Redakcja Polska

MSZ analizuje informację ws. samolotu PLL LOT. "Należy spodziewać się prowokacji"

01.06.2021 14:16
W tej chwili analizujemy informacje z PLL LOT i Urzędu Lotnictwa Cywilnego w sprawie zawrócenia samolotu LOT lecącego z Petersburga do Warszawy; znając działalność Rosji, należy spodziewać się, że miało to charakter prowokacji - ocenił we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Audio
  • Wiceminister Marcin Przydacz podkreślił, że analiza tego wydarzenia będzie prowadzona wspólnie z odpowiednimi instytucjami.
- W tym momencie jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji - podkreślił wiceszef MSZ
- W tym momencie jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji - podkreślił wiceszef MSZPAP/Leszek Szymański

W poniedziałek wieczorem na lotnisku w Petersburgu został zatrzymany Andriej Piwowarow, b. dyrektor związanej z Michaiłem Chodorkowskim organizacji Otwarta Rosja; wyprowadzono go z samolotu PLL LOT, który miał odlecieć z Petersburga do Warszawy. Maszyna została zawrócona na stanowisko postojowe i odleciała z półtoragodzinnym opóźnieniem. Służby graniczne Federalnej Służby Bezpieczeństwa początkowo zaprzeczały, iż zatrzymano Piwowarowa. PLL LOT poinformowało, że w trakcie kołowania samolotu lecącego w poniedziałek z Petersburga do Warszawy, kontrola ruchu lotniczego nakazała załodze zawrócenie.


Posłuchaj
00:51 11111693_1.mp3 Rosyjski opozycjonista zatrzymany w Petersburgu na pokładzie polskiego samolotu jest oskarżany o działanie na rzecz „niepożądanej” organizacji. Zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym grozi mu do 6 lat pozbawienia wolności. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Wiceszef MSZ poinformował w TVP Info, że już po zamknięciu drzwi pilot samolotu otrzymał nakaz zatrzymania samolotu i powrotu na miejsce postoju. Następnie - jak dodał - przedstawiciele służb granicznych weszły na pokład samolotu i wyprosiły Andrieja Piwowarowa.

MSZ analizuje sytuację

- W tym momencie jesteśmy na etapie analizowania szczegółowych informacji, z PLL LOT, a także z Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który otrzymuje zawsze raport po wykonaniu takiej operacji lotniczej - powiedział Przydacz.

Podkreślił, że MSZ będzie analizować tę sytuację także pod względem przestrzegania prawa międzynarodowego.

- Należy się spodziewać, znając także i działalność naszych rosyjskich sąsiadów, że miało to także i charakter pewnego rodzaju prowokacji - ocenił wiceszef MSZ.

- Gdyby chciano zatrzymać przedstawiciela rosyjskiej opozycji, to można było dokonać tego w innej formule - dodał.

Kolejne zatrzymanie opozycjonisty

Przydacz zaznaczył, że Piwowarow to kolejny przedstawiciel rosyjskiej opozycji, który został zatrzymany, a obecnie trwają zatrzymania przedstawicieli Otwartej Rosji.

Zdaniem wiceszefa MSZ władze "rozprawiają się" z przedstawicielami opozycji demokratycznej przed jesiennymi wyborami do rosyjskiej Dumy.

- Chodzi o to stronie rosyjskiej, aby rozbić jakąkolwiek możliwość pracy opozycji - ocenił.

Pytany o to czy MSZ oczekuje oficjalnego stanowiska w tej sprawie od rosyjskiego resortu dyplomacji, Przydacz podkreślił, że MSZ analizuje obecnie informacje dotyczące tego incydentu.

- Jeśli się okaże z tych analiz, także prawnych, ze doszło do naruszeń przepisów, a także obyczajów panujących w lotnictwie to będziemy reagować także kanałami dyplomatycznymi, oczekując wyjaśnień - powiedział Przydacz.

Zatrzymanie Piwowarowa

O zatrzymaniu przez służbę bezpieczeństwa poinformował sam Piwowarow, który zdążył opublikować tweet następującej treści: "Właśnie ściągnęli mnie z samolotu w Pułkowie. Leciałem na urlop. Gdy przechodziłem kontrolę celną, nie było żadnych pytań. Samolot rozpoczął już kołowanie, gdy nagle "stop". Podjechali gliniarze i mnie zabrali z samolotu. Teraz jestem w oddziale FSB na lotnisku Pułkowo".

Przedstawiciele Otwartej Rosji, która 27 maja br. ogłosiła swoje samorozwiązanie w Rosji, by chronić w ten sposób współpracowników przed prześladowaniami, przekazali, że Piwowarow został przewieziony do Komitetu Śledczego w Petersburgu.

Przed czterema laty, w 2017 r., mająca swą siedzibę w Londynie Otwarta Rosja została uznana za "organizację niepożądaną" w Rosji. Struktury tej organizacji działające na terenie Federacji Rosyjskiej miały jednak odrębną podmiotowość prawną - zaznaczył Reuters.

Założona w 2001 r. przez Chodorkowskiego Otwarta Rosja dążyła do zjednoczenia wszystkich sił proeuropejskich w Rosji w celu stworzenia zespolonej, anty-putinowskiej opozycji.

Chodorkowski został aresztowany w 2003 roku i spędził prawie 10 lat więzienia za domniemane "oszustwa na dużą skalę" i "uchylanie się od płacenia podatków". Kolejne wyroki w jego sprawie ogłaszano, gdy już odbywał karę. W 2013 roku po interwencji m.in. kanclerz Niemiec, Angeli Merkel prezydent Putin ułaskawił go pod warunkiem, że Chodorkowski wyjedzie za granicę. 

PAP/IAR/dad

Niemieckie media: rządowa delegacja udała się do USA na rozmowy ws. Nord Stream 2

01.06.2021 11:37
Zespół negocjacyjny rządu Niemiec udał się do Stanów Zjednoczonych na rozmowy w sprawie gazociągu Nord Stream 2 - poinformowały we wtorek gazety z grupy medialnej Funke, powołując się na źródła w kręgach rządowych obu krajów. Na czele delegacji stoi według nich doradca kanclerz Angeli Merkel ds. polityki zagranicznej Jan Hecker.

Samolot LOT-u zatrzymany w Petersburgu. Na pokładzie aresztowano opozycjonistę

01.06.2021 11:55
W trakcie kołowania samolotu lecącego w poniedziałek z Petersburga do Warszawy, kontrola ruchu lotniczego nakazała załodze zawrócenie na stanowisko postojowe - poinformowało we wtorek biuro prasowe PLL LOT. Dowódca samolotu musiał zastosować się do tego polecenia - dodano.

Bielan o atomie: po decyzji USA ws. Nord Stream 2 powinniśmy przychylniej spojrzeć na francuską ofertę

01.06.2021 12:40
Prezydent USA Joe Biden w relacjach z Rosją niestety kroczy drogą Baracka Obamy - ocenił europoseł Adam Bielan. Według niego po decyzjach USA w sprawie Nord Stream 2, w sprawie energetyki jądrowej powinniśmy przychylniej spojrzeć na propozycję francuską - ocenił.