- Przyjechałem tu dziś nie tylko ze słowem wsparcia, ale również wiedząc, że trzeba na tę barbarzyńską agresję odpowiedzieć siłą - mówił w Kijowie szef polskiego rządu i podkreślił, że Polska była tym krajem, które z sukcesem budowało koalicję na rzecz przekazania Ukrainie czołgów Leopard.
- Dzisiaj także chce, jako pierwsze europejskie państwo, symboliczne przekazać tobie, Wołodymyrze cztery pierwsze polskie Leopardy 2 A4 - powiedział Mateusz Morawiecki.
Jak zapewniał premier, czołgi Leopard "na pewno będą znakomicie stawały w waszym szyku na polu walki, będą się świetnie sprawdzały". - Przekażemy również wkrótce kolejne - zapowiedział Mateusz Morawiecki. - Nakłaniamy naszych partnerów z Unii Europejskiej, z NATO, żeby robili to samo - dodał szef polskiego rządu.
Premier: wkrótce kolejne czołgi dla Ukrainy
Szef rządu na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim był pytany, jak szybko Polska będzie w stanie dostarczać kolejne czołgi do Ukrainy i które kraje będą uczestniczyć w tym procesie.
- Dzisiaj w Polsce odbywają się bardzo intensywne szkolenie żołnierzy ukraińskich. Nasi szkoleniowcy są pod ogromnym wrażeniem tego, jak szybko ukraińscy żołnierze potrafią posiąść tę umiejętność posługiwania się nowoczesnymi czołgami - zaznaczył premier.
00:26 12219543_2.mp3 Mateusz Morawiecki: przekazane leopardy będą się świetnie sprawdzały w boju (IAR)
Nie tylko leopardy
Premier poinformował również, że wkrótce na Ukrainę trafią też czołgi PT-91 Twardy. Mają trafić do wschodniego sąsiada Polski "na dniach". Będzie to 60 pojazdów.
Szef rządu przekazał ponadto, że w tym tygodniu rozmawiał z premier Danii Mette Frederiksen na temat przyspieszenia procesu przekazywania czołgów Ukrainie. Oświadczył, że w tej kwestii jest także w kontakcie m.in. z premier Finlandii Sanną Marin i z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
00:33 12219543_1.mp3 Premier Morawiecki: przekażemy Ukrainie 60 czołgów PT-91 Twardy (IAR)
Szkolenia kolejnych ukraińskich załóg prowadzone przez żołnierzy z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej trwają w Polsce, na poligonie w Świętoszowie. Łącznie Polska zdecydowała o przekazaniu ukraińskiemu wojsku 14 czołgów Leopard 2A4.
"Jestem tu po to, by oddać pokłon bohaterom Ukrainy"
Premier podkreślił na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, że "24 lutego 2022 roku Rosja skończyła grę pozorów i ujawniła swoje prawdziwe oblicze - barbarzyńskie oblicze".
- 24 lutego, równo rok temu, według planów Putina miał być początkiem końca Ukrainy, a Ukraina jeszcze silniejsza narodziła się wtedy, w tamtym dniu na nowo. 24 lutego w zeszłym roku miał być początkiem marszu Rosji na zachód, a stał się zaczynem jej porażki. 24 lutego rok temu historia - jestem o tym przekonany - zaczęła się na nowo, przyspieszyła, ale także zaczęła się na nowo. Pokazała ogromne zagrożenia, ale także wielkie szanse na nowy, pokojowy, stabilny rozwój w przyszłości - powiedział szef polskiego rządu.
- Jestem tutaj po to, aby oddać pokłon wszystkim walczącym bohaterom Ukrainy, ukraińskiemu narodowi, którzy bronią swojej ojczyzny, ale w ten sposób bronią także Europy i bronią Polski - podkreślił Morawiecki.
Jak dodał, "Kijów jest dziś stolicą wolności". - Jest najbardziej na wschód wysuniętą twierdzą całej wolnej Europy. Żaden naród nie musi wykazywać swojej przynależności do cywilizacji europejskiej, ale dziś po 365 dniach wojny każdy widzi, że Ukraina i Kijów są sercem cywilizacji europejskiej i wartościach europejskich - dodał Mateusz Morawiecki.
IAR/PAP/dad