Historia

Historia nie musi być nudna

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 06:00
Jedna z najbardziej popularnych placówek muzealnych w Polsce ma już 14 lat. Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004 roku w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania.
Audio
  • Otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego. Audycja "Tym żył świat" (31.07.2004)
  • Po Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadza jego kustosz, Szymon Niedziela. Prezentuje on zgromadzone zbiory oraz multimedialne atrakcje wystawy (16.01.2008)
  • Z wizytą w długo oczekiwanym Muzeum Powstania Warszawskiego. Założenia twórców ekspozycji i charakterystyka poszczególnych sal (01.08.2004)
Muzeum Powstania Warszawskiego. Replika samolotu Liberator B24-J, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą. PAPGrzegorz Jakubowski
Muzeum Powstania Warszawskiego. Replika samolotu Liberator B24-J, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą. PAP/Grzegorz Jakubowski

Jest to jedna z najnowocześniejszych placówek tego typu na świecie. Pierwsza w kraju instytucja, która utworzyła Archiwum Historii Mówionej - to forma wykorzystująca nowoczesne techniki audiowizualne gromadzenia wspomnień uczestników powstania. AHM zawiera kilka tysięcy wielogodzinnych nagrań z relacjami kombatantów.

Muzeum różni się od innych muzeów tym, że poprzez swój charakter komunikatywny i otwarty dla zwiedzających, przyciąga młodego odbiorcę. Tradycyjne ekspozycje z samymi eksponatami w gablotach nie są już dziś ciekawe, szczególnie dla młodzieży.

- Chcieliśmy pokazać, że eksponat może być ciekawy. Staramy się, żeby eksponaty znalazły się obok ekranów, komputerów, plansz, map multimedialnych, wszelkich nowinek technicznych. Odbiorca może "przeżyć” powstanie, poczuć atmosferę tamtych dni - mówi Lena Cichocka, teatrolog, współtwórczyni wystawy.

Ekspozycja zlokalizowana jest na trzech kondygnacjach. Na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych znajduje się około 1000 eksponatów: kroniki filmowe, zdjęcia, dokumenty, tablice informacyjne. Centralnym miejscem muzeum jest monument z bijącym sercem.

- Dźwięk bicia serca jest słyszany w całej przestrzeni muzealnej i do tego dochodzą dziury po kulach w monumencie z których dobiegają inne dźwięki - mówi Filip Różański, autor dźwięków prezentowanych podczas ekspozycji.

Słyszymy odgłosy walczącej Warszawy, nalot i bombardowanie miasta. Zobaczyć możemy też maszyny drukarskie z lat 40. W największej hali znajduje się zrekonstruowany samolot Liberator, który w czasie II wojny światowej latał nad powstańczą Warszawą.
Historii mogą się tu uczyć także dzieci, w specjalnie dla nich zaaranżowanej Sali Małego Powstańca.

mk

Czytaj także

Kolekcja odebrana powstańcowi trafiła do muzeum

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 16:57
Policja przekazała Muzeum Powstania Warszawskiego część kolekcji broni powstańca majora Waldemara Nowakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Powstania Warszawskiego w telefonie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 12:00
Historię i powstańcze fotografie wybranych punktów stolicy związanych ze zrywem będzie można poznać dzięki plakatom z fotokodami
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksowo o losach Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:00
W tym roku zadaniem uczestników konkursu będzie narysowanie komiksu o powojennych losach powstańców i cywilów, którzy im pomagali.
rozwiń zwiń