Redakcja Polska

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie m.in. o sytuacji na Białorusi i w Rosji

11.09.2020 08:04
Wymiana opinii przed nadzwyczajnym posiedzeniem Rady Europejskiej, sytuacja na Białorusi i w Rosji oraz walka z pandemią COVID-19 - będą wśród tematów piątkowego szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Premierzy Węgier, Słowacji, Polski i Czech
Premierzy Węgier, Słowacji, Polski i CzechFot.: Kancelaria Premiera

"Premier @MorawieckiM spotka się z premierami państw #V4. Przywódcy będą mieli okazję do wymiany opinii przed zaplanowaną na 24-25 września nadzwyczajną Radą Europejską. Rozmowy będą dotyczyć również sytuacji na Białorusi i w Rosji" - poinformowało CIR na Twitterze.

Spotkanie rozpocznie się o 12.30 na placu przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie szef polskiego rządu powita premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Na godz. 14.00 zaplanowano konferencję prasową premierów państw V4.

Będzie to drugie spotkanie wysokiego szczebla podczas polskiej prezydencji w Grupie V4. Poprzednie odbyło się 3 lipca w Warszawie i symbolicznie zainaugurowało polskie przewodnictwo.

W komunikacie na stronach KPRM, rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rozmowa premierów państw V4 będzie dotyczyć sytuacji po wyborach prezydenckich w Białorusi, polityki wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków z Rosją, walki z pandemią COVID-19 oraz przygotowania do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej i współpracy w ramach UE w celu ograniczenia skutków pandemii COVID-19.

"Partnerzy w ramach Grupy V4 będą dążyć do wypracowania wspólnych propozycji dotyczących m.in. tymczasowych ograniczeń w podróżowaniu i granic. W obecnej sytuacji epidemiologicznej jednym z priorytetów jest znalezienie równowagi między zdrowiem publicznym a swobodą przemieszczania się w ramach Unii Europejskiej" - czytamy.

Istotne kwestie Partnerstwa Wschodniego

"Dla Polski zawsze ważne było utrzymanie Partnerstwa Wschodniego, bo to część europejskiej polityki sąsiedztwa. Dlatego powinno ono pozostać strategicznym elementem polityki sąsiedztwa UE" - dodał rzecznik rządu.

Müller poinformował także, że "szczególnie w kontekście obecnej sytuacji na Białorusi", rozmowy będą dotyczyć tego, "jakie instrumenty wykorzystać do wspierania społeczeństwa obywatelskiego w krajach Partnerstwa Wschodniego".

"Ponadto premier Mateusz Morawiecki podzieli się ze swoimi partnerami z V4 rezultatami rozmowy, którą odbył z przedstawicielami Białoruskiej Rady Koordynacyjnej 9 września" - podkreślił.

Müller przypomniał, że szef polskiego rządu spotkał się wtedy z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską oraz Pawiełem Łatuszką i Wolhą Kawalkawą, a głównymi tematami rozmów była sytuacja na Białorusi, uwolnienie więźniów politycznych i wspieranie społeczeństwa obywatelskiego.

Rzecznik rządu zwrócił uwagę, że szef polskiego rządu wniósł na agendę nadzwyczajnej Rady Europejskiej również temat sytuacji na Białorusi i w Rosji.

Jak dodał, zaplanowany na 24-25 września szczyt RE - poza unijną polityką zagraniczną (Chiny, Turcja, a także ostatnie wydarzenia w zakresie wschodniego wymiaru polityki sąsiedztwa) - poświęcony będzie także kwestiom gospodarczym (w tym rynkowi wewnętrznemu, działaniom na rzecz odbudowy gospodarczej po kryzysie wywołanym COVID 19, agendzie cyfrowej oraz polityce przemysłowej).


PAP/dad