Władysław Sikorski - symbol walczącej Polski
To jedna z najważniejszych osób polskiego życia politycznego XX wieku. Jego legenda rosła w latach 1939-1943, kiedy był szefem Rządu Rzeczpospolitej Polskiego na Wychodźstwie, Wodzem Naczelnym Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i dowódcą Armii Krajowej Polskiego Państwa Podziemnego.
2013-09-17, 07:00
Posłuchaj
Mija 20. rocznica sprowadzenia do Polski z Londynu prochów gen. Władysława Sikorskiego. 17 września 1993 roku generała pochowano w krypcie na Wawelu.
- Bez tych wojennych lat i wciąż tajemniczej śmierci w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem, byłby gen. Sikorski na pewno postacią godną uwagi, ale bez wątpienia z drugiego czy trzeciego garnituru polskiej elity politycznej – mówił Janusz Osica, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego w audycji Andrzeja Sowy pt. "Czas generała Sikorskiego” z cyklu "Kronika Polska”.
Posłuchaj audycji i archiwalnej wypowiedzi gen. Władysława Sikorskiego na temat II wojny światowej oraz fragmentu przemówienia generała z posiedzenia Rady Narodowej w Paryżu 23 stycznia 1940 po kapitulacji Francji.
- Nigdy nie był wzorem niezwykłego polityka, ale jego prawdziwy format zauważono, jak to często bywa, dopiero gdy go zabrakło – mówił Janusz Osica. – Sikorski był symbolem Polski walczącej od pierwszych dni wojny, walczącej mimo wrześniowej katastrofy, lojalnej wobec sojuszników i tego samego od nich oczekującej. I to zapewnia mu w historii miejsce godne szacunku i pamięci potomnych - podsumowuje historyk.
REKLAMA
REKLAMA