Historia

Kalendarz gregoriański, czyli jak zniknęło 10 dni

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2024 05:35
– Trudno jest zrobić dobry kalendarz – przyznaje dr Andrzej Sołtan z Centrum Astronomicznego PAN. Z takim wyzwaniem musieli zmierzyć się astronom, jezuita Christopher Clavius oraz astronom i lekarz Luigi Lilio.
Papież Grzegorz XIII - reprod. fot. portretu Lavinii Fontany (wiek XVI). Wikipedia Commonsdp
Papież Grzegorz XIII - reprod. fot. portretu Lavinii Fontany (wiek XVI). Wikipedia Commons/dp

4 października 1582 roku papież Grzegorz XIII wprowadził kalendarz gregoriański. Zmianę przeprowadzono na podstawie bulli papieskiej "Inter gravissimas". Dokument nakazywał pominąć 10 dni z dotychczasowego kalendarza, dlatego też po środzie, 4 października 1582 nastąpił od razu czwartek, 15 października.

– Nasz kalendarz, tzw. gregoriański, jest tak ustalony, żeby pory roku wypadały zawsze dokładnie w tych samych częściach roku kalendarzowego – tłumaczył zasadność wprowadzenia nowego kalendarza dr Andrzej Sołtan z Polskiej Akademii Nauk.


Posłuchaj
06:34 kalendarze_na_swiecie.mp3 Czas jest pojęciem względnym, zwłaszcza jeśli mierzy się go różnie w zależności od kultury, czy religii. Rozmowa Romana Czejarka z astronomem dr. Andrzejem Sołtanem z Polskiej Akademii Nauk o sposobach mierzenia czasu, w tym o kalendarzu gregoriańskim. Fragm. audycji z cyklu "Popołudnie z Jedynką". (PR, 11.02.2013)

 

Poprzedni kalendarz, juliański, obowiązywał od 46 r. p.n.e. Najpierw w imperium rzymskim, a później w krajach chrześcijańskich. Rok trwał według niego 365,25 dnia, a co 4 lata był dłuższy o dzień. Nie nakładał się jednak na rok słoneczny, co spowodowało, że po 131 latach równonoc przesunęła się o jeden dzień. Tak liczony czas stwarzał problemy: z porami roku, czy ruchomością świąt kościelnych.

– Chciałoby się, aby jednostki czasu miały zawsze taką samą ilość dni oraz żeby rok miał zawsze taką samą ilość dni, ale rok jest czasem obiegu Ziemi wokół Słońca, a dzień obrotu Ziemi wokół własnej osi – te dwa okresy nie są współmierne – tak wyjaśniał w "Popołudniu z Jedynką" podstawowy problem z kalendarzami dr Andrzej Sołtan.

Przyjęcie
Na zdjęciu: Przyjęcie kalendarza przez Grzegorza XIII - fot. rzeźby z Bazyliki św. Piotra, Wikipedia/Creative Commons

Kalendarz juliański przewidywał dni przestępne, jednak i tę regułę unowocześniono. Za lata przestępne uznano tylko te podzielne przez 4, z wyjątkiem podzielnych przez 100. Jak podkreślał dr Andrzej Sołtan kalendarz gregoriański niemal odpowiada temu astronomicznemu, dzięki temu nie został zaburzony cykl pór roku w stosunku do dat kalendarzowych. Wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego i nowej regulacji lat przestępnych i tak całkowicie nie rozwiązały problemu. Opóźnienie kalendarza względem czasu astronomicznego wynosi 1 dzień na 3000 lat.

Sposoby odmierzania czasu wciąż się różnią w zależności od kultury. W krajach prawosławnych kalendarz juliański jest nadal używany jako kalendarz liturgiczny.

– Kalendarz muzułmański to jest tzw. kalendarz księżycowy i tam rok trwa 12 miesięcy księżycowych – wyjaśniał dr Sołtan. – Miesiąc księżycowy trwa od 29,5 dnia (od pełni do pełni, albo od nowiu do nowiu). Gdy przemnoży się 29,5 przez 12, to wyjdzie nie 365 dni, ale 354.

W Polsce zreformowany kalendarz gregoriański Stefan Batory wprowadził natychmiast po wydaniu papieskiej bulli. W 1582 roku kalendarz ten przyjęły także Hiszpania, Portugalia oraz niemal całe Włochy. Stopniowo wszystkie kraje europejskie zreformowały swoje kalendarze i odmierzają upływający czas według kalendarza gregoriańskiego.

mb

Czytaj także

1816. Rok, w którym nie było lata

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2024 05:45
Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 208 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 12:00
Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kosmiczny kompromis. Skąd wziął się 29 lutego i lata przestępne?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 05:50
Już tysiące lat temu twórcy kalendarzy musieli zmierzyć się z faktem, że ludzkich rachub czasu nie da się ująć w elegancki model matematyczny. Co cztery lata 29 lutego przypomina nam o tym, że nigdy do końca nie poskromimy natury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ostatnie całkowite zaćmienie Słońca w Polsce. Posłuchaj niezwykłej relacji

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2024 06:00
70 lat temu, 30 czerwca 1954 roku, miało miejsce ostatnie jak do tej pory pełne zaćmienie Słońca obserwowane w Polsce. Choć zjawisko było widoczne na całej połaci kraju, pełne zakrycie tarczy słonecznej przez Księżyc można było obserwować w okolicy Suwałk. Oglądał je i relacjonował na gorąco z wysokości 7000 metrów specjalny wysłannik Polskiego Radia, towarzyszący lotniczej ekspedycji badawczej astronomów z Uniwersytetu Warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pionierskie szkice Keplera pozwalają rozwiązać tajemnice Słońca po 400 latach

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2024 05:42
Wykorzystując nowoczesne techniki, naukowcy ponownie zbadali na wpół zapomniane rysunki plam słonecznych Johannesa Keplera - świadectwo pierwszych obserwacji Słońca za pomocą przyrządów optycznych. Ujawnili wcześniej nieznane informacje o cyklach słonecznych. Są one istotne w kontekście badań nad zmianami klimatycznymi. 
rozwiń zwiń