Program obejmie 14 lotnisk, między innymi w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Gdańsku.
Mechanizmy będą polegać między innymi na 3-miesięcznym dofinansowaniu wynagrodzenia pracowników w przypadku przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy oraz opłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Pojawi się też możliwość późniejszego opłacenia należności podatkowej, rozłożenia zaległego podatku na raty, a także możliwość niższych zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT.
Uwzględniono możliwość odliczenia straty za 2020 rok od dochodu za 2019 rok, aby zmniejszyć podstawę opodatkowania i otrzymać zwrot nadpłaconego podatku.
Resort chce też umożliwić odroczenie do końca czerwca tego roku płatności za użytkowanie wieczyste gruntów Skarbu Państwa, na których w dużej części przypadków ulokowane są porty lotnicze.
Po zatwierdzeniu przez premiera projektu rozporządzenia, porty lotnicze będą mogły korzystać z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jednocześnie lotniska będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.
W sobotę resort ma ogłosić szczegóły dotyczące odmrażania ruchu lotniczego. W tej chwili wiadomo, że PLL LOT uruchomi niektóre połączenia krajowe od pierwszego czerwca.
Zakaz lotów międzynarodowych został natomiast przedłużony do 6 czerwca.
IAR/dad