Historia

Archeolodzy odkrywają w Toruniu XIII-wieczny kompleks Ducha Św. i prezentują go mieszkańcom

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2024 05:30
Archeolodzy z toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkrywają XIII-wieczny kompleks Ducha Świętego. Wśród znalezisk są warstwy z okresu przed lokacją miasta. W sobotę efekty dotychczasowych badań mogli podziwiać mieszkańcy, których zaproszono na wykop.
Już za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się 22. Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Już za niespełna dwa tygodnie rozpocznie się 22. Toruński Festiwal Nauki i SztukiFoto: Shutterstock/Radoslaw Maciejewski

- Dokumentujemy zabudowę związaną z klasztorem benedyktynek. Ta infrastruktura jest stopniowo odsłaniana. Mamy kilka faz rozbudowy tego terenu. Mury były wykonywane w różnych technikach budowlanych, co pozwala nam zbadać relację między nimi, osadzić je w określonym czasie. Dowiadujemy się, jak ten teren ulegał zagospodarowaniu - powiedział PAP kierownik badań dr Ryszard Kaźmierczak z Instytutu Archeologii UMK.

Pochówek dziecka

Archeolodzy odkryli już pierwsze pochówki, m.in. pochówek dziecka w "dziwnym układzie, wrzucony do jamy grobowej".

- Po datowaniu metodą radiowęglową pozwoli będziemy mogli to wszystko umiejscowić w odpowiednich ramach czasowych. My wiedzieliśmy po badaniach w 2023, że architektura - jak na to miejsce - zachowała się w świetnym stanie. Mury są zachowane do wysokości 1,5 metra. Wiedzieliśmy czego się spodziewać, ale ten teren także cały czas nas zaskakuje - podkreślił kierownik badań.

Dodał, że niezwykle ciekawe odkrycia mogą znajdować się na północ od obecnie odsłanianego obszaru. Tam sondaże zostaną wykonane jeszcze w tym roku, a pełnoskalowe badania ruszą w roku 2025. W sobotę mieszkańców ciekawych tych odkryć oprowadzali po wykopie m.in. dr Kaźmierczak, jak również szef Instytutu Archeologii UMK prof. Wojciech Chudziak, który był wielkim orędownikiem badań naukowych na tym terenie.

- Mam nadzieję, że także budynek kościoła uda się rozpoznać archeologicznie. Wiele zależy od tego, co tam się zachowało. (...) Są tutaj warstwy przedlokacyjne, tutaj nie było wówczas jeszcze miasta, a pewnie jakaś osada, która rozwijała się nad Wisłą. To, że na tym terenie mamy do czynienia z początkami miasta, z okresem lokowania Torunia, wiemy po naszych badaniach w wiosny. Przy Bramie Klasztornej odkryliśmy wówczas konstrukcje drewniane. Drewno użyte do tamtych budowli ścięto w latach 30. XIII wieku, co wiemy po datowaniu - podkreślił dr Kaźmierczak.

Czytaj także:


Czym był kompleks Świętego Ducha?

Odkrywany między Bramą Klasztorną i Koszarami Racławickimi w Toruniu kompleks świętego Ducha to XIII-wieczny kościół i szpital oraz zbudowany na początku XIV wieku klasztor benedyktynek. Kościół to być może najstarsza świątynia Torunia. W niej, jak oceniają historycy, należy się spodziewać pochówków w prezbiterium. Mogą się tam znajdować krypty średniowiecznych dostojników.

- To jest dla nas niezwykle ważne miejsce, bo historia to my. Z niej się wywodzimy. Bardzo się interesuję dziejami naszego miasta. To jest niezwykle istotne, aby takie odkrycia były dostępne dla przyszłych pokoleń" - mówiła w sobotę w rozmowie z PAP mieszkanka Katarzyna Drążkowska.

Podkreśliła, że jest wielką orędowniczką parków kulturowych.

- Jeżdżę po świecie i zwiedzam takie miejsca. W paru miejscach w Toruniu już odkrywano mury, a następnie to zakopywano. Sądzę, że to błąd, to powinno być eksponowane - oceniła Drążkowska.

- Jesteśmy w rejonie nabrzeża portowego, przy głównej arterii dla tego miasta - przy Wiśle. To tu toczyło się życie gospodarczej i społeczne. Klasztor benedyktynek, przy którym był szpital, to niezwykle ważne miejsce. To był główny duch miasta. Bez Wisły Toruń by się nie rozwinął - podsumował dr Kaźmierczak.

Obecne odkrycia zlokalizowane są w bardzo bliskim sąsiedztwie murów toruńskiego Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO, na terenie Bulwaru Filadelfijskiego. To miejsce, gdzie swoje prapoczątki miał Toruń.

PAP/Tomasz Więcławski/bm

Czytaj także

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkryli w Toruniu pochówki sprzed ponad 700 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 05:30
Pochówki odkryto w trzynastowiecznym kompleksie św. Ducha przy Bramie Klasztornej w Toruniu. To jeden z najstarszych toruńskich cmentarzy. Naukowcy spodziewają się bardzo dużej liczby szkieletów. Pierwszy z ujawnionych może być szkieletem kobiety z XIII wieku.
rozwiń zwiń