Bieżącym wydarzeniem na Zamku Królewskim jest "Arrasowy weekend". Wystawa związana jest z obchodami 50-lecia powrotu arrasów na Wawel.
W marcu roku 1961, cała kolekcja arrasów Zygmunta Augusta została zawieszona
w salach Zamku Królewskiego na Wawelu. Pięćdziesiąt lat później Zamek, aby przypomnieć historię arrasów i pracę przy ich konserwacji organizuje cykl wydarzeń edukacyjnych skierowanych do szerokiej publiczności. Przewidziane jest spotkanie w pracowni konserwacji tkanin, zwiedzanie sal ekspozycyjnych, w których zawieszone są arrasy oraz wykład dr hab. Marii Hennel Bernasikowej o wojennych losach kolekcji Zygmunta Augusta. A najmłodszych zapraszamy na zajęcia warsztatowe.
Poza tym w roku 2011 Zamek Królewski na Wawelu proponuje:
Legendy wawelskie
Konkurs ilustratorski oraz wystawa
Konkurs: 4 kwiecień – 30 czerwca 2011
Wystawa: listopad 2011- grudzień 2011
Zamek Królewski na Wawelu organizuje ogólnopolski konkurs, adresowany do profesjonalnych ilustratorów oraz studentów wyższych szkół plastycznych, którego celem jest zilustrowanie wybranych legend wawelskich. Na warsztat polskich artystów trafi powtórnie smok wawelski, najsłynniejszy błazen - Stańczyk, drewniana głowa z zamkowej Sali Poselskiej oraz Zygmunt III Waza i jego alchemiczne eksperymenty. Efekt tych zmagań w postaci nadesłanych prac oceni jury konkursu, złożone z grafików, specjalistów w dziedzinie projektowania książek, a także historyków i krytyków sztuki. Jury przewodniczyć będzie jeden z najwybitniejszych i najlepiej znanych w świecie polskich ilustratorów - Józef Wilkoń. Partnerem przedsięwzięcia jest prestiżowa instytucja: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Efektem przedsięwzięcia będzie seria książek „Legendy wawelskie” zaprojektowana przez laureatów konkursu.
Najciekawsze realizacje plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie wspólnie z dziełami stanowiącymi klasykę - ilustracjami poświęconymi krakowskim motywom w sztuce dla dzieci, autorstwa między innymi Jana Marcina Szancera, Olgi Siemaszko, Zofii Stryjeńskiej, Zbigniewa Rychlickiego.
"Wawel o zmierzchu" – letni festiwal muzyczny
czerwiec – sierpień 2011
Zamek Królewski na Wawelu po raz czwarty będzie gościł festiwal muzyki kameralnej „Wawel o zmierzchu”. Festiwal zainauguruje maraton muzyczny na Dziedzińcu Arkadowym Zamku; pozostałe koncerty odbędą się na Dziedzińcu Stefana Batorego. Współorganizowany z Grupą Twórczą Castello.
WYSTAWY:
Sapiehowie
październik – grudzień 2011
Wystawa „Sapiehowie” organizowana przez Zamek Królewski na Wawelu będzie pierwszą
w Polsce tak szeroka prezentacja dzieł sztuki pochodzących z kolekcji tego magnackiego rodu. Wystawa jest również wyrazem konsekwentnej polityki zakupowej i depozytowej Zamku, zmierzającej do scalania rozproszonych zasobów historycznych rodzin, w tym przypadku rodziny Sapiehów, co sprawia, że muzeum wawelskie jest obecnie właścicielem znaczącej, dawnej kolekcji sapieżyńskiej z Krasiczyna. Na wystawie zostaną zaprezentowane obiekty z w. XIV-XX, z przewagą przedmiotów z okresu baroku. Wśród około 280 eksponatów, znajdą się dzieła wielkoformatowe (gobeliny, makaty) i całe zespoły, takie jak galeria przodków z kościoła w Kodniu, unikatowa „malowana genealogia” rodu, złożona z 76 podobizn, zbiór portretów rodzinnych z w. XVIII i XIX (około 40 płócien), a także krasiczyńska kolekcja pasów kontuszowych (30 sztuk). Przeciwwagę do prezentacji staropolskich tradycji rodu będą stanowiły dzieła sztuki zachodnioeuropejskiej – malarstwa holenderskiego „złotego wieku”, arcydzieł augsburskiego złotnictwa, paryskich zegarów, które gromadzili przedstawiciele rodziny Sapiehów. Wystawie będzie towarzyszył obszerny, bogato zilustrowany katalog oraz szereg działań edukacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Publiczny pokaz obrazu Lucasa Cranacha Starszego po konserwacji
grudzień 2011
W grudniu szerokiej publiczności zostanie zaprezentowany obraz Lucasa Cranacha Starszego "Chrystus błogosławiący dzieci" po zakończeniu kompleksowej konserwacji. W zeszłym roku, obraz został poddany bardzo skomplikowanej konserwacji technicznej – w tym badaniom, które dotychczas zastosowano tylko przy badaniach nad "Mona Lisą". W roku 2011 zostanie zakończona konserwacja estetyczna lica obrazu.
Znajdujący się w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu obraz Lucasa Cranacha Starszego Chrystus błogosławiący dzieci powstał w roku 1537. To niezwykle cenne dzieło wybitnego przedstawiciela malarstwa renesansu niemieckiego jest jedyną w zbiorach polskich i nieznaną dotąd w literaturze światowej wersją sceny Chrystusa z dziećmi. Obraz – zakupiony od biskupa Ignacego Dubiskiego z Wołynia – znalazł się w zbiorach wawelskich w roku 1920. W okresie wojennym został przeznaczony do wywozu do Niemiec jako jeden z najcenniejszych obrazów polskich. Na Wawel wrócił w roku 1968.