11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz wszystkich tych, którzy walczyli o wolność ojczyzny. 95 lat temu, po ponad 120. latach niewoli, Polska ponownie pojawiła się na mapie Europy.
Obchody Święta Niepodległości mają wyjątkowy wymiar dla tych, którzy walczyli o zachowanie polskości. W 1941 roku w Kazachstanie kilkuset zesłanych Polaków zorganizowało manifestację 11 Listopada.
– Był krzyż zawieszony na ziemiance, były dwie biało-czerwone chorągiewki, była nasza koleżanka ubrana w białą szatę i koronę, która symbolizowała Polskę – wspominała Krystyna Mateuszuk.
11 listopada nie od razu stał się świętem państwowym. Spory o datę odrodzenia państwa polskiego toczyły się przez całe dwudziestolecie międzywojenne. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Przed II wojną światową święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938.
W 1945 roku listopadowe święto zostało zniesione, w jego miejsce komunistyczne władze wprowadziły 22 lipca. Wraz z narastaniem opozycji wobec PRL, dzień 11 listopada stawał się coraz częściej okazją do demonstrowania społecznego oporu.
11 listopada 1981 roku po raz pierwszy w historii PRL władze państwowe złożyły wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a data została wpisana w kalendarz oficjalnie obchodzonych rocznic. W 1989 roku 11 listopada został przywrócony jako święto państwowe. Obchodzimy je co roku, jako Narodowe Święto Niepodległości.