Hilary Koprowski - wybitny wirusolog od szczepionki przeciw polio

106 lat temu, 5 grudnia 1916 roku, urodził się w Warszawie Hilary Koprowski. Wsławił się stworzeniem pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw wirusowi polio, wywołującego chorobę Heinego-Medina.

2022-12-05, 05:30

Hilary Koprowski - wybitny wirusolog od szczepionki przeciw polio
Amerykańsko-polski lekarz wirusolog i immunolog, członek PAN, profesor Hilary Koprowski. Warszawa, 28.11.2008 r.Foto: PAP/Paweł Kula

Studia muzyczne i medyczne

Oprócz prac badawczych był również nauczycielem akademickim w dziedzinie wirusologii i immunologii oraz profesorem znanej amerykańskiej uczelni Thomas Jefferson University.

Koprowski urodził się w rodzinie o korzeniach żydowskich, ojciec był producentem i sprzedawcą tekstyliów. Rodziców stać było na właściwe kształceni syna, młody Hilary skończył znane XI liceum im. Mikołaja Reja i studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Jakby tego było mało kontynuował też studia w konserwatorium muzycznym w Warszawie, a później w rzymskiej Akademii Artystycznej Św. Cecylii, specjalizującej się głównie w kierunkach muzycznych.

Traf chciał, że w 1939 roku przebywał poza granicami Polski. Fakt ten pozwolił przetrwać młodemu uczonemu okres wojny i od 1944 roku przebywał już na emigracji w Stanach Zjednoczonych.

Wirus polio 

Tam też prowadził badania szukając żywego, ale znacząco osłabionego wirusa polio, tak by organizm biorcy mógł się przed nim obronić i w ten sposób wytworzyć właściwe przeciwciała chroniące zdrowie przed chorobą Heinego-Medina. Do tego celu używał wirusa wzrastającego w bawełniaku i wszczepianego szczurom. Nie po raz pierwszy zwierzęta te przysłużyły się nauce i ludziom.

REKLAMA

Pierwsze podanie szczepionki odbyło się 27 lutego 1950 roku, co jednak jeszcze nie doprowadziło do masowych szczepień. Wymagane czasem testy i ich wyniki pozwoliły na takie masowe profilaktyczne działanie dopiero osiem lat później. Dokonano tego w Kongo na próbie ponad 250 tysięcy dzieci i niemowląt. Szczepienie to uznane zostało za wysoce skuteczne i w ten sposób otworzyło drogę do szczepienia w innych częściach świata.


Posłuchaj

Historia Hilarego Koprowskiego (Stulecie wynalazców/Trójka) 4:31
+
Dodaj do playlisty

 

Szczepionka w Polsce

Trzeba przyznać, że w tamtym okresie epidemia polio dotykała wiele dzieci i niemowląt, także w Polsce. Forma podawania tej szczepionki - doustna - jeszcze bardziej sprzyjała powszechnym szczepieniom. W Polsce epidemia polio datuje się szczególnie uciążliwą od 1951 roku -rocznie na tę chorobę zapadało od 2 do 3 tysięcy dzieci, co było liczbą znaczącą. Eskalacja epidemii dała w roku 1958 już 6 tysięcy dzieci porażonych chorobą. Wtedy wkroczył do walki Hilary Koprowski, na stałe przebywający w USA. Dzięki swoim wpływom dostał od firmy farmaceutycznej produkującej szczepionkę aż dziewięć milionów dawek, co pozwoliło na ośmiomiesięczne szczepienia. Okres taki pozwala w praktyce zdusić wirus i zapobiec rozpowszechnianiu się epidemii.

Działanie te pozwoliły w następnym roku, 1959, zmniejszyć liczbę zachorowań do mniej niż 1000, a już cztery lata później było jedynie 30 przy tylko dwu zgonach w wyniku choroby rocznie. Dzieci polskie zawdzięczają Koprowskiemu normalne życie.

REKLAMA

Poparcie światowych naukowców

Profesor Koprowski resztę życia spędził na obczyźnie - w Stanach Zjednoczonych. Tam też pracował naukowo i publikował wyniki swoich badań. Dość powiedzieć, że na koncie ma ponad 850 publikacji naukowych. Część z nich jednak musiał poświęcić obronie swojego dobrego imienia i odrzucić zarzuty spowodowania swoją szczepionką pierwszego etapu rozpowszechniania się wirusa HIV.

Kilku niezorientowanych badaczy zaczęło publikować informacje, że zespół badawczy Koprowskiego korzystał przy produkcji szczepionki z materiału pozyskiwanego od szympansów. Te niedorzeczne tezy wysnuto między innymi z faktu pierwszego masowego szczepienia w Kongo. Profesor Koprowski odrzucił oskarżenia, dowodząc, że nigdy nie korzystał z materiału od szympansów. Stwierdzenia profesora potwierdził cały naukowy świat. 

Profesor Koprowski zmarł w kwietniu 2013 roku w Filadelfii, w USA. Zapamiętajmy tego wybitnego uczonego wspomnijmy go dzisiaj, bo jest tego prawdziwie wart!

PP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze