Historia

Powstanie Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2012 08:00
4 lipca 1950 wyemitowano pierwszy program dla Czechosłowacji, a 4 sierpnia 1950 - audycje do Polski i na Węgry. Początkowo audycje trwały tylko pół godziny.
Audio
  • Wypowiedzi okolicznościowe do specjalnego programu z okazji 20 rocznicy powstania Rozgłośni Polskiej RWE: ambasadora Edwarda Raczyńskiego, gen. Stanisława Maczka, gen. Andrzeja Grudzińskiego, Kazimierza Sabbata, kmdr Bogdana Wrońskiego, gen. Stanisława Kopańskiego, gen. Mariana Kukiela, ks. biskupa dr Władysława Fierla, Zygmunta Szadkowskiego; Tuft
  • Jan Nowak-Jeziorański i Władysław Bartoszewski wspominają Radio Wolna Europa

Pod koniec lat 40. stało się jasne, że zwiększa się kontrola Związku Sowieckiego nad Europą Środkowo-Wschodnią i pogarszają się relacje amerykańsko-sowieckie. W USA powstał projekt utworzenia niezależnej instytucji, mającej z terenu Ameryki i Europy Zachodniej wspomagać emigrantów antykomunistycznych.

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA. TYSIĄCE DŹWIĘKÓW W SERWISIE RADIA WOLNOŚCI

Chodziło też o działania propagandowe, powstrzymujące pogłębianie się dominacji sowieckiej i podtrzymujące na duchu społeczeństwa krajów "za żelazną kurtyną”. Mająca powstać instytucja miała także wspierać uchodźców (w tym polskich) w ich działalności polityczno-społecznej i stworzyć im warunki do działania publicznego na emigracji oraz oddziaływania na własne społeczeństwa.
W projektach tych brali udział m.in. George Kennan i Frank Wisner - doświadczeni specjaliści w sprawach wschodnioeuropejskich z waszyngtońskiego Departamentu Stanu oraz Allen Dulles – niegdyś szef Biura Służb Strategicznych OSS, późniejszy dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej CIA.
1 czerwca 1949 r. zebrał się 50-osobowy Komitet Wolnej Europy, składający się z wybitnych Amerykanów, m.in. wpływowych przedstawicieli amerykańskich środowisk finansowych i politycznych, reprezentujących zarówno konserwatystów jak i demokratów. Komitet wyznaczył sobie za cel "udzielanie poparcia przywódcom politycznym i intelektualistom, przebywającym czasowo w USA, w poszukiwaniu wolności, której zostali pozbawieni we własnym kraju”.
Powołano trzy podkomitety, przewodnictwo Komitetu ds. Radia objął wpływowy bankier amerykański, Frank Altschul. Pieniądze na działalność KWE pochodziły w większości z funduszy CIA, mimo, że prowadzono równolegle zbiórki publiczne, ogłaszając amerykańskiej i światowej opinii publicznej, że są one podstawą działania Komitetu.
Komitet Wolnej Europy mógł – w przeciwieństwie do oficjalnych instytucji rządu USA – głosić jawnie postulat wyzwolenia narodów Europy Środkowo-Wschodniej spod jarzma ZSRR. Głównym służącym do tego narzędziem stało się Radio Wolna Europa, które w lipcu 1950 r. rozpoczęło z Nowego Jorku nadawanie w rodzimych językach do krajów za żelazną kurtyną. Początkowo audycje trwały tylko pół godziny. 4 lipca 1950 wyemitowano pierwszy program dla Czechosłowacji, a 4 sierpnia 1950 - audycje do Polski i na Węgry.

Czytaj także

Technologiczne oblicze Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 20:07
- Nagrywano na taśmach i montowano na taśmach zlepiając je białym przylepcem. Nożykiem wycinało się niepotrzebne fragmenty - wspominał urządzenia, które przez blisko 50 lat były wykorzystywane w służbie wolności słowa, były szef Warszawskiego Biura RWE, Andrzej Mietkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio, które naprawdę trafiło pod strzechy

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2012 22:00
- Gdy siadałam wieczorem przed mikrofonem, by przedstawić "Fakty, wydarzenia, opinie", to wiedziałam, że słucha mnie mnóstwo ludzi, od których zależą losy Polski. Potem okazało się, że wywalczyliśmy własną zgubę... - opowiada o fenomenie Radia Wolna Europa dziennikarka Danuta Drzewińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolna Europa przyciągało największych

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 23:45
Prof. Konrad Tatarowski podkreślał w Dwójce, że Rozglośnia Polska RWE stawiała sobie cele, które dzisiaj można by nazwać misyjnymi. Z RWE współpracowali wszyscy najlepsi polscy pisarze emigracyjni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odsłonią popiersie Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2012 16:05
25 czerwca 2012 r. o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się odsłonięcie popiersia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w sali jego imienia.
rozwiń zwiń