To - jak wyjaśniał minister podczas śniadania prasowego w Warszawie - prawo międzynarodowe, prawo humanitarne oraz bezpieczeństwo w naszym regionie. W trakcie polskiej prezydencji zaplanowano kilka spotkań wysokiego szczebla poświęconych między innymi prawu humanitarnemu, sytuacji dzieci w konfliktach zbrojnych oraz bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. W tym kontekście minister Jacek Czaputowicz przypomniał, że Polska zaangażuje się w operację pokojową ONZ w Libanie.
Jacek Czaputowicz zaznaczył również, że w czasie kadencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ ośmiokrotnie dyskutowano na temat sytuacji na Ukrainie, podczas gdy wcześniej doszło do tylko jednego takiego spotkania. Pytany przez Polskie Radio o efekt tych debat, szef dyplomacji mówił, że chodzi o podtrzymanie tematu rosyjskiej agresji na Ukrainę na agendzie międzynarodowej.
Jacek Czaputowicz podkreślił też, że z inicjatywy Polski Zgromadzenie Ogólne ONZ jednogłośnie ustanowiło 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Raporty wskazują, że najwięcej, bo 80 procent represji dotyczy chrześcijaństwa - mówił szef MSZ.
Polska jako niestały członek zasiada w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do końca tego roku. 1 stycznia 2020 miejsce naszego kraju zajmie Estonia. Jednocześnie Polska ubiega się o miejsce w Radzie Praw Człowieka ONZ w latach 2020-22. Wybory do tego gremium odbędą się w połowie października. Jak powiedział szef MSZ, Polska w Radzie Praw Człowieka będzie między innymi śledzić kwestię zastrzeżeń dotyczących funkcjonowania demokracji na Białorusi, które są stałym przedmiotem zainteresowania tego gremium.
IAR/ks