Przedsiębiorcy będą mogli refinansować raty, które płacą komercyjnym spółkom i towarzystwom leasingowym.
Resort wyjaśnia, że leasing operacyjny z karencją w spłacie skierowany jest do podmiotów sektora transportowego, które w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego znalazły się w trudnej sytuacji finansowej.
Kwota leasingu sięgać może 5 milionów złotych netto, a okres finansowania może trwać do 6 lat. Karencja w spłacie rat leasingowych może wynieść nawet 12 miesięcy.
Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że opracowano jeszcze jedną formę wsparcia, a której mogą skorzystać transportowcy. Jest to pożyczka obrotowa, która pozwoli na sfinansowanie kosztów wynagrodzeń w firmach przez okres do 2 lat. Wynagrodzenia trafią bezpośrednio na konta pracowników. Karencja pożyczki wyniesie 12 miesięcy. Wniosek o pomoc można wypełnić zdalnie.
Przedstawiciele rządu wskazują, że branża transportowa jako jedna z pierwszych ucierpiała w wyniku kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że pomoc dla transportowców jest jednym z priorytetów rządu. Podkreślił, że polska branża jest jedną z najsilniejszych w Europie, a międzynarodowy i krajowy transport tworzy bardzo ważną sieć przesyłania towarów.
W sumie Agencja Rozwoju przemysłu przeznaczyła 1,7 miliarda złotych na pomoc dla firm, które ucierpiały wskutek pandemii.
IAR/dad