Jacek Czaputowicz zaznaczył, że bezpieczeństwo zawsze było sprawą szczególnie ważną dla Polski ze względu na trudną historię naszego kraju. Podkreślił, że konwencje genewskie zostały ratyfikowane i przyjęte przez prawie każde państwo świata, a zasady i normy prawne w nich zapisane są również uznawane za zwyczajowe międzynarodowe prawo humanitarne i mają uniwersalne zastosowanie.
Minister Jacek Czaputowicz zauważył, że złożoność nowych wyzwań skutkuje problemami z klasyfikacją sytuacji konfliktowych i utrudnia określenie, które reguły prawne znajdują dla nich zastosowanie.
W swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji podkreślił także fundamentalną rolę prawa międzynarodowego w utrzymaniu bezpieczeństwa na świecie.
Briefing poświęcony prawu humanitarnemu był jednym z głównych wydarzeń organizowanych przez nasz kraj podczas sierpniowego przewodnictwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W dyskusji na forum Rady udział wzięli także zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw prawnych Miguel de Serpa Soares, prezydent Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peter Maurer, reprezentująca społeczeństwo obywatelskie dr Annyssa Bellal z Genewskiej Akademii Prawa Międzynarodowego i Praw Człowieka oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
W kuluarach briefingu Jacek Czaputowicz spotkał się z szefem niemieckiej dyplomacji Heiko Maasem. Było to już drugie w tym miesiącu i czwarte w tym roku spotkanie ministrów obydwu krajów. Podczas rozmowy podsumowano, między innymi, wizytę Heiko Maasa w Warszawie z okazji obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Minister Jacek Czaputowicz podziękował swojemu niemieckiemu odpowiednikowi za jego wrażliwość i zrozumienie dla znaczenia kwestii historycznych w stosunkach polsko-niemieckich. Rozmówcy omówili także sytuację na Bliskim Wschodzie i w regionie Zatoki Perskiej oraz przygotowania do tegorocznych obchodów wybuchu II wojny światowej.
IAR/PAP/dad