Redakcja Polska

Marcin Przydacz: twarda polityka sankcyjna może zatrzymać Putina, kluczowy jest sektor energetyczny

23.02.2022 11:26
Twarda polityka sankcyjna prowadzona przez Zachód w duchu jedności może zatrzymać Władimira Putina. Sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej - powiedział wiceszef MON Marcin Przydacz.
Rosja została odcięta od zachodniego finansowania, nie będzie mogła uzyskiwać środków na zachodzie ani handlować swoimi obligacjami na rynkach amerykańskim i europejskim.
Rosja została odcięta od zachodniego finansowania, nie będzie mogła uzyskiwać środków na zachodzie ani handlować swoimi obligacjami na rynkach amerykańskim i europejskim.Shutterstock/ Frederic Legrand - COMEO

W poniedziałek Władimir Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości samozwańczych "republik ludowych" w ukraińskim Donbasie, a także podpisał z ich nieuznawanymi liderami porozumienia o przyjaźni i współpracy. We wtorek zostały one ratyfikowane przez parlament Rosji. Ponadto we wtorek Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, na wniosek prezydenta wydała zgodę na użycie sił zbrojnych poza granicami kraju.

Wiceszef MSZ powiedział, że "Władimir Putin, strona rosyjska ewidentnie eskaluje sytuację i dąży do jej zaostrzenia". - Należy uznać, że dotychczasowe działania dyplomatyczne ze strony Rosji mogły być formą zasłony dymnej, aby przeprowadzić konkretne już działania w kierunku ukraińskim - powiedział Przydacz.

Hipokryzja Kremla

Podkreślił, że decyzja Rosji o uznaniu obu separatystycznych republik w Donbasie jest absolutnym złamaniem prawa międzynarodowego i naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy i de facto odrzuceniem Porozumień Mińskich. - Tych samych Porozumień Mińskich, których wykonania Rosja domagała się, ale tylko w kontekście obowiązków strony ukraińskiej, sama nigdy nie była gotowa do na przykład wycofania ciężkiego sprzętu z okupowanych terenów w Donbasie - zwrócił uwagę wiceminister spraw zagranicznych.

- Dzisiaj widzimy, że Rosja po raz kolejny odrzuca czy łamie postanowienia, pod którymi sama się podpisywała. Trudno więc oczekiwać, że jakiekolwiek inne ustalenia będą w przyszłości przestrzegane przez Rosję - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Marcin Przydacz: tylko jednoznaczne sankcje odniosą efekt

Podkreślił, że "tylko jednoznaczny i bardzo daleko idący pakiet sankcyjny może spowodować, że Władimir Putin zacznie analizować potencjalne straty" w związku z agresją na Ukrainę.

- Myślę, że stratedzy na Kremlu przeanalizowali możliwe koszty do poniesienia w wypadku agresywnej polityki Rosji i dzisiaj chodzi o to, żeby rzeczywiście w sposób bardzo odważny i aktywny wskazać te sankcje jako wyjątkowo kosztowne dla strony rosyjskiej. Jeśli rzeczywiście będziemy kontynuować w duchu jedności twardą politykę sankcyjną, to może to zatrzymać Władimira Putina - powiedział Marcin Przydacz.

Jakie jeszcze sankcje?

Pytany, jakie sankcje powinny dotknąć Rosję, aby powstrzymać ją od prowadzenia agresywnej polityki wskazał na działania dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i generalnie sektora energetycznego.

- To sektor energetyczny w dużej mierze dostarcza Kremlowi środki finansowe do prowadzenia tak agresywnej polityki zagranicznej. Polska od lat powtarza, że uzależniająca się od rosyjskiego gazu Europa zachodnia niestety mimowolnie finansuje gospodarkę rosyjską. Te pieniądze nie są przeznaczane na polepszanie bytu Rosjan, ale są przeznaczane na zbrojenia i prowadzenie agresywnej polityki zagranicznej - powiedział wiceszef MSZ.

Ocenił, że decyzja strony niemieckiej dotycząca zawieszenia procesu certyfikacji Nord Stream 2 jest krokiem w dobrą stronę, ale - jak mówił - z uwagi na bezpieczeństwo Europy ten projekt powinien być w całości zamknięty.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ogłosił we wtorek, że UE osiągnęła jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji, uzgodnionych z USA, Wielką Brytanią i Kanada. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła, że sankcje szybko wejdą w życie. 


PAP/dad

Caritas Polska przekaże 100 tys. zł ukraińskiemu Caritas i ogłasza zbiórkę "Pomoc dla Ukrainy”

23.02.2022 13:00
Białoruś i Ukraina to najważniejsze kierunki pracy Caritasu Polska na Wschodzie. Przekazujemy 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritasów i ogłaszamy zbiórkę pod hasłem "Pomoc dla Ukrainy" - powiedział dyrektor Caritasu Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Polska dywersyfikuje źródła dostaw gazu. Piotr Naimski: kończymy kolejne inwestycje

23.02.2022 09:14
Piotr Naimski w "Gazecie Polskiej": w tym roku ukończymy inwestycje, które pozwolą sprowadzić do naszego kraju gaz, od kogo będziemy chcieli.

Kolejne sankcje na Rosję za inwazję na Ukrainę

23.02.2022 10:48
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Unia Europejska, Kanada, Japonia i Australia - wszystkie te kraje w ostatnich godzinach nałożyły sankcje na Rosję. To reakcja na uznanie przez Władimira Putina dwóch samozwańczych republik z ukraińskiego Donbasu i na wysłanie na Ukrainę rosyjskich żołnierzy.