki karawanowe, a Petra stała się dużym miastem o zapierającej dech w piersiach architekturze. Rzymianie przejęli kontrolę nad królestwem Nabatejczyków w II wieku n.e. i wówczas Petra podupadła. 

LiveScience!/bm 


Czytaj także

Makabryczne odkrycie w Peru. Złożono w ofierze ponad 40 dzieci

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2024 05:40
Archeolodzy odkryli na północy Peru kości 43 dzieci, które przed co najmniej 600 laty zostały prawdopodobnie złożone w ofierze bogom przez przedstawicieli panującej wówczas na tych obszarach cywilizacji Chimu – podały peruwiańskie media.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiking wikingowi nierówny. Wolelibyście spotkać duńskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2024 05:55
Duńczycy we wczesnym średniowieczu byli łagodniejsi od Norwegów - twierdzą amerykańscy naukowcy. Ich badania nad urazami szkieletów pokazują, że przemoc interpersonalna – niebędąca karą wymierzaną przez władze – była znacznie częstsza w Norwegii.
rozwiń zwiń