Celem organizowanej przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego konferencji jest wieloaspektowa refleksja na temat rzezi Woli, która miała miejsce w sierpniu 1944 roku podczas tłumienia Powstania Warszawskiego.
Konferencja odbędzie się w dniach 8-9 listopada w sali 306 Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Zaproszenie do zabrania głosu przyjęli wybitni prawnicy i historycy m.in: prof. Yoram Dinstein, dr Patrycja Grzebyk, prof. Kevin Jon Heller, prof. Hanna Kuczyńska, prof. Piotr Madajczyk, dr Philipp Marti, dr Elżbieta Mikos-Skuza i prof. William A. Schabas. Światowej klasy eksperci, współpracujący na co dzień m. in. z ONZ i trybunałami międzynarodowymi, przyjrzą się po raz pierwszy polskiemu doświadczeniu II Wojny Światowej, konfrontując je z najtragiczniejszymi przykładami ludobójstwa i zbrodni wojennych w XX wieku.
Rzeź Woli to jedna z największych zbrodni popełnionych na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej. Liczba pomordowanych waha się według różnych szacunków między 25 tys. a 60 tys. osób. Kobiety, dzieci, osoby starsze oraz mężczyzn rozstrzeliwano i palono żywcem. Rzezi towarzyszyły rabunki i brutalne gwałty. Skala i okrucieństwo były tak wstrząsające, że sprawcy w celu zatarcia zbrodni utworzyli specjalne Verbrennungskommando. W jego skład weszli siłą wcieleni polscy mężczyźni, którzy musieli palić tysiące zwłok pomordowanych. Po wykonaniu zadania wszyscy, poza kilkoma uciekinierami, zostali rozstrzelani.
- Nie zabraknie refleksji nad pamięcią społeczną i kulturą pamięci w Polsce i w Niemczech. Nie sposób bowiem uniknąć pytań o przyczyny trwającego przez dekady milczenia o tak potwornej, skoordynowanej zbrodni będącej zaplanowaną operacją wojskową wymierzoną w ludność cywilną – zapewniają organizatorzy.
W sprawie Rzezi Woli wiele znaków zapytania dotyczy kwestii odpowiedzialności powojennej i pamięci o zbrodni. Jednym z jaskrawych przykładów są losy Gruppenführera SS Heinz Reinefartha, jedenego z katów Woli, który nie tylko uniknął w Niemczech kary, lecz pełnił także funkcje publiczne – był burmistrzem miasta Westerland na wyspie Sylt i deputowanym do parlamentu krajowego landu Szlezwik-Holsztyn.
POWSTANIE WARSZAWSKIE - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>
Wydarzenie jest objęte patronatem Polskiego Radia.