Historia

Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego wpisany do rejestru zabytków

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2024 05:40
Historyczny układ urbanistyczny placu Teatralnego w Warszawie został wpisany do rejestru zabytków - poinformował mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Decyzja ta zakończyła postępowanie wszczęte w 1994 roku.
Plac Teatralny w Warszawie, fragment obrazu pędzla Marcin Zaleskiego, 1838 r.
Plac Teatralny w Warszawie, fragment obrazu pędzla Marcin Zaleskiego, 1838 r.Foto: Wikipedia/domena publiczna

W rejestrze zabytków

Granice historycznego założenia urbanistycznego placu Teatralnego wyznaczają budynki wpisane do rejestru zabytków. Są to Teatr Wielki, Pałac Blanka, Kamienica Dmuszewskiego, kamienica przy ul. Senatorskiej 27/Wierzbowej 11. W rejestrze zabytków figurują także wpisane założenia urbanistyczne ulic Senatorskiej, Wierzbowej i Bielańskiej.

Plac Teatralny w kształcie zbliżonym do obecnego powstał w pierwszej połowie XIX w. i jest ściśle związany z adaptacją pałacu Jabłonowskich na stołeczny ratusz oraz budową gmachu Teatru Wielkiego. Reprezentacyjne założenie urbanistyczne zaprojektowano na terenach zlikwidowanego targowiska Pociejów.

Pałac Jabłonowskich na przełomie XIX i XX w.. Fot. Wikipedia/domena publiczna Pałac Jabłonowskich na przełomie XIX i XX w.. Fot. Wikipedia/domena publiczna

Plac zyskał nowy wygląd po wzniesieniu Teatru Narodowego projektu Antonia Corrazziego.

Teatr Narodowy w Warszawie pod koniec XIX wieku. Fot. Wikipedia/domena publiczna Teatr Narodowy w Warszawie pod koniec XIX wieku. Fot. Wikipedia/domena publiczna

Zniszczenia po niemieckiej okupacji

Na przestrzeni lat plac zmieniał się zgodnie z duchem czasu. Do 1939 roku plac Teatralny był ważnym ośrodkiem handlowym, kulturalnym i społecznym. W czasie II wojny światowej zabudowa wokół placu uległa poważnym zniszczeniom, a gmach teatru został poważnie uszkodzony. Z miejscem tym związana jest też śmierć wybitnego poety z pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. 4 sierpnia 1944 roku był w pałacu Blanca na placu Teatralnym. Zginął od kuli niemieckiego snajpera.

 Walki na placu Teatralnym w czasie Powstania Warszawskiego, 1944 r. Fot. Wikipedia/domena publiczna Walki na placu Teatralnym w czasie Powstania Warszawskiego, 1944 r. Fot. Wikipedia/domena publiczna
Czytaj więcej:

"Zagłada miasta". Zniszczenia Warszawy podczas II wojny światowej

Powojenna odbudowa Warszawy

Po wojnie rozpoczęto odbudowę gmachu teatru wg projektu Bohdana Pniewskiego i rozebrano zabudowania północnej pierzei placu. Przed elewacją teatru usytuowano pomniki Wojciecha Bogusławskiego i Stanisława Moniuszki projektu Jana Szczepkowskiego z lat 30. W miejscu Pałacu Jabłonowskich odsłonięto pomnik Bohaterów Warszawy (Nike) i przystąpiono do przebudowy placu Teatralnego, w wyniku którego parking wyłożono kostką bazaltową przeniesioną z ul. Żwirki i Wigury oraz płytami granitowymi. W latach 90. XX w. podjęto decyzję o zabudowie północnej strony ul. Senatorskiej w nawiązaniu do form przedwojennych.

Światowe dziedzictwo

Plac stanowi fragment historycznego zespołu miasta Warszawy z Traktem Królewskim i Wilanowem uznanym za pomnik historii. Znajduje się również w granicach strefy buforowej Historycznego Centrum Warszawy wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Plac znajduje się także na terenie osad średniowiecznych i nowożytnych z XII-XVIII wieku – wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych.

PAP/im


Czytaj także

Jak feniks z popiołów. 3 lipca 1947 Sejm przyjął ustawę o odbudowie Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2024 05:45
- Niektórzy uważali, że ten ocean ruin należy pozostawić jako symbol hitlerowskiego barbarzyństwa oraz przestrogę dla przyszłych pokoleń, a stolicę kraju przenieść do innego miasta, np. niezniszczonej i usytuowanej w centrum kraju Łodzi – mówił historyk dr Janusz Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolosalne straty wojenne Warszawy. Raport za lata 1939-1945

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 05:39
W czasie powstania warszawskiego mogło zginąć od 150 do 200 tysięcy Polaków, w tym jedynie 16 tysięcy z nich było żołnierzami. Raport przygotowany w 2004 roku oszacował straty poniesione przez Warszawę na 45,3 miliarda dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

79 lat temu Niemcy wysadzili Pałac Saski. Poznaj jego historię

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 06:00
Choć jego wygląd zmieniał się kilkakrotnie, Pałac Saski w Warszawie przetrwał prawie 300 lat. Zniknął 29 grudnia 1944 roku za sprawą niemieckiego okupanta. W 2022 roku rozpoczęła się jego odbudowa. To kolejny punkt zwrotny w dziejach pałacu, który był świadkiem niejednego doniosłego wydarzenia i niejedną ważną osobistość gościł w swych pokojach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odbudowa warszawskiego Starego Miasta. Projekt na miarę listy światowego dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 05:55
– Skala i przykład odbudowy warszawskiego Starego Miasta i w ogóle całego zespołu zabytkowego jest oczywiście zjawiskiem zupełnie szczególnym – mówił prof. Jan Zachwatowicz w 1982 roku. Owa "szczególność" została doceniona wpisaniem na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
rozwiń zwiń